Udostępnij

BIK – czy można sprawdzić jego stan za darmo?

people-woman-girl-writing-800×530

Kiedykolwiek zastanawiałeś się czy masz możliwość sprawdzenia BIKu za darmo? Jeśli tak, to jak często możesz to zrobić i czy aby na pewno nie generuje to dodatkowych kosztów?

Spokojnie, na wszystkie pytania znamy odpowiedź, ale najpierw słów kilka o samym BIKu.
No właśnie, czym właściwie jest BIK i w jakim celu można go sprawdzać? Skrót rozszyfrować można jako Biuro Informacji Kredytowej, czyli przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich, oraz prywatne banki w naszym kraju. Jego zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie danych dotyczących naszej historii kredytowej, pożyczek które zaciągnęliśmy i ilości wpłat, których dokonaliśmy. To od niego zależy jak czystą historię kredytową mamy i czy mamy szansę dostać kolejne, potrzebne dla nas, pożyczki.

W momencie kiedy chcemy sprawdzić jak wygląda stan naszego BIKu, czy nasza historia kredytowa wygląda dobrze i na tyle przejrzyście, że mamy szansę na dostanie kredytu, najczęściej spotkamy się z odmową. Sprawdzanie tego typu kwestii nie jest dla nas dostępne, oprócz jednego zasadniczego wyjątku.

Istnieje bowiem coś takiego jak Konto Próbne, które daje nam możliwość ściągnięcia raportu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Taki raport dostępny jest na oficjalnej stronie BIKu (www.bik.pl), na której możemy się w każdej chwili zarejestrować. Przy rejestracji dostępne są różne opcje i pakiety. Uważaj – to jakie konto wybierzesz wpłynie na to ile pieniędzy będziesz musiał zapłacić. Kwota zmienia się co jakiś czas, dlatego zwróćmy uwagę na aktualny cennik, który dostosowany jest od daty zawarcia umowy (np. taki obowiązujący umowy podpisane od 02.01.2017 roku).
Według cennika z obecnego, 2017 roku, za pakiet standardowy, dający nam możliwość sprawdzania i raportowania konta 12 razy w roku, przyjdzie nam zapłacić 79 zł. Wszystkie mniejsze pakiety kosztują odpowiednio mniej, a wszystkie dodatkowe opcje odpowiednio więcej.

Czy jest opcja sprawdzania BIKu za darmo?
Otóż tak, istnieje taka opcja, dzięki tzw. Kontu Próbnemu. Jak możemy odczytać z cennika dostępnych produktów i usług dla Konsumentów portalu BIK – pobranie raportu z naszej historii kredytowej możliwe jest za pierwszym razem, zaraz po założeniu swojego konta Klient. Założenie takiego konta jest bezpłatne i przysługuje klientom, którzy dotychczas nigdy nie skorzystali z Konta Próbnego. Wszelkie alerty BIK w owym panelu dostępne są po upływie kilku tygodni (najczęściej 2 miesięcy).

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!