Dom pasywny: jak wygląda projekt i ile kosztuje?

building-419204_1920

Świadomość proekologiczna konsumentów, szukanie nowych rozwiązań, technologiczne zmiany i innowacyjne rozwiązania zawładnęły wieloma branżami. Wśród nich nie może zabraknąć branży budowlanej, która od wielu lat szuka sposobu na bardziej ekologiczne rozwiązania, wykorzystując przy tym energię odnawialną lub zintegrowane systemy. W szerokiej puli pojawił się tzw. dom pasywny, który cieszy się coraz to większa popularnością nie tylko na zachodzie, ale również w Polsce.

Ile kosztuje dom pasywny projekt i jakie zalety niesie za sobą to rozwiązanie? Sprawdźmy!

Czym jest dom pasywny?

Dom pasywny to określenie na pewien standard wznoszenia obiektów budowlanych, które wyróżniają się wyjątkowymi parametrami izolacyjnymi. Ich celem jest zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji, a tym samym – stworzenie alternatywy i rozwiązania, które wspiera nasze środowisko.

Dom pasywny to stosunkowo nowa idea, będąca domeną współczesnego i nowoczesnego budownictwa. Skupienie się na poprawieniu parametrów i systemów, stosowanych w każdym budynku pozwala zastosować nowe, innowacyjne rozwiązania, które w przyszłości zaowocować mogą ciekawymi wnioskami i proekologicznymi zasadami.

Sama nazwa wynika z faktu, iż budynki te wykorzystują energię z promieniowania słonecznego w tzw. sposób pasywny – czyli bierny, bez wykorzystywania aktywnych rozwiązań instalaycjnych.

Zalety domu pasywnego

Dom pasywny to przede wszystkim rozwiązanie wyróżniające się niewielkim zapotrzebowaniem na energię, służącą ogrzewaniu (szacuje się że to poniżej 15 kWh/m2 na rok). Jest to niemal 10krotnie mniejsza wartość niż ta, występująca w konwencjonalnych budynkach. Maksymalizacja zysków energetycznych i ograniczenie strat ciepła przyczynia się do nieprzepuszczania powietrza. W rezultacie otrzymujemy wentylację zmniejszoną o nawet 90% straty ciepła.

Ponadto, powstało dofinansowanie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które wynosi 50 tysięcy złotych. Dzięki temu zmniejszamy koszty własne takiej budowy.

Na koniec, największą zaletą jest komfort i wygoda domowników oraz niski koszt eksploatacyjny. Ostatecznie więc ponoszone koszta są warte uzyskanego bezpieczeństwa i poczucia, iż stosujemy najnowszą technologię przyszłości.

Dom pasywny cena

Obecne koszty budowy domu pasywnego w naszym kraju wynoszą około 8-15% więcej od budowy domu w standardzie. Warto jednak zaznaczyć, iż niewłaściwe projektowanie może zwiększyć ten procent do nawet 35%. Co ciekawe, w Niemczech koszty te wyglądają nieco inaczej – stanowią około 3% więcej w stosunku do dotychczasowej branży budowlanej.

Warto jednak podkreślić, iż w 2013 roku uruchomiono program dopłat dla nowego budownictwa jednorodzinnego i wielorodzinnego o zredukowanym zapotrzebowaniu na energię. Budynki oznakowane poprzez dwa standardy – NF15 i NF40 – mogą liczyć na pomoc finansową, redukując w ten sposób ponoszone koszty. Standard NF15 jest odpowiednikiem standardu budynku pasywnego.

Dom pasywny projekty

Obecnie możemy znaleźć szeroki wybór gotowych projektów, które wykorzystać można na swojej działce. Ich rozmiar i parametry nie różnią się od klasyczny projektów. O ile z zewnątrz ich aranżacja jest bliźniaczo podobna, o tyle ostatecznie użyta technologia wykazuje się nowoczesnością – głównie ze względu na architekturę i wykorzystywane trendy. Ostatecznie więc zyskujemy nowatorski koncept, ciekawy projekt i energooszczędną inwestycję na przyszłość.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!