Deskorolki elektryczne – opinie, zalety, wady i ceny

eddie-kopp-zWLvDEF-iHM-unsplash

Nowe technologie wpływają na branżę medyczną, rozrywkową i… branżę, związaną z transportem. Współczesne rozwiązania przyczyniają się do powstawania nowych, funkcjonalnych i uniwersalnych pojazdów – a wśród tych najpopularniejszych królują deskorolki elektryczne dla dzieci i dla dorosłych. To one są doskonałym sposobem na poruszanie się miejskimi i podmiejskimi uliczkami, a ich fenomen to wynik połączenia zabawy, rozrywki, a także środka lokomocyjnego.

Popularność desek elektrycznych przyczyniła się do powstawania coraz to nowych pytań i do rewitalizacji przepisów, dotyczących pojazdów poruszających się po chodnikach i ścieżkach rowerowych.

Zatem, jak w natłoku wszystkich modeli wybrać najlepszą deskorolkę elektryczną? Na jakie elementy zwrócić uwagę? Jak polskie prawo zapatruje się na ten środek transportu i czy faktycznie deskorolka jest bezpiecznym rozwiązaniem dla dzieci i dorosłych?

Jaka deskorolka elektryczna?

Deskorolka elektryczna jest urządzeniem dwuśladowym do transportu, a dzięki jej odpowiedniej konstrukcji umożliwia utrzymywać balans na niemalże każdej powierzchni. Niektóre modele pozwalają osiągnąć prędkość nawet do 20 km/h.

Poprawna nazwa to deska żyroskopowa – nazwa ta pochodzi od żyroskopowego utrzymywania balansu, dzięki któremu osoba poruszająca się na pojeździe ma gwarancję stabilności, bez względu na to jaką odległość pokonuje. W przeciwieństwie do klasycznej deskorolki, posiada dwa, duże kółka po lewej i prawej stronie, a sama konstrukcja przypomina steper do ćwiczeń, który reaguje na położenie naszego ciała – przyspieszając lub zwalniając, w zależności od tego jak się ustawimy.

W Polsce jest to niezwykle nowoczesny sposób poruszania się, dlatego też prawo o ruchu drogowym uwzględniło deskorolki dopiero w 2021 roku.

Tegoroczna ustawa definiuje deskorolki jako: pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczonych do poruszania się wyłącznie przez kierującego, znajdującego się w tym pojeździe.

Obecnie polskie prawo stwierdza, że osoba, która kieruje deskorolką:

  • mająca od 10 do 18 lat – wymaga takich samych uprawnień co w przypadku kierowania rowerem – tj. karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii A1, B1 lub T
  • mająca powyżej 18 lat – nie musi posiadać dokumentów tego typu.

Polskie przepisy uwzględniają także, że korzystając z deskorolki elektrycznej nie można m.in. przewozić innych osób i zwierząt, a także ciągnąć lub holować innych pojazdów.

Co ważne – wprowadzono także przepis mówiący, że jeżeli nie ma drogi dla rowerów – osoba poruszająca się na deskorolce może korzystać z chodnika, pod warunkiem, że jedzie z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.

Deskorolka elektryczna jaką wybrać?

Branża związana z deskorolkami elektrycznymi rozwija się w zastraszającym tempie, a tym samym przyczynia się do powstawania szeregu pytań i wątpliwości. Na czele tych najpopularniejszych jest: jaki model najlepiej sprawdzi się do codziennego miejskiego? Pamiętaj, że hoverboard to nie tylko zabawka, ale także praktyczny środek transportu, dlatego warto uwzględnić kilka, istotnych parametrów podczas zakupu tego nowego sprzętu.

Zwróć uwagę na takie elementy, jak:

  • ciężar deskorolki – docelowo nie powinna przekraczać 10 kg, zwłaszcza jeśli czeka nas sukcesywne przenoszenie i wnoszenie np. do naszego mieszkania,
  • maksymalna osiągalna prędkość – średnio 20 km/h,
  • czas ładowania – bardzo często modele wymagają ładowania po około 20 km, a proces ładowania trwa do nawet 2 godzin,
  • cena – uzależniona jest od funkcjonalności, marki i designu. Proste modele kupimy już za kilkaset złotych. Modele bardziej zaawansowane kosztują powyżej 1000 złotych,
  • rodzaj silnika – niektóre modele posiadają podwójny silnik elektryczny, dostarczający mocy nawet powyżej 700W,
  • system samobalansujący – im bardziej intuicyjny, tym większa szansa, że opanujesz jazdę na deskorolce w sposób szybki i bezpieczny,
  • maksymalne obciążenie – niektóre modele mają niewielkie, maksymalne obciążenie, które zarezerwowane jest dla dzieci i młodzieży. Zwróć uwagę, czy model nie posiada udźwigu poniżej 65 kg, co utrudnia poruszanie się np. dorosłym mężczyznom.

Najbardziej popularne modele na rynku to między innymi: Kawasaki Balans Skuter, Skymaster EcoSmart, Blaupunkt Manta Smart Balance Board oraz deskorolka elektryczna Manta.

Ile kosztuje deskorolka elektryczna?

Cena deskorolki elektrycznych zależy od m..in. marki, modelu, funkcjonalności, dodatkowych parametrów i czasu ładowania. Bardzo często ceny oscylują od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Na rynku dostępne są także używane deski elektryczne, które kosztują już poniżej 300 zł. Warto jednak pamiętać, że ich żywotność i funkcjonalność może być nieco gorsza, niż model wprost ze sklepowej półki.

Standardowe ceny deskorolek elektrycznych zaczynają się od 500 zł, a kończą na kilku tysiącach.

Aby kupić modele nieco taniej warto śledzić promocje, wydarzenia Black Friday, a także wyprzedaże starych kolekcji, które zastępują nowe, unowocześnione i bardziej funkcjonalne modele. Jeśli jesteś nowicjuszem i chcesz spróbować swoich sił na tym pojeździe – wybierz model prosty, tańszy, osiągający mniejszą prędkość, tak aby spokojnie nauczyć się swobodnego poruszania się po zarówno prostych, jak i nieco trudniejszych terenach.

Bibliografia:

[1] Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego – Ministerstwo Infrastruktury – Portal Gov.pl, Ministerstwo Infrastruktury [dostęp 2021-12-01] (pol.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!