Czy domy szkieletowe są opłacają i warto je budować?

lucas-favre-eMNRPvvNcxM-unsplash

Domy szkieletowe pojawiły się w branży budowniczej w latach 80. i 90. w Stanach Zjednoczonych. To tam pierwotnie doceniono szybkość i łatwość ich montażu. Niestety niewystarczająca wiedza i duża niedokładność w konstrukcji spowodowała, że drewniane domy szkieletowe były nietrwałe i bardzo szybko ulegały destrukcji. Głównym prowodyrem zniszczeń było nadmierne chłonięcie wilgoci, a także przedostawanie się do wnętrza… wiatru. To wtedy powstała dość niechlubna opinia na temat tej koncepcji, która przez lata walczyła o odzyskanie dobrego imienia.

Czym jest dom szkieletowy? Skąd wziąć domy szkieletowe projekty? Ile właściwie kosztuje ta inwestycja, jakie zalety za sobą niesie i czy faktycznie są to lepsze rozwiązanie niż klasyczne domy murowane?

Domy szkieletowe co to jest?

Dom szkieletowy to atrakcyjna alternatywa dla popularniejszego domu murowanego. Technologia ta odnosi się do konstrukcji ścian i jak sama nazwa wskazuje – dom powstaje na zasadzie szkieletu, który obejmuje pionowe i poziome belki drewniane. Następnie cały szkielet wypełniany jest materiałem izolacyjnym – tj. ociepleniem pokrytym folią oraz płytą gipsowo-kartonową, która chroni elewację drewnianą przed wiatrem i czynnikami zewnętrznymi. W konstrukcji takich domów stosuje się drogie gatunki drzew – między innymi daglezję, modrzew czy dąb. Im bardziej sprawdzone i trwałe materiały, tym konstrukcja jest trwalsza i posłuży na wiele lat. Ponadto drewno poddawane jest zabiegom, takim jak suszenie, struganie i fazowanie, dzięki czemu po obróbce może z powodzeniem służyć jako szkielet domu.

Budownictwo w Polsce niezwykle sceptycznie podchodziło do koncepcji domów szkieletowych. Ostatnie lata pokazały jednak, że ta forma konstrukcji bardzo szybko zyskała sporą grupę inwestorów, a tym samym – grupę zainteresowanych kupców. Jego ogromną zaletą jest szybkość budowy, łatwość rozbudowy, a także łatwość wykończenia. Ostatecznie otrzymujesz wysoki komfort, z którego korzystać możesz przez około 50 lat. Szacuje się, że po kilkudziesięciu latach konieczne jest przeprowadzenie generalnego remontu, tak aby wydłużyć szkielet i ponownie móc go poprawnie eksploatować.

Domy szkieletowe jak budować?

Podstawą domu szkieletowego jest odpowiednie drewno i wysokiej jakości materiały – to właśnie one wpływają na późniejszy komfort i długość użytkowania. Nie warto oszczędzać na surowcach, dlatego postaw na np. sosnę o gęstych słojach, albo wspomniany już dąb i modrzew. Pamiętaj aby drewno poddać odpowiednim zabiegom, a następnie zastosować odpowiednią technologię wznoszenia obiektu. Ściana budynku mogą być budowane w konstrukcji zarówno platformowej, jak i balonowej.

Ta pierwsza polega na tym, że wszystkie kondygnacje budynku są wznoszone w poszczególnych etapach – czyli najpierw zbudowane są ściany parteru, a następnie strop i część nad parterem. Konstrukcja balonowa natomiast wskazuje słupki ścian parteru, które osiągają pewną wysokość i które są oparciem dla belek stropowych. Po zakończonej budowie należy wybrać odpowiednie płyty OSB, a także zapewnić odpowiednie ocieplenie budynku. Docelowo powinieneś wybrać izolację, która zapewnia optymalną temperaturę i akustykę, ale także doskonale zabezpieczy lokum przed ewentualnym pożarem (w tym celu najczęściej stosuje się watę mineralną lub szklaną).

Domy szkieletowe pod klucz

Coraz częściej spotkamy domy szkieletowe pod klucz, które są niezwykle popularnym rozwiązaniem na północy Europy. To dzięki tym rozwiązaniom możesz zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów – w końcu otrzymasz swoje lokum znacznie szybciej niż w przypadku domu murowanego.

Ostatecznie szkielet może być przygotowany dużo wcześniej, dzięki czemu budynek będzie prefabrykowany. Rozwiązanie to jest wręcz idealne dla osób niecierpliwych, które nie lubią czasochłonnej budowy domu i chcą mieć od razu rozplanowane pomieszczenia i całą instalację elektryczną. Nowoczesna technologia powoduje, że dom (a właściwie szkielet) jest gotowy do następnych prac budowlanych i remontowych – nawet w ciągu nawet kilkunastu tygodni.

Dom szkieletowy wady i zalety

Podstawową zaletą takiego domu jest przede wszystkim szybkość i stosunkowa duża łatwość w budowaniu. Jeśli zastosujemy odpowiednią technologię, możemy otrzymać dom nawet w przeciągu kilku tygodni – rezygnując tym samym ze wszystkich kwestii formalnych i procesowych. Ponadto, dzięki wykorzystaniu niewielu materiałów możesz otrzymać porządek na placu budowy.

Nie jest też prawdą, że tak powstały dom nie nadaje się do klimatu panującego w Polsce. Ostatecznie odpowiednia termoizolacja zapewni dokładnie taki sam komfort użytkowania co w przypadku domów klasycznych, marmurowych. Nie bez przyczyny domy szkieletowe są tak popularne w mroźnej Skandynawii. Warto jednak pamiętać, że decydując się na tą formę, należy dokładnie rozplanować pomieszczenia – jeszcze na etapie projektowym. W domach murowanych dużo łatwiej wprowadzić nagłe zmiany – w tym przypadku raz podjęta decyzja jest jednoznaczna i trudna do modyfikacji. Warto zatem, jeszcze przed wybudowaniem domu, poszukać inspiracji i projektów, które pomogą stworzyć idealne, wymarzone gniazdko.

Domy szkieletowe – cena

Domy szkieletowe cena za projekt dostępny od ręki wynosi nawet od 2000 do 5000 złotych. Cena projektu indywidualnego rośnie, w zależności od tego na jaką powierzchnię użytkową się zdecydujesz, jak skomplikowany ma być projekt i jakie są konkretne wymagania przyszłych właścicieli. Zdarza się, że jeden projekt wynieść może nawet 20000 zł.

Ostatecznie koszt budowy zależny jest od stanu wykończenia, wykorzystanych materiałów i powierzchni. Dlatego też za domek szkieletowy możesz zapłacić zarówno 150 tysięcy złotych, jak i 400 tysięcy złotych. Domy stawiane w tej technologii nie mają jednej, sztywnej, z góry ustalonej ceny. Ich wartość zależna jest od wielu czynników i zawirowań cenowych na rynku – między innymi od kosztów transportu czy kosztów materiałów. Dlatego też zanim zdecydujesz się na tego typu budowę, przeanalizuj obecną sytuację rynkową, a także zapoznaj się z kosztami związanych z systematycznym impregnowaniem, tak niezbędnym w przypadku domów drewnianych.

Bibliografia:

[1] Krause, P. (2015). Energooszczędne budynki w technologii lekkiego szkieletu drewnianego. Builder, 19.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!