Bezpieczny PESEL – co to jest i jak działa?

bezpiecznypesel-655

Bezpieczeństwo naszych danych osobowych jest jednym z najczęściej podejmowanych tematów XXI wieku. W dobie kradzieży tożsamości oraz mając na uwadze wprowadzone przepisy dot. RODO warto napomknąć o systemie zwanym bezpieczny PESEL.

Jak działa ta nowa platforma? Czy faktycznie chroni przed oszustami i złodziejami, którzy próbują zaciągać zobowiązania na inne dane? Jak działa ów system i jak z niego korzystać? No i najważniejsze – czy system posiada wady, które powinniśmy poznać przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usługi? Sprawdź!

Czym jest “bezpieczny PESEL”?

Wspominany “Bezpieczny PESEL” to system, pozwalający na to, aby konsument mógł zastrzec skradziony (lub zgubiony) dokument tożsamości. Umieszczona w systemie informacja dostępna jest wszystkim pożyczkodawcom, dając jednocześnie sygnał, że próba zaciągnięcia pożyczki na te dane wiąże się z wcześniej popełnionym przestępstwem. Jest to również informacja, że osoba wskazana w dokumencie nie planuje zaciągnąć pożyczki w najbliższym czasie. Łatwo więc wywnioskować, że system ten ma jeden, główny cel – utrudnić oszustwom kradzież tożsamości.

Na tą chwilę w systemie istnieje ponad 40 firm pozabankowym – poczynając od tych najbardziej popularnych, po mniejsze i lokalne.

Sam system opiera się na dwóch, najważniejszych usługach:

 • usłudze zastrzeżenia, która polega na zastrzeżeniu numeru PESEL i wysłaniu informacji do instytucji finansowych
 • usłudze zgłoszenia straty – w tym wypadku utraty dokumentu tożsamości

Czy można cofnąć zgłoszenie?

Oczywiście. System umożliwia wprowadzenie procedury cofnięcia zgłoszonych dokumentów. Po odpowiednim zgłoszeniu i wprowadzeniu danych w formularzu, znikamy ze strony bezpiecznypesel.pl, dając tym samym sygnał, że wcześniejsze informacje nie są już aktualne.

Uwaga – żeby tego dokonać, system będzie oczekiwał skan dowodu osobistego oraz przejścia weryfikacji telefonicznej.

Bezpieczny PESEL – zalety

 • najważniejszą zaletą systemu jest ochrona przed próbą oszustwa i działaniami złodzieja. W razie zgubienia dokumentu nie musimy obawiać się, że zostaniemy pociągnięci do zobowiązania finansowego, którego się nie podjęliśmy
 • sam system jest prosty i intuicyjny, nie wymagający znajomości technologii
 • formularz zgłoszeniowy wymaga podania najważniejszych informacji (imię i nazwisko, numer PESEL, telefon, e-mail, datę urodzenia, a także serię i numer dowodu osobistego oraz jego skan.)
 • usługa jest darmowa
 • dane podawane do systemu nie są podawane firmom pożyczkowym
 • raz zgłoszony formularz możemy samodzielnie cofnąć (w wybranym dla siebie terminie), dzięki czemu swobodnie nabywamy możliwość zapożyczenia się w firmie pozabankowej (usługa ta również jest darmowa)

Bezpieczny PESEL – wady

 • podstawową wadą systemu jest ograniczona liczba sposobów weryfikacji (oparta jedynie na telefonicznej weryfikacji). Na telefon należy czekać nawet kilkadziesiąt dni, co może być problematyczne w przypadku zgubienia dokumentu przed weekendem lub dłuższymi świętami. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy zrozumiemy, że obecne chwilówki zaciągnąć można nawet w ciągu kilku minut.
 • operator weryfikujący kontaktuje się raz – jeśli więc nie uda nam się odebrać telefonu, jest spora szansa że cały proces przepadnie i należy go ponowić (co wydłuża weryfikację o kolejne dni)
 • Bezpieczny PESEL nie obejmuje banków
 • nadal wiele firm pożyczkowych jest poza systemem – jeśli więc złodziej znajdzie firmę spoza listy istnieje spora szansa, że dojdzie do oszustwa, pomimo weryfikacji zgłoszenia.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!