Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.
Wyszukaj kredyt
Ranking kredytów
Udostępnij
Zastanawialiście się kiedyś skąd bank posiada gotówkę, którą przeznacza na udzielanie np. kredytów? Odpowiedzią są właśnie depozyty i lokaty, dzięki którym obraca się nasze pieniądze i wpływa tym samym na zyski i zarobki. Krótko mówiąc, dzięki naszym pieniądzom bank udziela kredytu innym mieszkańcom kraju. Nam pozostaje oprocentowanie (najczęściej około 4%), a im cały pozostały zysk. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to nieopłacalne, w myśl powiedzenia “lepszy rydz niż nic”, innego rozwiązania, na bezpieczne inwestowanie – nie ma. Oznacza to iż depozyt i lokata chronią przed inflacją i umożliwiają obrót pieniędzmi.
Najprościej mówiąc – depozyt to zawierzenie naszych własnych pieniędzy bankowi, na nieokreślony odgórnie czas. Często porównuje się je do kont oszczędnościowych, z których swobodnie możemy korzystać i obracać nimi w dowolny dla nas sposób. Rodzajów depozytów bankowych jest naprawdę wiele, więc poniżej zademonstrujemy ich niewielką część. Warto podkreślić iż oprocentowanie depozytów bywa bardzo różne i nie ma z góry narzuconej jednej kwoty należnych odsetek.
W porównaniu z depozytami lokata jest określona ramami czasowymi. Najczęściej wyróżniamy tzw. lokaty miesięczne, kwartalne (3 miesięczne), półroczne, roczne i nawet (!) jednodniowe. Ich oprocentowanie róni się, w zależności od banku w którym powierzymy swoje pieniądze, ale najczęściej przekracza 3% i nie przekracza 4%.
Depozyt bankowy posiada różne rodzaje, którym powinniśmy przybliżyć się szczególnie mocno. Skupmy się więc na depozytach najpopularniejszych w Polsce. Jest to oczywiście nie cała gama możliwych wyborów, ale najlepiej zademonstruje szerokość oferty. Po więcej informacji warto udać się do działu Obsługi Klienta, który doradzi nam jaki depozyt bankowy najlepiej odpowie na nasze potrzeby.
Podsumujmy więc to zestawienie w całości. Depozyty i lokaty to rodzeństwo, które na pierwszy rzut oka wydaje się być identyczne. W rezultacie jednak ich założenie znacząco się od siebie różni, co powoduje iż zamienianie tych słów może być mocno mylące. Lokaty są czasowe, posiadają z góry narzucony czas zamrożenia i realizacji umowy. Depozyty cechują się większą “wolnością”, a skutkiem tego mniejszymi sztywnymi ramami. Ponadto, zarówno depozyt jak i lokata mogą się od siebie różnić oprocentowaniem. Tu ciężko stwierdzić który wybór jest bardziej okazjonalny – oferta zależy od banku.