Czy solary na dach pozwolą ci zaoszczędzić?

the-roof-of-the-3257327_1920

Specjaliści i środowisko proekologiczne bije na alarm, informując o wyczerpujących się zasobach naszej planety. Kończące się źródła to głównie nieodpowiednie gospodarowanie finansami oraz brak poszanowania dla środowiska.

Wśród wielu rozwiązań na obecną sytuację wymienia się kolektory słoneczne. Po zamontowaniu na dachu stają się głównym źródłem energii w gospodarstwach domowych. Zamieniana energia słoneczna promieniowania przeistacza się w ciepło ogrzewające. Ostatecznie więc efekt zbliżony jest do kotła grzewczego, z tą różnicą iż energia słoneczna jest darmowa, przez co taka forma ogrzewania jest dużo tańsza.

Czy rozwiązanie to jest opłacalne? W jaki sposób uzyskać dofinansowanie do zamontowania kolektorów i czy aby na pewno jest to rozwiązanie dla każdego?

Czym są solary wodne?

Kolektory słoneczne wykorzystuje się do m.in. podgrzewania wody użytkowej czy ogrzewania pomieszczenia. W Polsce zdecydowanie popularniejsza jest ta pierwsza metoda, głównie dlatego, że ilość energii dostarczanej przez kolektory jest niewystarczająca dla krajów w naszej szerokości geograficznej. W Polsce moc kolektorów przy zachmurzeniu wynosi zaledwie 100W/m2, co jest zdecydowanie niewystarczające w przypadku gospodarstwa domowego.

Mówiąc wprost – solary na wodę to inaczej solary zamontowane w celu ogrzewania wody użytkowanej przez mieszkańców danego gospodarstwa.

Kolektory słoneczne dofinansowanie – jak je otrzymać?

Samo rozwiązanie jest wyjątkowo kosztowne i aby mówić o jego opłacalności należy wspomnieć o możliwości dofinansowania.

Ze względu na stosunkowo duże koszta montażu (wynoszące nawet kilkadziesiąt tysięcy) wprowadzono dofinansowanie, które ma zachęcić społeczeństwo do wybrania alternatywnych i prośrodowiskowych rozwiązań.

Obecnie maksymalne dofinansowanie jakie możemy otrzymać wynosi 30% wartości całej inwestycji. Wśród dostępnych programów wymienia się m.in. program Prosument 2. Jest to kontynuacja działań realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest wspieranie wszystkich inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii. Sam program obejmuje zarówno inwestycje związane z produkcją energii elektrycznej, jak i ciepła. Skorzystać z nich mogą właściciele domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Przedmiotem dofinansowania są zarówno wspomniane solary na dach, jak i panele fotowoltaiczne.

Wśród najważniejszych zasad wymienianych w przypadku Prosument 2 wymienia się:

  • dotacja wynosząca 15% lub 30% dofinansowania;
  • oprocentowanie pożyczki/kredytu: 1%;
  • maksymalny okres finansowania pożyczką/kredytem: 15 lat.

Ograniczenia, które musisz znać

Zanim jednak będziesz się ubiegać o dofinansowanie do tej pokaźnej inwestycji, musisz zdawać sobie sprawę z ograniczeń, naturalnie stawianych przez to rozwiązanie.

Zapotrzebowanie na wytwarzane ciepło przez czteroosobową rodzinę wynosi około 3000 kwH przez rok. W Polsce zestaw kolektorów jest w stanie pokryć to zapotrzebowanie na poziomie około 70%. Zaopatrzenie 100% jest niemożliwe, nawet gdyby zastosować kolektory o bardzo dużej powierzchni. Dlaczego? W czasie słonecznej pogody nie da się wykorzystać całej energii, a w okresie jesienno-zimowym wytworzenie ciepła jest mocno ograniczone. Niewielka ilość energii słonecznej nie pozwala podgrzać wody w wystarczającym stopniu, a ta już ogrzana stosunkowo szybko stygnie.

Ostatecznie więc kolektory słoneczne muszą być wspomagane innymi urządzeniami grzewczymi – przynajmniej jeśli chodzi o nasz kraj.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!