Czym jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego?

wallet-2125548_1280

Inwestowanie to balansowanie na cienkiej linie. Po jednej stronie znajduje się zysk, który oczywiście jest celem głównym takich działań. Po drugiej – strata i spirala długów finansowych. Tak duże ryzyko i trudność oszacowania możliwości jest powodem obawy i nierzadko nieprzemyślanych decyzji. Dlatego też tak często w przypadku inwestowania mówi się o narzędziach finansowych, które tak samo jak zyski, mogą przynieść również straty.

Inwestując na giełdzie często tworzymy zaplecza i bufory bezpieczeństwa – raz jest to lokowanie dodatkowych oszczędności na innym koncie, innym razem jest to dywersyfikacja portfela. Dziś skupimy się na tym drugim elemencie, wskazując jak za jego pomocą można ograniczyć ryzyko inwestowania.

Czym jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego?

Zacznijmy jednak od początku. Ta tajemniczo brzmiąca nazwa oparta jest na racjonalnych przesłankach, które opisują i określają różne asortymenty instrumentów finansowych. Brzmi to nadal tajemniczo? Posłużmy się przykładem, aby lepiej zobrazować na czym polega to rozdzielanie kapitału.
Wyobraź sobie, że masz określoną liczbę oszczędności, którą chcesz zainwestować. W tym celu rozdzielasz kwotę na kilka komponentów pomiędzy różne instrumenty finansowe. Każdy z nich jest inny, każdy z nich związany jest z innym ryzykiem, z innym okresem trwania i z innymi, ewentualnymi stratami. Dzięki takiemu podziałowi, w przypadku straty w inwestycji A, mamy pewność, że pozostałe składniki aktywów będą nam stratę rekompensować. Mamy zaplecze, deskę ratunkową w postaci inwestycji B lub C.

Dzieląc więc inwestycje bierzemy pod uwagę takie elementy jak:

  • rodzaje rynku – np. inwestycja w waluty, w akcje, w złoto
  • rodzaj branży
  • miejsce lub położenie inwestycji – np. fundusze akcji z określonego kraju

Co ważne, dywersyfikacja dotyczy także różnych narzędzi, nawet skrajnie odmiennych od siebie. Mogą to być lokaty krótkoterminowe lub długoterminowe. Im więcej wiedzy i prób zrozumienia zalet takiego “rozkładu”, tym większa szansa powodzenia inwestycji i mniejszego ryzyka, które z tego wynika.

Niestety, tak bezpieczne podejście do inwestowania to rzadkość, ponieważ znaczna część inwestorów (zwłaszcza początkujących) nie docenia zalet takiego planowania i rozkładania swoich finansów. Chęć szybkiego zarobku i brak świadomości pozytywów wypływających z opisywanej formy inwestycji to prosta droga do ryzyka i w ostateczności – do długów.

Jak zaplanować taki portfel?

Aby zaplanować cały proces inwestycji, należy wybrać aktywa, które charakteryzują się odmiennym stopniem ryzyka. Celem prawidłowej dywersyfikacji jest staranny dobór aktywów, tak aby były one maksymalnie zróżnicowane i uzależnione od kilku czynników na rynku. Pamiętaj, aby wybierać spółki do inwestycji z różnych branż. Nie podejmuj decyzji zbyt pochopnie – tu kluczowe jest zrozumienie, iż jedno załamanie (w np. jednej branży) nie pogrąża całkowicie naszego całego budżetu, a jedynie jego część, która nadal podtrzymywana jest przez inne branże. Redukcja ryzyka poprzez wybór różnych branż jest elementem podstawowym. W przypadku pytań lub wątpliwości przeanalizuj dostępne możliwości, nie śpiesz się z decyzjami i pamiętaj, aby poszukiwać odpowiedzi na pytania, które cię trapią. Im większa rozwaga i analiza ryzyka poszczególnego aktywa, tym większa szansa powodzenia portfela inwestycyjnego. Zdaniem ekspertów idealnie zróżnicowany portfel zawiera w sobie od 5 do nawet 20 różnych instrumentów finansowych. Z całego budżetu wyodrębnij tzw. bezpieczny procent, a resztę zaryzykuj i zainwestuj w akcje. Część “bezpieczna” powinna stanowić przynajmniej 70% całej wartości.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!