Jaka jest cena gazu w Polsce w 2020 roku?

technology-3366709_1920

Pomimo wielu zachodzących zmian w obrębie nowych technologii i odnawialnych źródeł, gaz nadal pełni rolę jednego z podstawowych mediów docierających do naszych domów i mieszkań. Nic więc dziwnego, że tak skrupulatnie śledzimy jego koszta, czekając na znaczną obniżkę.

Pomimo stabilności cen dla odbiorców indywidualnych zaobserwować można pewną tendencję spadkową. Nie tak dawno ceny obniżyła firma PGNiG, który niezmiennie pozostaje największym dostawcą gazu w Polsce. Jaka jest obecna cena gazu ziemnego?

Ile kosztuje m3 gazu – różnica z 1kWh?

Zacznijmy najpierw od odróżnienia dwóch oznaczeń, które występują naprzemiennie. Większość z nas kojarzy oznaczenie metrów sześciennych, jako iż jest to dużo powszechniejsze oznakowanie (znane m.in z oznakowania na stacjach benzynowych). To drugie, określone jako 1kWh, to specjalność dostawców gazu.

Ta różnica wynika z różnej wartości opałowej (czyli inaczej – zawartości gazu w gazie). Oznakowanie kWh ma więc być łatwiejsze w odbiorze i interpretacji, dlatego też od 2014 roku firmy niezwykle chętnie wprowadzają to nowe oznaczenie.

Aby obliczyć ilość energii wyrażonej w kWH można skorzystać ze wzoru: Ilość pobranego gazu w m3 x współczynnik konwersji = ilość pobranej energii w kWh

Cena m3 gazu

Skoro już wiemy na czym polega różnica, spróbujmy odpowiedzieć na na najważniejsze pytanie: ile kosztuje i na co sumuje się gaz ziemny cena?

Najprościej mówiąc: to zależy.

Ta zależność to głównie decyzja dostawcy, który ustala ceny gazu w zależności od działań konkurencji czy warunków ekonomicznych. Obecnie w Polsce mamy kilku dostawców, chociaż zdecydowana większość obywateli korzysta ze wspomnianego już Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, oznakowanego skrótem PGNiG. Jako, iż z roku na rok rośnie konkurencja dla tej popularnej firmy, ceny pozostają stabilnymi, z jednoczesnym, delikatnym kierunkiem zniżkowym. Tendencja ta została szczególnie doceniona gdy w ostatnich miesiącach największy konkurent – Tauron – zdecydowanie podwyższył swoją stawkę, tracąc rzeszę, do tej pory wiernych, klientów.

Poniżej przedstawiamy kilka firm i ich szacunkowe ceny, w ujęciu abonamentowym oraz w przeliczeniu na 1kWh.

  • PGNIG: cena 12,357 zł za 1kWh brutto bez względu na taryfę. Od 3.30 zł do 15,85 zł w abonamencie, zależności od taryfy.
  • Tauron: cena 11,734 zł za 1kWh brutto bez względu na taryfę. Od 4,06 do 11, 32 zł w abonamencie, zależności od taryfy.
  • Błękitna Energia 11,562 zł brutto. Od 4,5 zł do 21,65 zł brutto w abonamencie.

Idąc za podanymi powyżej danymi oraz wzorem przeliczenia m3 na kWh można przyjąć, że 1m3 gazu miesięcznie wynosi odpowiednio:

  • PGNiG około 1,30 zł
  • Tauron około 1,24 zł
  • Błękitna Energia około 1,25 zł

W tym miejscu warto podkreślić, że powyższa cena gazu to suma takich dodatkowych opłat, jak: opłata taryfowa, abonament, wszelkie dodatkowe opłaty sieciowe. Dlatego też może zdarzyć się tak, że koszty dodatkowe będą wyższe niż faktyczna cena zużytego surowca. Aby skusić potencjalnego klienta firmy proponują abonamenty i pakiety (np. prąd i gaz), informując, że w ten sposób gaz cena jest atrakcyjniejsza i bardziej korzystna. Tego typu pakiety znajdziemy m.in. w firmie Tauron i PGNiG.

Ponadto, chcąc obniżyć ponoszone koszty, można zmienić dostawcę prądu, wybierając najtańszą i najatrakcyjniejszą cenę. Obecnie Polacy niezwykle niechętnie korzystają z tej możliwości, zapominając przy tym, że zmiana dostawcy jest niezwykle prosta. Ogólny proces sprowadzany jest do znalezienia odpowiedniejszej firmy, z jednoczesnym upoważnieniem jej do wszystkich formalności. W ten sposób sam proces przebiega niezwykle sprawnie, z pominięciem wszystkich procedur, które musielibyśmy wykonywać samodzielnie.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!