Czy energia geotermalna jest realnym i alternatywnym źródłem energii?

thermal-spring-63080_1920

Energia geotermalna występuje i jest wykorzystywana na niemalże całym świecie. Jej liczne zalety – w tym nieszkodliwość dla środowiska i stabilność jakościowa – jest doceniana niezależnie od szerokości geograficznej, zdobywając tym samym coraz większą popularność. O właściwościach geotermalnych wód wiemy już od setek lat, wskazując na m.in. prozdrowotne właściwości. Nic więc dziwnego, że to alternatywne źródło energii cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem.

Czy słusznie? Jak faktycznie energia geotermalna może poprawić stan naszego środowiska i czy ostatecznie możemy ją traktować jako godny zastępca innych źródeł energii? Czy okraszona jest wadami czy jej złoża występują także w naszym kraju?

Co to jest energia geotermalna?

Najprościej mówiąc energia geotermalna jest energią wnętrza ziemi, która kumuluje się w skałach i wodach podziemnych. Na wyjściu z odwiertu wody uzyskują temperaturę sięgającą 20 (i więcej) stopni Celsjusza. Temperatura wody podnosi się do ciepła rozgrzanych skał i wracając na górę dostarcza nam ciepła. Jest to niezwykle prosty sposób na pozyskanie darmowej energii z rozgrzanego jądra ziemi.

Energia geotermalna zaliczana jest do jednych z odnawialnych źródeł energii. Jej zasoby wydobywa się z warstwy wodonośnej, poprzez odwierty eksploatacyjne.

Energia geotermalna w Polsce

Warto podkreślić, iż w Polsce występuje naprawdę szereg bogatych zasobów energii geotermalnej. Szacuje się, że aż 80% całego terenu znajduje się w zasięgu wód geotermalnych oraz pochodzących od nich złóż. Z odnawialnych źródeł uznaje się, że najwyższy potencjał w przyszłości ma energia geotermalna, która stanowi nawet 30% krajowego zapotrzebowania na ciepło.

Co ciekawe – dostępne w Polsce wody osiągają temperaturę do nawet 100 stopni Celsjusza.

Energia geotermalna wady i zalety

Posiadając już powyższą wiedzę warto uwzględnić najważniejsze wady i zalety takiego rozwiązania.

W przypadku zalet mowa o m.in.:

 • niskim koszcie energii cieplnej – szacuje się, że średni koszt ogrzewania przy pomocy pompy ciepła to 1700-3000 zł w skali roku,
 • odnawialności i niewyczerpalności,
 • sam fakt wykorzystywania energii odnawialnej, która jest przychylna dla naszego środowiska
 • jest to energia zaspokajająca potrzeby wielu pokoleń. Szacuje się, że średnia żywotność urządzenia wynosić nawet 50 lat,
 • jest to ekologiczne rozwiązanie, nie produkujące zanieczyszczeń,
 • niezależność od warunków pogodowych (w odróżnieniu od np. innych źródeł wykorzystujących wiatr czy słońce),
 • ciepło z energii geotermalnej może być pozyskiwane w pobliżu miejsca jego wykorzystania zasobów lokalnych,
 • ogrzewanie może dotyczyć budynków mieszkalnych, współpracując z kominkami i kotłami.

Najważniejsze wady, które warto uwzględnić to:

 • wysoki koszt początkowej inwestycji, wynoszący nawet 60 tysięcy złotych. Na łączny koszt wpływ ma odpowiednio: typ pompy ciepła, powierzchnia użytkowa budynku, a także budowa geologiczna działki budowlanej.
 • nieduży zwrot kosztów w przypadku tradycyjnych kotłach – ogrzewając dom węglem zwrot inwestycji może nie być aż tak znaczący,
 • efektywność pompy jest tym większa, gdy cały budynek spełnia wymagania energooszczędności. Jeśli więc budynek nie posiada odpowiedniej izolacji termicznej pompa nie dostarcza wystarczającego ciepła, a koszty utrzymania stopniowo rosną.
 • Złoża mają tendencję do przemieszczania się, co oznacza, że istnieje możliwość, iż nie będą dostępne w miejscach asamblażu instalacji,
 • niektóre lokalizacje nie mają potencjały (lub mają ten potencjał niewystarczający), aby wykorzystywać energię geotermalną.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!