Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

money-2739567_1920

Obecnie właściciele kredytów hipotecznych dzielą się na dwa obozy. Pierwszą część przeraża długoletnie kredytowanie, dlatego tak chętnie dąży do jego najszybszego skrócenia. Druga grupa uważa, iż jest to “najtańszy pieniądz na rynku”, a jego wcześniejsza spłata lub nadpłata nie ma racji bytu.

W poniższym materiale spróbujemy zrozumieć obie te grupy, odpowiadając na pytanie: czy nadpłacanie kredytu hipotecznego jest opłacalne? Odpowiedź ta może być tym istotniejsza, gdy zrozumiemy, że banki wielokrotnie zniechęcają nas do dokonywanej nadpłaty. Dlaczego?

Nadpłata, a wcześniejsza spłata

Pierwszym, zasadniczym krokiem, jest rozróżnienie nadpłaty z wcześniejszą spłatą. Nadpłata, w dużym uproszczeniu, oznacza że płacąc miesięczną ratę zwracamy bankowi więcej, niż przewiduje nasz plan. Może to nastąpić jednorazowo – przelewając zarówno mniejszą, jak i większą kwotę. Co ważne – każdy zainteresowany kredytobiorca ma prawo do nadpłaty, jak i wspomnianej wcześniejszej spłaty. Ta druga, jak sama nazwa wskazuje, przewiduje sytuację w której kredyt zostanie spłacony wcześniej, niż pierwotnie założony harmonogram.

Zarówno w pierwszym, jak i drugim wypadku, kluczowym jest tzw. zysk banku, który opiera się na odprowadzonych odsetkach. Mówienie więc iż bank zarabia na naszym kredycie dotyczy głównie odprowadzonych, dodatkowych kwot, wynikających z powierzonego zobowiązania. Wszelkie warunki oraz możliwości reguluje umowa, którą podpisałeś w momencie zaciągania kredytu. To właśnie na jej podstawie powinieneś podjąć decyzję o “opłacalności” wcześniejszej spłaty czy nadpłacie. Co ważne – wcześniejsza spłata związana jest często z dodatkowymi opłatami, co rzadko kiedy ma miejsce w przypadku nadpłaty.

Kiedy można dokonać nadpłaty?

Jak czytamy – nadpłata możliwa jest po trzech latach od podpisania umowy. To wtedy mamy gwarancję nie naliczania dodatkowych opłat. Jeśli chcemy dokonać tego wcześniej, musimy się liczyć z większymi potrąceniami.

Odkładać czy nadpłacać?

Nadpłata kredytu często podyktowana jest dodatkowym zastrzykiem finansowym, który chcemy odpowiedzialnie spożytkować. To wtedy zastanawiamy się nad dwoma możliwościami. Pierwszym – oszczędzaniem na tzw. czarną godzinę. Drugim – nadpłatą dotychczasowych zobowiązań, w tym kredytów hipotecznych. Specjaliści w takim wypadku jednoznacznie wskazują, że drugie rozwiązanie związane jest z wieloma, zasadniczymi zaletami. Wraz z nadpłatą zadłużanie się zmniejsza, a co z tym idzie – spada również wysokość raty. W ostateczności w każdym kolejnym miesiącu rata jest coraz niższa. Zyskujemy więc atrakcyjniejsze warunki do spłaty, co wiąże się z ciekawą i bardziej dogodną perspektywą.

Zyskujemy więc w ten sposób:

  1. krótszy czas kredytowania
  2.  mniejsze, comiesięczne raty kredytu

Co ważne – nadpłata kredytu hipotecznego przynosi także redukcję kosztów. Na skutek tego bank jest zobligowany do anulowania odsetek (oraz prowizji) za okres, o który skrócono spłatę kredytu.

Nadpłata kredytu hipotecznego kalkulator – jak używać?

Podstawowym i przydatnym narzędziem, który pozwoli podjąć rozsądną decyzję o ewentualnej nadpłacie kredytu jest tzw. kalkulator nadpłaty kredytu. Korzystanie z niego jest niezwykle wygodne i wymaga jedynie wypełniania krótkiego formularza online. Kilka sekund i podanie najważniejszych informacji obrazuje nam harmonogram i ewentualne zmiany, wynikające z zaplanowanej nadpłaty.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!