Airbnb – jak zarabiać na wynajmie mieszkania? Na co zwrócić uwagę – przepisy oraz formalności

adventure-2579921_1920

Rynek wynajmu mieszkań rośnie w siłę. Coraz częściej rezygnujemy z zakupu mieszkania, na poczet wynajęcia swojego pierwszego M4. Taka tendencja wiąże się z rosnącymi cenami na rynku wtórnym i pierwotnym, ale także z większą swobodą w zmianie adresu zamieszkania. Z myślą o tym powstał Airbnb, który docelowo ma pomóc w długotrwałym procesie jakim jest wynajem mieszkania. Portal ten jest również doskonała formą zarobku dla gospodarzy lub opcją dla miłośników podróżowania i zamieszkiwania w lokalnych mieszkaniach.
Poniżej przybliżamy ten temat, odpowiadając na najważniejsze pytania w tym zakresie.

Airbnb – co to jest?

Portal o nazwie Airbnb istnieje na rynku od 2008 roku. Dzięki niemu użytkownicy na całym świecie mogą skorzystać z miejsca noclegowego, jednocześnie samodzielnie go udzielając wszystkim zainteresowanym. Jak łatwo się domyślić – czerpiąc przy tym zyski finansowe.

Aby skorzystać z możliwości portalu, należy założyć swoje personalne konto. Pozwoli ono nie tylko przeglądać dane oferty, ale także rezerwować. Obecnie oferta jest na tyle pokaźna, że znaleźć możemy ofertę sposób ponad 3 milionów lokali i 191 krajów. Wybór pozwala nam zdecydować pomiędzy mieszkaniami tradycyjnymi, lokalnymi, ale także ekskluzywnymi, takimi jak wille. Cały ten proces odbywa się za pomocą łącza online.

Mieszkanie na wynajem – jak to zrobić w Airbnb?

Oczywiście, oprócz podróżowania i poszukiwania idealnego lokalu, możesz także udostępnić swoje mieszkanie innym. Obecnie umowa wynajmu może obejmować zarówno małego mieszkania na poddaszu, jak i wolnego, dużego domu na przedmieściach. Co ważne – to ty sam decydujesz kiedy możesz udostępnić lokal innym, narzucając terminy dostępne dla chętnych odwiedzających.

Aby stać się gospodarzem na łamach Airbnb, musisz:

 1.  Zarejestrować swoje konto na www.airbnb.pl
 2. Stwórz spersonalizowaną ofertę lokum na wynajem, opisując miejsce wynajmowania, umieszczając zdjęcia lokalu, ustalając wycenę za nocleg
 3. Ustal wolne daty, w którym możesz przyjąć turystów
 4.  Ustal regulamin – co można, czego nie można, na co chcesz zwrócić uwagę. Zamieść regulamin.
 5. Ustal wiadomość dla gościa, który zarezerwował twój lokal na dany dzień
 6. Jak chcesz wręczać klucze turystom? Gdzie będziesz się z nimi spotykał? W jaki sposób dostarczysz im niezbędnych przyborów, takich jak ręcznik , pościel, ewentualne posiłki?
 7. W jaki sposób należy opłacić lokal? Do wyboru możesz min. przelew bankowy lub przelew tradycyjny. Wynagrodzenie otrzymasz w ciągu 24h od momentu zarezerwowania.
  Gotowe!

Airbnb – ile mogę zarobić?

To, jaką kwotę zarobisz na wynajmie swojego lokalu, zależy od miasta, położenia, metrażu i zainteresowania. Pamiętaj, że tym sam ustalasz ceny, na podstawie atrakcyjności, wyposażenia, komunikacji miejskiej i konkurencyjności pod względem cen. Aby poznać dokładną, możliwą do zarobienie kwotę, wystarczy przeszukać konkurencyjne lokale w okolicy i sprawdzić ile ludzie są w stanie zapłacić za okoliczne mieszkania na wynajem.

Pamiętaj, że o ile opublikowanie ogłoszenia jest darmowe, o tyle każda rezerwacja zwiąże się z potrąceniem w wysokości 3%, za tzw. opłatę serwisową.

Airbnb opinie

Opinie o Airbnb są z reguły bardzo pozytywne i sam portal często stanowi za doskonałą alternatywą dla innych, popularnych serwisów. Przeglądając ogólnodostępne opinie, wyodrębniamy największe zalety i wady Airbnb.
Użytkownicy najbardziej sobie chwalą:

 • pomoc domeny w przypadku sporów z klientami lub gospodarzami
 • tanią obsługę i niewielką prowizję
 • różnorodność oferty i przeróżne mieszkania, które stanowią za niezwykłe urozmaicenie dla podróżujących
 • możliwość wynajęcia na dłuższy czas

Minusem takich apartamentów i lokali jest fakt, że nie wiemy dokładnie jakie mieszkanie zastaniemy na miejscu – zdjęcia i oferta może nie do końca odpowiadać rzeczywistości. W tym wypadku warto zgłosić swoje uwagi do właściciela, a także do samego portalu.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!