Czym jest interycyza małżeńska? Wady, zalety i warunki

marriage-636018_1280

Decyzja o podziale majątku jest jedną z trudniejszych i nierzadko kontrowersyjnych. Problem narasta, jeśli z taką formą nie zgadza się przyszła żona lub przyszły mąż, twierdząc iż jest to akt braku zaufania, który zwiastować może rozwód. Pomimo rosnącej popularności temat intercyzy nadal stawia wiele pytań i jeszcze więcej wątpliwości. Czy faktycznie intercyza jest czymś problematycznym, co może stanowić za źródło konfliktu? Czy rozdzielność majątkowa zabezpiecza obie strony? Co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę przed jej podpisaniem?

Czym jest intercyza?

Najprościej mówiąc jest to rozdzielność majątkowa po ślubie, która w Polsce cieszy się coraz to większym zainteresowaniem. Jej sporządzenie i podpisanie najczęściej zbiega się z datą zawierania związku małżeńskiego (chociaż prawo zezwala na spisanie jej w dowolnym momencie po ślubie). Co ważne, aby do niej doszło, potrzebna jest zgoda obu stron, a decyzja ta musi być udokumentowana w formie umowy, a dokładniej – aktu notarialnego.

Warto w tym miejscu nadmienić, iż istnieje kilka form intercyzy, a jej przygotowanie i odpowiednie wydzielenie pozostawia się specjalistom do spraw prawa rodzinnego. Konkretnie, wyróżnia się:

 • intercyzę z uszanowaniem rozdzielności majątkowej – będącej najczęstszym wyborem. To na jej podstawie każdy z małżonków zarządza swoim majątkiem osobistym. W przypadku rozwodu – małżonek, który posiadał mniejszy majątek, może domagać się wyrównania od partnera/partnerki.
 • intercyza z rozszerzoną wspólnotą majątkową – majątek jednej ze stron staje się majątkiem wspólnym
 • intercyza z ograniczoną wspólnotą majątkową – wyłącza się w niej niektóre składniki ze wspólnoty majątkowej.

Rozdzielność majątkowa koszt

Koszty łączne uzależnione są od kilku składowych. Po pierwsze – samo sporządzenie dokumentów wiąże się z opłatą 400 zł. Do tego doliczany jest podatek VAT oraz koszty wypisów. W ostatecznym rozrachunku do notariusza wpłacamy 550 zł. Szacuje się jednak, że koszty rosną w zależności od rodzaju majątku, usług kancelarii prawnej i wartości majątkowej. Znane są przypadki, w których podpisanie intercyzy wiązało się z opłatą nawet rzędu 10 tysięcy złotych.

Zalety podpisywanej intercyzy

Pomimo wskazanego powyżej argumentu, o rzekomym braku zaufania i pewności co do słuszności małżeństwa, intercyza posiada wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę.

 • każdy jest kowalem swojego losu – mówiąc wprost, każdy z małżonków odpowiada za swoje długi, swoje decyzje ekonomiczne i finansowe, a co za tym idzie, nie jest pociągany do odpowiadania za ewentualne błędy w inwestycjach swojego partnera/partnerki
 • jest to rozwiązanie chroniące obie strony, także w przypadku nagłych długów czy hazardu
 • jest to również forma zabezpieczenia majątku rodzinnego, czy dochodów zebranych wcześniej, jeszcze przed poślubieniem swojego partnera
 • sama umowa “ułatwia” rozwód, odgórnie rozporządzając i nakazując podział majątkowy, który często jest źródłem sporu i wydłużającego się procesu rozwodowego

Wady podpisywanej intercyzy

Jak mówi znane przysłowie – kij ma zawsze dwa końce. Oprócz powyższych zalet, warto wymienić kilka zasadniczych wad, takiego rozwiązania.

 • nierzadko jest to źródło sporów i konfliktów, zwłaszcza na etapie planowania ślubu – warto zatem ustalić “warunki” i jasno przekazać swój punkt widzenia na początku poważnej znajomości
 • osoby nie posiadające wspólnoty majątkowej nie mogą się wspólnie zadłużać, co wiąże się z poważnym utrudnieniem, jeśli chcielibyśmy zaciągnąć kredyt na np. dom czy samochód.
 • zdolność kredytowa liczona jest osobno
 • w wielu transakcjach finansowych konieczna jest obecność poręczyciela
 • nie ma możliwości wspólnego rozliczenia podatku dochodowego.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!