Czy możemy zatrzymać globalne ocieplenie?

glacier-5068893_1920

Temat globalnego ocieplenia nie schodzi z pierwszych stron gazet od kilkunastu lat. Świadomość zmian zachodzących w naszym środowisku przyczyniła się do coraz częstszego poruszania zagadnień z zakresu zmieniającego się klimatu.

Temat jest tym ważniejszy, gdy przeanalizujemy raporty dokumentujące skutki tychże zmian oraz gdy spróbujemy przewidzieć przyszłość naszej planety. Okazuje się, że zwiększenie średniej temperatury to zaledwie początek. Czy jesteśmy w stanie zatrzymać tą lawinę negatywnych zdarzeń? Czy możemy zatrzymać globalne ocieplenie?

Co to jest globalne ocieplenie?

Zacznijmy jednak od początku, czyli od nakreślenia czym jest tzw. globalne ocieplenie i jak przedstawia się ono za pomocą liczb.

Pojęcie to określa szereg zmian środowiskowych, które zaobserwowano już w połowie XX wieku. Największym, zauważalnym elementem jest oczywiście podwyższenie średniej temperatury naszej atmosfery – zarówno przy powierzchni ziemi, jak i przy powierzchni oceanów. Efekt ten idzie w parze z ochłodzeniem stratosfery, co w oczywisty sposób zaburza dotychczasową równowagę radiacyjną naszej planety.

Skok temperatury od 1850 roku jest tak duży, że wpływa na otaczające nas środowisko, żywotność roślin i zwierząt, a także efektywność uprawy roli i dostarczania niezbędnych składników do życia. Problem jest tym większy, gdy uświadomimy sobie jak wiele czynników (nie tylko z zakresu działania człowieka) wpływa na te zmiany. Eksperci z IPCC podkreślają jednocześnie, że to właśnie człowiek jest dominującym determinantem, wpływającym na pozostałe czynniki naturalne.

Na skutek tychże zmian obserwujemy nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych, a także wzrost średniej temperatury wynoszącej około 0.2 stopnia Celsjusza w przeciągu 10 lat.

Globalne ocieplenie skutki

Wbrew pozorom wzrost temperatury to zaledwie niewielki ułamek napotkanych problemów. Warto podkreślić bowiem, iż wzrost średniej temperatury nie rozkłada się równomiernie – ocieplenie jest silniejsze nad powierzchnią lądów i słabsze nad oceanami. Dlatego też specjaliści wskazują, że nawet 20-40% ludności świata zamieszkuje rejony, gdzie globalne ocieplenie zwiększyło temperaturę o znacznie więcej niż wspomniane 0.2 stopnia. Tak znaczne, zauważalne zmiany powodują:

  • topnienie lodowców, a tym samym zmniejszenie pokrywy lodowej Arktyki, co z kolei przyczynia się do zwiększenia poziomu morza,
  • zmiany w obszarze ilości i w strukturze opadów atmosferycznych, które przyczyniają się do suszy i powodzi,
  • powstawanie skrajnych wydarzeń pogodowych,
  • zwiększenie produkcji rolnej,
  • zmniejszenie dopływu źródeł słodkiej wody, a co za tym idzie – wymieranie gatunków fauny i flory,
  • wydłużony okres wegetacji roślin, a tym samym znaczny wpływ na produkcję żywności,
  • wzrost gęstości zaludnienia w rejonach obarczonych mniejszą szkodliwością efektu cieplarnianego.

Globalne ocieplenie przyczyny

Oczywiście nie trzeba wskazywać, że główną przyczyną powyższych zjawisk jesteśmy my – ludzie. Zachodzące procesy to wynik zmian koncentracji gazów cieplarnianych oraz erupcji wulkanicznych, które przyczyniają się do m.in. ograniczenia dopływu światła słonecznego. Rozwój przemysłowy, egoizm środowiskowy i rozwój transportu przyczynił się do rozworu atmosferycznych gazów – zwłaszcza w ostatnim pięćdziesięcioleciu. Naukowcy wskazują, że przyczyną efektu może być również zmiana w obszarze aktywności słonecznej – chociaż, jest to dość kontrowersyjna i niepotwierdzona ostatecznie teza.

Co możemy zrobić?

Odpowiadając więc na pytanie tytułowe: nie jesteśmy w stanie całkowicie zatrzymać zmian atmosferycznych, które działy się w ostatnich latach. To lawina wielu zdarzeń, które są już nieodwracalne, a zmiany atmosferyczne wymagają wielu lat regeneracji.

Jedyne co możemy w tym obszarze zrobić to nieco zwolnić cały proces. Jak czytamy – przy zachowaniu obecnego trendu średnia temperatura wzrośnie o 1,5°C między rokiem 2030, a 2052. Ponadto prognozy wskazują, że zwiększy się tundra afrykańska o nawet 50%.

Powstała w 1997 roku poprawka wprowadziła jasne wytyczne i obostrzenia, dotyczące 183 krajów na świecie. Głównym jej założeniem jest ograniczenie 60% globalnej emisji gazów cieplarnianych. Ponadto apeluje się o oszczędzanie wody, zmianę inżynierii rolniczej, ochronę zagrożonych gatunków i budowę konstrukcji przeciwpożarowych.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!