Czy kredyt oddłużeniowy się opłaca? Wady i zalety

man-s-hand-in-shallow-focus-and-grayscale-photography-167964

Brak płynności finansowej, nagłe wydatki oraz mnogość zobowiązań powoduje narastającą spiralę długów. Poszukując nowych rozwiązań oraz alternatyw dla np. konsolidacji kredytów, zdecydować się możemy na tzw.. kredyt oddłużeniowy. Jego głównym zadaniem jest zespolić dziury budżetowe, ułatwiając comiesięczną spłatę zobowiązań. Czy faktycznie tak jest? Na czym on polega i czy jego zaciągnięcie pozwoli nam rozwiązać problem narastających długów?

Co to jest kredyt oddłużeniowy?

Zacznijmy najpierw od dokładnego wyjaśnienia używanej terminologii – w tym przypadku tzw. kredytu oddłużeniowego. Zaciąga się go w celu spłaty wszystkich dotychczasowych zadłużeń finansowych. Aby lepiej zrozumieć tą zależność posłużmy się przykładem. Wyobraź sobie, że posiadasz wiele zobowiązań i pożyczek, które znacząco wpływają na twoją płynnością finansową. Chęć ich spłacenia jest tak duża, że planujesz zaciągnąć jedno, duże zobowiązanie, za pomocą których regulujesz łączną kwotę zadłużenia. Po jej spłacie będziesz musiał zapłacić jeden kredyt – właśnie kredyt oddłużeniowy, który posłużył za spłatę wszystkich pożyczek, kredytów i zobowiązań.

Kredyty oddłużeniowe spłaca się w formie comiesięcznych rat, w ustalonej wcześniej wysokości i według zasad, które powstały na drodze negocjacji konsumenta i wybranej firmy.

Ostatnia deska ratunku?

Pożyczka oddłużeniowa często traktowana jest jako ostateczne rozwiązanie w przypadku istniejących, namnażających się i poważnych długów. Pozwala w ten sposób uniknąć działań windykacyjnych oraz działań komorniczych, a co za tym idzie – ogromu stresu i nieprzyjemnych sytuacji finansowych. Należy jednak pamiętać, że aby kredyt faktycznie był opłacalny musi spełnić kilka, znaczących warunków. Po pierwsze – firmy oddłużeniowe muszą gwarantować nam długi okres spłaty, umożliwiając pewien stopień negocjacji rat miesięcznych. Co więcej, oferta oddłużeniowa może wiązać się z ubezpieczeniem kredytu – albo w postaci żyranta, albo w formie wykupienia ubezpieczenia lub ustanowienia hipoteki na rzecz wybranej firmy.

Im bardziej elastyczna oferta i im więcej możliwości, które można dostosować do naszych wymagań, tym oczywiście lepiej.

Zalety kredytu oddłużeniowego:

  • umożliwia spłatę wszystkich dotychczasowych zobowiązań finansowych,
  • proste zasady przyznawania kredytu – wystarczy udowodnić posiadanie stałego, legalnego dochodu oraz czystej karty w rejestrach finansowych i bazach dłużników.
  • wiele firm umożliwia negocjację warunków.

Wady kredytu oddłużeniowego:

  • wiele firm pozabankowych rekompensują sobie pomoc finansową w postaci naliczanych, wysokich kosztów udzielanych zobowiązań.
  • wiele firm stara się ukryć dodatkowe koszty, które warto dokładnie poznać jeszcze przed podpisaniem umowy.
  • firmy pozabankowe naliczają odsetki i wysokie prowizje.

Czy warto?

Znając już wady i zalety spróbujmy odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule – czy to się opłaca? Owszem, opłaca się, ale pod warunkiem, że konsument dokładnie przemyśli swoją decyzję i przeanalizuje obecną sytuację finansową. Aby kredyt oddłużeniowy spełnił swoją rolę musimy przestrzegać kilku, prostych zasad.

  1. Zastanów się, jak wygląda Twój budżet. Pamiętaj, że kredyt oddłużeniowy nie pozbawi cię problemów finansowych niczym za dotknięciem magicznej różdżki. Dlatego zanim się na niego zdecydujesz, uwzględnij konieczność spłacania następnych rat, analizując wszystkie wydatki i pozostałe zobowiązania.
  2.  Wybierz najlepszą ofertę. Obecnie wiele firm proponuje wiele atrakcyjnych ofert kredytowych. Przeanalizuj je wszystkie, zapoznaj się z parametrami i zestaw je między sobą. Przeanalizuj dokładnie koszty prowizji, opinie wśród klientów, sprawdź jakie warunki stawiają swoim klientom.
  3.  Sprawdź czy oferta może podlegać negocjacjom. Jeśli tak – być może w ten sposób uzyskasz indywidualną ofertę, którą ówcześnie firma przedstawi ci w sposób klarowny i jasny.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!