Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.
Wyszukaj kredyt
Ranking kredytów
Spis treści
Nieplanowana, nagła sytuacja, niekontrolowany odruch, efekt zmęczenia, wielogodzinnej pracy lub świadome naruszenie prawa. Przyczyny wypadków i naginania obowiązujących przepisów są różnorodne – w końcu kierowca musi wykazywać się odpowiedzialnością, świadomością i zdolnością przewidywania sytuacji. Nieprzestrzeganie prawa skutkuje sporymi problemami – jak się okazuje – nie tylko punktami karnymi i mandatem. Zatrzymanie prawa jazdy jest wyjątkowo trudnym momentem dla każdego kierowcy – co ciekawe – tych w Polsce jest ponad 4,5 tysiąca rocznie.
W jakich sytuacjach może dojść do odebrania dokumentu? Czym to skutkuje i czy możliwe jest jego wcześniejsze odzyskanie?
Obecnie wyróżnia się kilka, konkretnych sytuacji, na skutek których dochodzi do odebrania opisywanego dokumentu. Wśród nich mowa o:
Co ciekawe, decyzja o zabraniu dokumentu może zostać wydana nie przez policjanta, a przez starostę. Dzieje się tak, gdy lekarz orzeknie zdrowotne przeciwwskazania do prowadzenia, jeśli stwierdzona zostanie (np. na podstawie testu państwowego) utrata kwalifikacji, gdy kierowca nie podda się badaniom lekarskim i jeśli kierowca nie stawi się na badanie kontrolne posiadanych kwalifikacji.
Czas odebrania dokumentu uzależniony jest od popełnionego naruszenia. Mając to na uwadze musisz pamiętać, że:
O ile wizja szybszego odzyskania prawa jazdy jest kusząca, o tyle w rzeczywistości… staje się niemożliwa. Obecnie polskie prawo nie przewiduje możliwości skrócenia czasu przetrzymywania dokumentu, wychodząc z założenia, że jest to forma kary, którą należy całkowicie odbyć. Jedyną możliwością na odzyskanie dokumentu jest… odbycie nałożonej kary i odczekanie, aż ta zostanie całkowicie anulowana. Oczywiście aspekt ten dotyczy prawo jazdy zatrzymanego tymczasowo, a nie dożywotnio.
Po upływie czasu udaj się do Wydziału Komunikacji aby odebrać swój dokument. Jeśli konieczne będzie odbycie ponownego egzaminu sprawdzającego – starosta wyda ci odpowiednie skierowanie. Skierowanie należy złożyć w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu aby ustalić termin egzaminu z teorii i praktyki. Jeśli nie uda ci się zdać egzaminu – ponownie starosta musi wystawić oświadczenie. Ostatecznie do egzaminu możesz przystępować dowolną ilość razy, pamiętaj o utrzymywaniu odpowiednich dokumentów od starosty.