Czym się różni numer karty od numeru CVV?

bank-blur-business-buy-259200

Karty kredytowe oraz karty płatnicze stały się nieodzownym elementem naszego życia. To dzięki nim usprawniamy dokonywanie płatności stacjonarnych i internetowych, zastępując klasyczne, gotówkowe formy płatności. Czy zastanawiałeś się kiedyś co oznacza na karcie krótki trzycyfrowy kod i czym on się różni od długiego numeru, znajdującego się na przodzie? Co oznaczają wszystkie te cyfry i jaki jest cel ich umieszczania?

Zebraliśmy dla ciebie wszystkie najważniejsze informacje odnośnie numeru kodu CVV, wyjaśniając ich różnice i celowość. Po dokładne informacje zapraszamy do poniższego materiału.

Co to jest karta kredytowa?

Zanim przejdziemy do wyszczególnienia cyfr, które znajdziemy na naszej karcie, przypomnijmy do czego takowa karta służy.

Karta kredytowa jest rodzajem karty płatniczej, na który nałożony jest limit kredytowy. Limit ten przyznaje ci bank – zarówno ten sam, na którym masz konto bankowe, jak i zupełnie inny, na którym konta nie posiadasz. Wysokość limitu ustala placówka finansowa, najczęściej na podstawie comiesięcznych dochodów, a także historii kredytowej.

Warto w tym miejscu podkreślić, że tradycyjna karta płatnicza także posiada numer oraz kod CVV. Zarówno na pierwszej, jak i na tej drugiej znajdziesz informacje, których dokładną charakterystykę wyszczególniamy poniżej.
Numer karty kredytowej i płatniczej Numer karty to ciąg 16 cyfr, znajdujących się na przedniej stronie. Bardzo często to właśnie ten kod podajesz, gdy chcesz zapłacić za swoje zakupy w sklepie internetowym. Cyfry znajdziesz pod swoim wytłoczonym imieniem i nazwiskiem.

O ile pierwotnie moglibyśmy przypuszczać, że ten długi ciąg cyfr jest losowy i przypadkowy, o tyle w rzeczywistości zawiera on wiele konkretnych danych o koncie i o jego właścicielu. Jesteś ciekaw co oznacza twój ciąg?

  • MII czyli pierwsza cyfra karty, nazywana Major Industry Identifier. To on wskazuje organizację płatniczą – 4,5 i 6 zarezerwowano dla banków, a np. 1 i 2 dla linii lotniczych. Co więcej, czwórka zarezerwowana jest dla kart Visa.
  • IIN i BIN to pierwsze sześć cyfr numeru karty. Ta sekwencja jest numerem pozwalającym zidentyfikować docelowy bank.
  • Numery konta to cyfry od 7 do 15, odnoszące się do PAN – Permanent Account Number, który nadaje bank w celu identyfikacji posiadacza rachunku. Nieoficjalnie uznaje się, że te środkowe 8 cyfr jest najważniejszą częścią numeru karty płatniczej.
  • Ostatnia cyfra nazywana jest cyfrą kontrolną, obliczoną poprzez zastosowanie algorytmu Luhna. Jest ona niezbędna, aby ułatwić weryfikację karty, wskazując powstawanie literówek czy ewentualnych, brakujących cyfr
  • Kod CVV na karcie
  • Kod CVC (lub CVV) to inaczej Card Verification Value/Code. Znajdziemy go na odwrocie karty, najczęściej po prawej stronie, w białym pasku podpisu. Kod CVV na karcie VISA i MasterCard to trzy losowe cyfry – inne dla każdego właściciela.

Różnica w skrócie uzależniona jest od rodzaju karty, idąc za tym dowiadujemy się, iż:

  • kod CVV i CVV2 dotyczy karty VISA
  • kod CVC i CVC2 dotyczy karty MasterCard

Najprościej mówiąc, zadaniem tych krótkich kodów jest nasze bezpieczeństwo. Umieszczenie kodu na rewersie umożliwia zabezpieczenie karty przed kradzieżą czy zarejestrowaniem np na. kamerach sklepowych. Obowiązek znajomości i podania kodu CVV/CVC wymagany jest w przypadku wszelkich płatności online. Przez wielu taka forma kodu utożsamiana jest z kodem PIN, który podajemy w bankomacie czy transakcjach płatniczych wykonywanych w galeriach czy w gastronomii.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!