Co to jest pożyczka odnawialna i czy warto z niej skorzystać?

1516818-Biorac-pozyczke-warto-pamietac-o-kilku-podstawowych-zasadach-ktore-pozwola__c_6_113_1660_897

Unikamy zapożyczeń jak ognia, próbując odłożyć możliwie jak największą sumę pieniędzy. Powszechnie uważa się iż człowiek bez kredytu to człowiek szczęśliwy. Jeśli nie pierwszy raz zostajemy postawieni przed ścianą i koniecznością decyzji zaciągnięcia zobowiązania finansowego możemy skorzystać z opcji tzw. odnawiania. Unikniemy w ten sposób wielu nieprzyjemnych etapów i dostaniemy pieniądze szybciej. Jak sytuacja ma się wobec tzw. pożyczki odnawialnej? Czy różni się ona od tradycyjnej bardziej popularnej pożyczki standardowej? Czy warto z niej skorzystać?

Narastające długi, rosnące zobowiązani, nagłe wydatki. To wszystko powoduje nie tylko duży stres, ale również konieczność poszukiwania odpowiedniego dla nas rozwiązania. O ile wzięcie kredytu wiąże się z wieloma dokumentami, ocenianiem zdolności kredytowej, o tyle wzięcie pożyczki może wydawać się łatwiejsze.

Pożyczka odnawialna – definicja

Pożyczka odnawialna polega na otrzymaniu określonej sumy pieniędzy na swój własny, określony czasem użytek, z jednoczesną możliwością wielokrotnego korzystania z pieniędzy które nam przydzielono. To ile pieniędzy dostanie zależy od wielu czynników, między innymi od zdolności kredytowej. Zdolność z kolei to kompilacja takich czynników jak ilość zaciągniętych kredytów i ich regularność i terminowość spłacania. Odnawialność takiej pożyczki to powielanie podobnego rozwiązania, zwłaszcza takich elementów jak jej wysokość, terminowość itd. Ważne jest by wcześniejsze spłaty pożyczek były dyktowane pnktualocią, obowiązkowością i regularnością. W przypadku takiej pożyczki uwzględnia się również obowiązuje RRSO, prowizja czy wysokość oprocentowania. Ważne jest by za każdym razem przeczytać umowę, nawet jeśli pożyczka jest brana ponownie i będzie opierała się na podobnych rozwiązaniach. Całkowite koszty pożyczki i jego ostateczne koszty mogą się zmienić i być uzależnione od czynników od nas niezależnych.

Pożyczka w bankach – zalety

Kiedy więc warto wziąć tą pożyczkę i czy niesie ona za sobą jakieś korzyści? Po pierwsze jest to świetny wybór, gdy potrzebujemy niewielkiej kwoty na określony czas. Po drugie pożyczka odnawialna daje możliwość dostosowania oferty do naszych oczekiwań, zmieniając formalności i wcześniejsze ustalenia. Po trzecie, w ofertach banku znajdziemy kilka propozycji, każdy z nich zaproponuje coś innego, co w rezultacie daje nam spore szanse na znalezienie oferty idealnej. Porównajmy dla przykładu dwa różne rozwiązania, oferujące taki sposób wspomagania finansowego:

  • pożyczka odnawialna VIVUS – umowę podpisujemy tylko raz, przy pierwszym zobowiązaniu, minimalizując przy tym pokłady czasowe, przy następnych zapożyczeniach. Taki rodzaj pożyczki możesz spłacić szybciej – w całości lub w jej części. Pożyczkodawca zwraca ewentualne koszty, poniesione na skutek skróconego okresu spłacania. Wybór takiej pożyczki jest wygodny, praktyczny, ale przede wszystkim bardzo szybki. Jak głosi reklama – pieniądze mogą być na koncie już w 15 minut
  • pożyczka odnawialna ING- pożyczka wymaga zabezpieczenia w postaci weksla in blanco. Umowa zawierana z bankiem podpisywana jest na czas określony – najczęściej 12 miesięcy, chyba że inaczej stanowi zapis umowy. Rata spłacanej pożyczki musi być większa niż 300 zł i musi być uiszczona każdego miesiąca. Ponadto założenia pożyczki nie różni się od wyżej wspomnianych elementów. Oznacza to iż pożyczka zawarta z bankiem wymaga większej kontroli, jest bardziej formalna, trwa dłużej, ale jednocześnie jest bezpieczniejsza i w ogólnym rozrachunku, może być korzystniejsza.

Czy warto korzystać z pożyczki odnawialnej?

Tak, ale należy zastanowić się czy nad jej źródłem. Instytucje pozabankowe często narzucają limity lub nowe sposoby formułowania i składania wniosków. Ponadto, jeśli widniejemy na liście dłużników dostanie pomocy finansowej może być wyjątkowo trudne. Pożyczka tego typu może być doskonałym rozwiązaniem gdy zdecydujemy się zapożyczać od 2 do 3 tysięcy złotych – jest to stosunkowo niewielka kwota pieniędzy i jej zdobycie może okazać się naprawdę łatwe i szybkie.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!