Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.
Wyszukaj kredyt
Ranking kredytów
Spis treści
EKUZ – czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – jest niezwykle cennym dokumentem, zwłaszcza w przypadku miłośników podróży, dalekich tras i zwiedzania odległych zakątków świata. Karta upoważnia bowiem do skorzystania z bezpłatnej opieki medycznej, jeśli przebywamy poza granicami swojego kraju. Wydanie takiej karty wydaje się być konieczne, zwłaszcza jeśli planujemy spędzić dłuższy urlop w wybranym przez siebie zakątku świata. Sama karta jest darmowa i obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej – a także w Islandii, Norwegii i Szwajcarii.
Co dokładnie niesie za sobą EKUZ? W jaki sposób złożyć Europejska Karta Ubezpieczenie Zdrowotnego wniosek? Kiedy i kto można z niej korzystać?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem, który uprawnia do skorzystania z bezpłatnej i podstawowej opieki zdrowotnej w wybranym przez siebie kraju. Dzięki dokumentowi możliwe jest zapewnienie niezbędnego świadczenia medycznego, które musi być wykonane, aby pacjent mógł bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Co ważne – dzięki niej pacjent nie musi szukać pomocy w klinikach prywatnych oraz nie musi wracać do swojego kraju, aby poddać się koniecznej opiece medycznej. Co więcej – osoby posiadające ubezpieczenie prywatne nie muszą (choć mają taką możliwość) ubiegać się o EKUZ.
Zatem, w ramach karty EKUZ podróżujący pacjent ma możliwość skorzystania ze świadczeń:
Co ważne! Karta EKUZ nie ma odpowiednika elektronicznego, a więc konieczne jest jej fizyczne odebranie z danej placówki. Aby skorzystać z wszystkich tych, powyższych udogodnień, konieczne jest przedstawienie dokumentu w formie oryginalnej.
Wyrobienie karty – jak już wspominaliśmy – jest całkowicie bezpłatne. Aby je otrzymać należy złożyć odpowiednie wnioski i dokumentację w wybranym oddziale NFZ. Oprócz formularza i dokumentów potwierdzających tożsamość nie musisz robić zdjęć – w ostateczności dokument nie wykorzystuje się Twojego wizerunku.
Wniosek EKUZ możesz złożyć na różnorodne sposoby. Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze i najbardziej oczywiste:
Uwaga! Przed sezonem wakacyjnym zainteresowanie kartą jest ogromne, a proces weryfikacyjny i decyzyjny – znacznie dłuższy (nawet do 3 dni roboczych). Jeśli więc zależy Ci na szybkiej i bezproblemowej decyzji wnieść odpowiednie formularze przed okresem wakacyjnym.
O tym gdzie dokładnie należy złożyć dokumenty i kto ma moc decyzyjną w tej kwestii warto przeczytać na stronie NFZ – to tam znajdziesz listę wojewódzkich ośrodków NFZ oraz delegatur.
Karta EKUZ jest równoznaczna z potwierdzeniem ubezpieczenia zdrowotnego. W związku z powyższym założyć i korzystać z niej mogą osoby, które:
Karta ta honorowana jest między innymi w takich krajach jak: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie i pozostałych krajach UE i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.
Warto w tym miejscu nadmienić, że karta EKUZ ma pewne ograniczenia, co oznacza że nie sprawdzi się w każdym działaniu z zakresu medycyny i ochrony zdrowia. Poniżej przedstawiamy przypadki, w których karta EKUZ nie obowiązuje, a turysta będzie musiał liczyć się z dodatkowymi opłatami lub kwestiami formalnymi.
Karta EKUZ nie jest wydawana dożywotnie, co oznacza że posiada jasno określony termin ważności. Czas ten determinowany jest przez status osoby ubezpieczonej (emeryci otrzymują kartę z dłuższym terminem ważności niż osoby bezrobotne).
Terminy te wyglądają następująco: