Co zrobić, aby odzyskać zatrzymane prawo jazdy?

travel-72870_1280

Nieplanowana, nagła sytuacja, niekontrolowany odruch, efekt zmęczenia, wielogodzinnej pracy lub świadome naruszenie prawa. Przyczyny wypadków i naginania obowiązujących przepisów są różnorodne – w końcu kierowca musi wykazywać się odpowiedzialnością, świadomością i zdolnością przewidywania sytuacji. Nieprzestrzeganie prawa skutkuje sporymi problemami – jak się okazuje – nie tylko punktami karnymi i mandatem. Zatrzymanie prawa jazdy jest wyjątkowo trudnym momentem dla każdego kierowcy – co ciekawe – tych w Polsce jest ponad 4,5 tysiąca rocznie.

W jakich sytuacjach może dojść do odebrania dokumentu? Czym to skutkuje i czy możliwe jest jego wcześniejsze odzyskanie?

Odebranie prawa jazdy za co?

Obecnie wyróżnia się kilka, konkretnych sytuacji, na skutek których dochodzi do odebrania opisywanego dokumentu. Wśród nich mowa o:

 • przekroczeniu dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym. Przekroczenie musi wynieść ponad 50 km/h (w tym celu stawiane są przydrożne radary, które odnotowują przekroczenie dozwolonej prędkości. Na temat rejestrowania dowiesz się więcej dzięki radar pasażer).
 • prowadzenie pojazdu pod wpływem substancji odurzających – np. alkoholu,
 • spowodowanie poważnego wypadku, na skutek którego są osoby pokrzywdzone,
 • przewóz niedozwolonej liczby osób (większej niż podana wartość w naszym dowodzie rejestracyjnym),
 • zniszczony dokument,
 • ponad 24 punkty karne (lub 20 punktów, jeśli prawo jazdy ma mniej niż rok)
 • koniec ważności dokumentu,
 • podrobione prawo jazdy.

Co ciekawe, decyzja o zabraniu dokumentu może zostać wydana nie przez policjanta, a przez starostę. Dzieje się tak, gdy lekarz orzeknie zdrowotne przeciwwskazania do prowadzenia, jeśli stwierdzona zostanie (np. na podstawie testu państwowego) utrata kwalifikacji, gdy kierowca nie podda się badaniom lekarskim i jeśli kierowca nie stawi się na badanie kontrolne posiadanych kwalifikacji.

Na jak długo zabierane jest prawo jazdy?

Czas odebrania dokumentu uzależniony jest od popełnionego naruszenia. Mając to na uwadze musisz pamiętać, że:

 • po przekroczeniu prędkości o min. 50 km/h prawo jazdy zabierane jest na trzy miesiące,
 • po ponownym popełnieniu wykroczenia czas wydłuża się o kolejne sześć miesięcy, a kolejne przewinienie w tym obszarze wiąże się z utratą dokumentu na zawsze,
 • prowadząc pojazd pod wpływem, jeśli na skutek tego była osoba poszkodowana, prawo jazdy zostanie zabrane dożywotnio – podobnie jeśli uciekniesz z miejsca wypadku.

Co zrobić, aby odzyskać prawo jazdy?

O ile wizja szybszego odzyskania prawa jazdy jest kusząca, o tyle w rzeczywistości… staje się niemożliwa. Obecnie polskie prawo nie przewiduje możliwości skrócenia czasu przetrzymywania dokumentu, wychodząc z założenia, że jest to forma kary, którą należy całkowicie odbyć. Jedyną możliwością na odzyskanie dokumentu jest… odbycie nałożonej kary i odczekanie, aż ta zostanie całkowicie anulowana. Oczywiście aspekt ten dotyczy prawo jazdy zatrzymanego tymczasowo, a nie dożywotnio.

Po upływie czasu udaj się do Wydziału Komunikacji aby odebrać swój dokument. Jeśli konieczne będzie odbycie ponownego egzaminu sprawdzającego – starosta wyda ci odpowiednie skierowanie. Skierowanie należy złożyć w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu aby ustalić termin egzaminu z teorii i praktyki. Jeśli nie uda ci się zdać egzaminu – ponownie starosta musi wystawić oświadczenie. Ostatecznie do egzaminu możesz przystępować dowolną ilość razy, pamiętaj o utrzymywaniu odpowiednich dokumentów od starosty.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!