Co to jest wirtualna karta kredytowa?

cee78157c469d4eaba0e288193b70c76

Karta lojalnościowa rabatowa, zniżkowa kredytowa… portfel pęka w szwach, a kart z biegiem czasu przybywa. Od niedawna, coraz bardziej popularne są tzw. karty wirtualne, oferowane przez banki. Jest to świetna alternatywa do kupienia komuś prezentu, sprezentowania swojej pierwszej karty nastolatkowi, albo do usprawnienia dokonywanych zakupów w systemie online. Jak zawsze jednak, w przypadku nowych rozwiązań, powstają ważne pytania. Czy są one bezpieczne? Czym różnią się od tych tradycyjnych, namacalnych? Jakie banki je proponują i czy warto się nimi zainteresować?

Co to jest wirtualna karta kredytowa?

Rodzaj karty kredytowej, której forma przestaje być materialna i namacalna. Wirtualna karta została stworzona z myślą o dokonywaniu zakupów w systemie online, najczęściej w sklepach internetowych lub usługach opłacanych droga elektroniczną. Jej forma najczęściej przypomina znane już karty przedpłacone (prepaid). Karta tego typu to swoisty, indywidualny kod/numer, przydzielony do każdej jednostki, zmniejszający w ten sposób ryzyko dostępu osobom trzecim. Na każdą kartę jesteśmy w stanie wpłacić określoną kwotę pieniędzy (tzw. doładowanie), po czym płacić ją w sposób bezpieczny, za wszelkie usługi dokonywane czy kupione w ulubionych sklepach internetowych. Jest więc to pewnego rodzaju łącznik, pomiędzy dotychczasową, tradycyjną kartą kredytową, a nowoczesnymi technologiami, usprawniającymi dokonywanie zakupów przez internet.

Pozytywy posiadania karty wirtualnej

Posiadane karty wirtualnej niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów, które wychodzą na prowadzenie, w przypadku porównywania jej do tradycyjnej wersji. Warto się im przyjrzeć i przeanalizować, zwłaszcza gdy do tej pory zachowaliśmy sceptyczne podejście.

  1. Niskie koszty wystawienia – numer przesyłany jest w formie wiadomości tekstowej, na podany wcześniej adres email. Cena wystawienia różni się w zależności od wybranego banku. Kwota jednak nie powinna przekraczać 15 zł.
  2. Szybkość realizacji – założenie, wystawienie i aktywowanie karty to często kwestia 24h godzin. Po otrzymaniu pustej, gotowej do załadowania karty możemy ją dowolnie doładowywać i swobodnie z niej korzystać. Termin doładowania zależy od banku.
  3. Bezpieczeństwo – nie posiadamy na karcie stałej, określonej ilości pieniędzy. To my decydujemy jaką kwotę chcemy na niej uiścić, w związku z czym, nawet po kradzieży numeru karty, nie zostaniemy obciążeni dodatkowymi kosztami
  4. Inne – wszelkie cechy karty, takie jak możliwość sprezentowania, nie zajmowane miejsce w portfelu i brak papierologii to wartości dodane o których również warto wspomnieć.
  5. Karta dla dzieci – świetne rozwiązanie zarówno dla rodzica, który dysponuje kosztami i przelewa w ten sposób określoną kwotę pieniędzy dla dziecka, ale także doskonała nauka zarządzania i obcowania z pierwszą kartą i gotówką nie namacalną

Przykłady kart wirtualnych

Znając już cechy i postawy karty wirtualnej, przeanalizujmy dla przykładu dwa banki oferujące taki sposób prowadzenia swoich finansów. To oczywiście nie jedyne placówki, oferujące ten popularny sposób rozliczania online.

  • wirtualna karta kredytowa PKO – pierwsze formy wprowadzonej karty testowano już na początku lat 2000. Karta chroniona jest unikatowym kodem, udostępnianym tylko dla posiadacza karty. Karta pełni formę wirtualną, zmniejszając ryzyko zgubienia lub kradzieży. Konto doładowywane może być bezpośrednio za pomocą konta założonego w PKO.
  • wirtualna karta kredytowa ING – zarówno korzystanie z karty, transakcje bezgotówkowe przez internet, zasilenie konta i zmiana dziennych limitów generuje koszty w wysokości 0 zł. Jej charakter jest wirtualny, wobec czego nie ma możliwości jej zgubienia. Zasilanie odbywa się poprzez przelewy internetowe a ważność karty to standardowe 5 lat. Można jej używać także przez aplikacje mobile. Koszt założenia karty oscyluje od 0 do 20 zł, w zależności od posiadanego w banku konta.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!