Abonament RTV: Opłaty, terminy i zwolnienia z opłat

tv-4308537_1920

Nałożenie opłat za korzystanie z radia i telewizji spotkało się z burzliwą krytyką społeczeństwa. O ile część z nas może w sposób bezpłatny korzystać z usług Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, o tyle znaczny procent zobligowany jest do płacenia abonamentu.

Kwota abonamentu regularnie rośnie, a nieprzestrzegania prawa związane jest z karą, wynoszącą trzykrotność miesięcznej sumy. Kto w takim razie jest zwolniony z opłat i czy możemy odwołać się od tego nakazu?

Co to jest abonament RTV?

Abonament RTV to rodzaj opłaty, dzięki której możliwa jest transmisja publicznej telewizji i radia. Jego zakres oraz dokładna wycena została nałożona ustawą w 2005 roku, zgodny z powszechnym sposobem finansowania mediów publicznych w Europie.

Kryterium naliczania opłaty związane jest z posiadaniem odbiornika radiowego i telewizyjnego, który należy zgłosić za pośrednictwem odpowiedniego wniosku. W 2020 roku Poczta Polska ogłosiła stawki, które co roku wynoszą kilka-kilkaset groszy więcej.

Opłata za abonament RTV w tym roku wynosi:

 • 7 zł miesięcznie (84 zł rocznie, jeśli opłatę uiszcza się co miesiąc) za radio
 • 22,70 zł (272,40 zł, przy opłacie co miesiąc) za radio lub telewizor i radio.

Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia miesiąca okresu rozliczeniowego.

Abonament powoduje szereg kontrowersji, a wśród społeczeństwa pojawiają się jednostki, uważające, że nie muszą uiszczać tych opłat. Ostatecznie jednak sprawa jest dość prosta: prawa należy przestrzegać, a w związku z tym należy również wpłacać regularnie należytą kwotę.

Jak nie płacić abonamentu RTV?

W grupie osób, które zwolnione są z opłat wymienia się:

 • osoby starsze, które ukończyły 75. rok życia,
 • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
 • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
 • seniorzy po 60 roku życia, mający prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia,
 • osoby niesłyszące
 • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%.

Co ważne – aby zostać zwolnionym z obowiązku płacenia potrzebne nam będzie odpowiednie zaświadczenie. Dokument ten otrzymamy na poczcie, jeśli przedstawimy dowody, potwierdzające uprawnienie do zwolnienia z abonamentu.

Wezwanie do zapłaty abonamentu rtv odwołanie wzór

Abonament opłaca się za pośrednictwem Poczty Polskiej – stacjonarnie lub przy pomocy jej strony www. W przypadku innej instytucji bankowej mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty. Poczta Polska abonament RTV zaległości wystawia w formie dokumentu – informując adresata listownie.

No dobrze, ale co w sytuacji, gdy nie płacimy należnego abonamentu, a po pewnym czasie, w naszej skrzynce pojawia się wezwanie do zapłaty? Czy możemy się w takiej sytuacji odwołać od wystawionego dokumentu i jak – z punktu widzenia prawa – należy tego dokonać?

Zaległy abonament rtv przedawnienie ma miejsce po 5 latach od dnia naliczenia długu. Przykładowo należność naliczona w styczniu 2015 roku została przedawniona w styczniu 2020 roku. W innym wypadku, za nieopłacenie rat naliczane są kary, wynoszące obecnie:

 • za odbiornik radiowy – 210 zł.
 • za telewizor – 681 zł.

Abonament rtv przedawnienie to nie jedyny sposób na uniknięcie kary i opłat. Drugą opcją pozostaje spisanie odwołania.

Odwołanie najlepiej spisać, jeśli dopatrujemy się niesłusznie naliczonej opłaty – najczęściej naszym celem jest rozłożenie długu na raty, a nawet – jego całkowite anulowanie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może rozpatrywać wnioski umorzenie, dlatego przygotuj pismo w którym:

 • umieścisz swoje dane osobowe – imię, nazwisko, adres zamieszkania
 • argumentujesz słuszność tworzonego dokumentu
 • załączysz odpowiednie dokumenty, potwierdzające twój punkt widzenia
 • podpiszesz się, wskazując na datę i miejsce jego sporządzenia,
 • jasno określisz czego oczekujesz: anulowania czy rozłożenia na raty

Na zaległy abonament rtv forum znajdziesz szereg przypadków i opisów, które pomogą ci stwierdzić czy (i w jakim wymiarze) możesz liczyć na anulowanie długu.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!