Czy biomasa ma szansę zrewolucjonizować Polską energetykę?

sunset-208771_1920

Unia Europejska zademonstrowała kilka najważniejszych celów przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Wśród kilku punktów dwa z nich bezpośrednio uderzają w biogospodarkę. Punkty te to wynik zmian klimatycznych, a także chęci dbania o środowisko i otaczającego nas krajobrazu. Od kilku lat biogospodarka jest na tapecie Unii, budząc niemałe zainteresowanie. Z punktu widzenia Polski jest to szczególnie ważne, bowiem nasz kraj ma ogromny potencjał, aby wyróżnić się pozytywnie na tle innych krajów europejskich.

Jak w całym tym ujęciu wypada biomasa? Czy faktycznie jest to szansa, aby zrewolucjonizować nasz kraj? Jakie wady i zalety za sobą niesie?

Biomasa co to?

Biomasa oznacza biodegradowalną frakcję produktów i odpadów z produkcji rolnej, leśnej, z przemysłu rybołówstwa i akwakultury, a także biogazów i odpadów komunalnych. W tej szerokiej grupie wyróżnia się także fitomasę – pochodzącą z roślin oraz zoomasę – ze zwierząt. Czasem podgrupą jest też biomasa mikroorganizmów – złożonych z planktonu. Ministerstwo Gospodarki nieco uprościło tą definicję, uznając, że biomasa to wszystkie ciekłe i stałe substancje pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, które mogą podlegać procesowi biodegradacji.

Do celów energetycznych wykorzystuje się najczęściej drewno, słomę, odchody zwierząt, wodorosty i osady ściekowe. W Polsce do produkcji biomasy można uprawiać rośliny takie jak np. wierzba wiciowa, topinambur, róża wielokwiatowa.

W tej grupie wyróżnia się

 • biomasę stałą – pochodzącą z produktów roślinnych,
 • biomasę ciekłą – która dotyczy biopaliw,
 • biomasę gazową – powstają z odpadów organicznych.

Czasami w tym zestawieniu pojawia się też biomasa nierdzewna.

Jak jest w Polsce?

Nie ma obiekcji, że w najbliższych latach wzrośnie rola strategii leśnej, utworzonej przez Unię Europejską. To w niej mowa o skutecznym zalesianiu, czy ochronie lasów europejskich. Wszystkie te zabiegi mają na celu zwiększyć pochłanianie dwutlenku węgla, ograniczając pożary lasów i wspierając przy tym efektywne promowanie biogospodarki. Unia w tym celu zleciła przygotowanie planów strategicznych – oczywiście w tej grupie znalazła się też Polska.

Według przygotowanego raportu przez BIC Polska posiada ogromny potencjał, aby stać się jednym z liderów biogospodarki. Podstawa jednak jest podjęcie działań edukacyjnych oraz mocny nacisk na wdrażanie zaproponowanych innowacji. Ten potencjał to przede wszystkim zasługa rolnictwa i leśnictwa – według badań przypada na nie niemal 20 procent obecnego zatrudnienia, co stanowi około 10 procent całkowitej produkcji. Oznacza to, że Polska znajduje się na siódmym miejscu w Europie, stając się tym samym ogromnym potentatem dla biomasy.

Biomasa wady i zalety

Wśród najważniejszych zalet biomasy wymienia się:

 • fakt iż jest to stała i pewna dostawa nośnika energii,
 • fakt, iż mamy szeroką dostępność do surowców,
 • wykorzystywanie odpadów z sektorów rolniczych, leśnych i spożywczych
 • fakt, iż można wykorzystać i zagospodarować nieużytki,
 • ograniczanie CO2
 • nieszkodliwość dla środowiska
 • niezawodność – w odróżnieniu od np. energii pozyskiwanej z wiatru lub słońca,
 • biomasa cena – równomierna dostępność do biomasy ogranicza koszty związane z transportem.

Wśród wad natomiast najczęściej mówi się:

 • o emisji NOx, dioksyn i furanów,
 • o niewielkiej gęstości surowca, to jest poważną przeszkodą w sprawnym transportowaniu, magazynowaniu
 • o sezonowości niektórych surowców,
 • o wilgotności biomasy, która utrudnia jej przygotowanie w celach energetycznych.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!