Udostępnij

Czy da się wyczyścić swoje konto BIK?

pexels-photo-247772-800×480

Ubiegasz się o kredyt, wiedząc, że Twoja historia kredytowa nie jest pozytywna? Cóż, szansa na dostanie kolejnego znacząco maleje, jeśli zalegasz z opłatami, albo zaciągnąłeś wiele kredytów w ostatnim czasie. Przychodzi Ci więc na myśli pomysł by pewne rzeczy zataić lub całkowicie wymazać. Po wpisaniu w przeglądarkę zapytania o sposoby na wyczyszczenie niechlubnej historii kredytowej pojawia się lista firm, która obiecuje ci pomóc. Czy faktycznie są w stanie wyczyścić Twoje konto w BIKu, w taki sposób byś dostał każdą pożyczkę?

Od razu możemy odpowiedzieć na powyższe pytanie zdecydowanym: nie. Firmy, które obiecują ingerencję w Twój BIK nie są godne zaufania. Prawda jest taka, że na twoje konto wpływ masz jedynie ty sam. Nie ma magicznej różdżki czy gumki, która wymaże jednym kliknięciem lub ruchem wszystkie wpłaty (lub ich brak). Zmienić swoje konto możesz za pomocą systematycznych, regularnych wpłat lub nie przekraczając terminowości czy limitów na karcie kredytowej. To są realne kroki, które mogą zmienić Twój obraz w BIKu, a tym samym mogą ułatwić ci zaciągnięcie kolejnych kredytów.

Zadaniem BIKu jest wyeliminowanie sytuacji, w których osoby bez możliwości finansowych zaciągają zobowiązania i długi, po czym nie próbują ich spłacić. Gdyby historia i konta były podatne na firmy zewnętrzne, cały system i główna rola BIKu straciłaby sens. Co więcej, nawet sam BIK nie może i nie usuwa danych.

Kiedy więc można usunąć coś z BIKu?
Są pewne wyjątki, które dają możliwość zmiany niewielkiego fragmentu zamieszczonych danych.

1) W przypadku gdy zauważyłeś błędy w swojej historii kredytowej i uważasz, że masz podstawy by ubiegać się o ich zmianę.

2) Jest też inna sytuacja, w której zdarza się ingerencja w konto. Na początku umowy zaleca się wyrażenie zgody na przetwarzanie danych po zakończeniu spłaty kredytu. Ma to znaczenie, gdy chcemy zaciągnąć wkrótce kolejną pożyczkę. Spłacony dług w naszej historii wygląda bardzo obiecująco i zwiększa naszą wiarygodność dla banku. Możemy jednak, w każdej chwili, zmienić zdanie i rezygnować z owego przetwarzania. Podjęcie tej decyzji wpłynie więc na nasz profil w BIKu.

Usunięcie całego konta z BIKu następuje za każdym razem gdy uda nam się spłacić dług czy inne zaciągnięte zobowiązania finansowe ( chyba, że zaznaczymy inaczej w podpisywanej umowie).

Pamiętaj jednak iż tylko bank lub sam BIK ( po twoim wcześniejszym piśmie) może wpłynąć na twoje konto. Obietnice firm, czy znajomych są słowami bez pokrycia, dlatego z ich usług nie zalecamy korzystać.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!