Czy piec indukcyjny się opłaca? Poznaj wady i zalety tego rozwiązania

erik-mclean-fSLI8RdCdyk-unsplash

Piec indukcyjny nazywany jest inaczej piecem elektrycznym. Jego popularność gwałtownie rośnie, głównie dlatego, że świadomość pro-środowiskowa odbiła się echem na wielu branżach – również w kontekście nowych rozwiązań i technologii. Jeśli chcesz dbać o środowisko, to właśnie piec indukcyjny okazuje się być najbardziej ekologicznym rozwiązaniem.

Zanim zdecydujesz się na zamontowanie pieca w swoim domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka, najczęściej zadawanych pytań. Po pierwsze – czy piec indukcyjny jest opłacalny i w jaki sposób może wpłynąć na nasze rachunki? Po drugie – jak działa piec indukcyjny i czy możemy wykonać go samodzielnie? Po trzecie – jakie zalety niesie ze sobą to rozwiązanie i jakie ma piec indukcyjny opinie?

Jak działa piec indukcyjny?

Piec indukcyjny jest ogrzewany poprzez napływ prądów wirowych, tworzonych przez zjawisko tak zwanej indukcji elektromagnetycznej. Ze względu na formę, rozróżniamy dwa rodzaje pieców indukcyjnych: rdzeniowe oraz bezrdzeniowe. Te pierwsze są zasilane prądem przemiennym o małej częstotliwości i to je najczęściej stosuje się do ogrzewania domów jednorodzinnych.

Zalety kotłów indukcyjnych

  • są niezwykle wydajne i mają szerokie zastosowanie – najczęściej w ogrzewaniu domów jednorodzinnych, ale także lokali mieszkalnych oraz lokali użytkowych, bloków, zakładów produkcyjnych hall, a nawet basenów i zbiorników wodnych,
  • jest to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, bazujących na energii elektrycznej,
  • nie produkuje dodatkowych spalin, które wytwarzane są w przypadku innych rozwiązań,
  • kotły indukcyjne są dość łatwe w montażu i instalacji, ponieważ możemy podłączyć się do tak zwanego ogrzewania centralnego,
  • podczas pracy nie hałasują,
  • do zasilania potrzebują jedynie energii elektrycznej, a rozwiązanie to nie wymaga komina oraz wentylacji.
  • nie ma ryzyka wydostania się tlenku węgla, który bywa szkodliwe i niebezpieczne dla domu.

Piec indukcyjny CO zużycie prądu

Czy piec indukcyjny, jako proekologiczne ogrzewanie grzewcze, jest w 100% opłacalne?

Zacznijmy od tego, że instalacja pieca nie jest małym wydatkiem, dlatego też warto zaplanować jego zakup już na etapie projektu budowlanego, kiedy to szacujemy kosztorysy. W ten sposób możemy zrównoważyć wydatki – np. rezygnując z budowy komina dymowego.

Oczywiście, aby odpowiedzieć na pytanie tytułowe musimy oszacować i przybliżyć koszty rocznego ogrzewania. Kocioł indukcyjny posiada wydajność rzędu 99%. Biorąc pod uwagę podwyżki, które miały miejsce w styczniu 2022 roku, możemy uśrednić, że cena jednej kilowatogodziny wynosi około 66 gr. Oczywiście to, jakie koszty poniesiemy uzależnione jest między innymi od powierzchni użytkowej – dużo więcej przyjdzie nam zapłacić za ogrzewanie domu 200m, niż domku 100m. Ważna jest także obecność skutecznej izolacji termicznej.

Biorąc pod uwagę wszystkie te parametry i uśredniający koszty, możemy założyć że średni koszt ogrzewania 200m2 domku wynosi około 9000 zł (zakładając, że instalacja nie została sprzężona z fotowoltaiką, a budynek posiada wydajną izolację termiczną). W przypadku ogrzewania modelowego koszty te wynosić będą około 6000zł. Pamiętajmy jednak, że wraz z wyższą ceną w parze idą liczne zalety – w tym większy poziom bezpieczeństwa i działań prośrodowiskowych, owocem którego jest większa ochrona naszej planety.

Warto w tym miejscu podkreślić, że piec indukcyjny fotowoltaika jest niezwykle opłacalnym rozwiązaniem – zwłaszcza jeżeli dochodzi do tego dobra izolacja termiczna. Połączenie indukcyjnego centralnego ogrzewania z rozwiązaniami, które mogą ograniczać koszty dają bardzo efektowne i obiecujące wyniki. W ostateczności więc cena inwestycji może być wysoka, ale ponoszone koszty dość szybko pozwalają na zwrot inwestycji.

Jak zrobić piec indukcyjny?

Wszelkie prace elektryczne czy budowlane wymagają odpowiedniej wiedzy, przygotowania i doświadczenia. Dlatego też – jeśli nie posiadasz odpowiedniego sprzętu i wiedzy – zrezygnuj z samodzielnych prac, które mogą okazać się zbyt obciążające i znacznie kosztowniejsze, niż pierwotnie sądziliśmy. Dużo bezpieczniejsza będzie współpraca ze specjalistami, którzy nie tylko doradzą ci odpowiedni model, ale także wspomogą w montowaniu i odpowiedzą na wszelkie, trapiące pytania. W obszarze stawiania i montowania pieca rekomenduje się więc wybór sprawdzonej na rynku firmy, która zagwarantuje nam najwyższą jakość.

Bibliografia:

[1] Dulęba, A. (2014). Piec indukcyjny kanałowy–charakterystyka ogólna. Stal, Metale & Nowe Technologie, (9-10), 134-138.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!