Czym różni się depozyt od lokaty?

4-Lokata-w-Nest-Banku-201671-640×640

Zastanawialiście się kiedyś skąd bank posiada gotówkę, którą przeznacza na udzielanie np. kredytów? Odpowiedzią są właśnie depozyty i lokaty, dzięki którym obraca się nasze pieniądze i wpływa tym samym na zyski i zarobki. Krótko mówiąc, dzięki naszym pieniądzom bank udziela kredytu innym mieszkańcom kraju. Nam pozostaje oprocentowanie (najczęściej około 4%), a im cały pozostały zysk. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to nieopłacalne, w myśl powiedzenia “lepszy rydz niż nic”, innego rozwiązania, na bezpieczne inwestowanie – nie ma. Oznacza to iż depozyt i lokata chronią przed inflacją i umożliwiają obrót pieniędzmi.

Depozyt bankowy definicja

Najprościej mówiąc – depozyt to zawierzenie naszych własnych pieniędzy bankowi, na nieokreślony odgórnie czas. Często porównuje się je do kont oszczędnościowych, z których swobodnie możemy korzystać i obracać nimi w dowolny dla nas sposób. Rodzajów depozytów bankowych jest naprawdę wiele, więc poniżej zademonstrujemy ich niewielką część. Warto podkreślić iż oprocentowanie depozytów bywa bardzo różne i nie ma z góry narzuconej jednej kwoty należnych odsetek.

Lokata definicja

W porównaniu z depozytami lokata jest określona ramami czasowymi. Najczęściej wyróżniamy tzw. lokaty miesięczne, kwartalne (3 miesięczne), półroczne, roczne i nawet (!) jednodniowe. Ich oprocentowanie róni się, w zależności od banku w którym powierzymy swoje pieniądze, ale najczęściej przekracza 3% i nie przekracza 4%.

Depozyt bankowy rodzaje

Depozyt bankowy posiada różne rodzaje, którym powinniśmy przybliżyć się szczególnie mocno. Skupmy się więc na depozytach najpopularniejszych w Polsce. Jest to oczywiście nie cała gama możliwych wyborów, ale najlepiej zademonstruje szerokość oferty. Po więcej informacji warto udać się do działu Obsługi Klienta, który doradzi nam jaki depozyt bankowy najlepiej odpowie na nasze potrzeby.

  • lokata terminowa – depozyt zakładany na określony, ściśle narzucony czas. Kwota na takiej lokacie jest oprocentowana, co oznacza że po upływie czasu jesteśmy w stanie otrzymać określoną, dodatkową kwotę
  • konto osobiste – jeden z podstawowych elementów oferty każdego banku. Narzędzie niezbędne do prowadzenia wszelkich transakcji wirtualnych. Konto takie nie posiada oprocentowania, a jego cel to przede wszystkim przeprowadzanie codziennych operacji finansowych. To za jego pomocą dokonujemy przelewów, płatności kartą, zleceń stałych etc.
  • konto oszczędnościowe – połączenie dwóch powyższych depozytów. Konto, na którym posiadamy pieniądze jest oprocentowane. Warto jednak zaznaczyć iż to oprocentowanie jest niższe niż w przypadku lokat.
  • lokata overnight – czyli lokata z terminem jednego dnia, z blokowaniem środków na okres nocy ( stąd nazwa)
  • lokaty bankowe – oprocentowanie cyklicznie zmienia się. W pozostałych aspektach lokaty bardzo przypominają siostry bliźniaczki lokaty terminowe. Taki wybór umożliwia wypłatę pieniędzy przed czasem, bez utraty ewentualnych, uzbieranych odsetek
  • inne – to oczywiście nie wszystkie możliwości. Oprócz tych wymienionych, najpopularniejszych, znajdziemy także tzw. polisolokaty czy lokaty inwestycyjne.

Podsumujmy więc to zestawienie w całości. Depozyty i lokaty to rodzeństwo, które na pierwszy rzut oka wydaje się być identyczne. W rezultacie jednak ich założenie znacząco się od siebie różni, co powoduje iż zamienianie tych słów może być mocno mylące. Lokaty są czasowe, posiadają z góry narzucony czas zamrożenia i realizacji umowy. Depozyty cechują się większą “wolnością”, a skutkiem tego mniejszymi sztywnymi ramami. Ponadto, zarówno depozyt jak i lokata mogą się od siebie różnić oprocentowaniem. Tu ciężko stwierdzić który wybór jest bardziej okazjonalny – oferta zależy od banku.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!