Doradca finansowy – kiedy warto o nim pomyśleć?

accountant-1238598_1920

Decyzje związane z finansami zawsze okraszone są ryzykiem. Dlatego też tak często, zanim ostatecznie się zdecydujemy, poszukujemy odpowiedzi na pytania, analizujemy dotychczasowe dochody, bierzemy na tapet oferty z przeróżnych banków i firm pozabankowych. Gdy jednak decyzja wydaje się być zbyt skomplikowana, a nas przerasta samodzielność i odpowiedzialność z nią związana oczekujemy pomocy. Jedną z możliwości jest usługa oferowana przez doradcę finansowego. Kiedy jednak jego pomoc faktycznie będzie przydatna? W jakim zakresie opiera się jako doradztwo?

Co robi doradca finansowy?

Najprościej ujmując – doradca finansowy to rodzaj pośrednika, który uczestniczy w procesie decyzyjnym, zawieranym między klientem a placówką (np. bankiem). Ze względu na różnorodność ofert i konkurencyjność w branży, usługi doradcy są niezwykle popularne i cieszą się dość dużym popytem. Doradca finansowy swoją pomoc opiera na indywidualnych warunkach materialnych klienta. Oznacza to, że przy procesie decyzyjnym uwzględnia nie tylko samą ofertę, ale pojmuje ją i analizuje pod kątem atrakcyjności dla jednej ze stron. Elementy, które bierze pod uwagę twój doradca to min: dochód, dodatkowe zarobki, koszta dodatkowe, liczba rat.

Kiedy pomocny może okazać się doradca finansowy?

Jeśli pojawia się pomysł doradcy finansowego, najpewniej jest to idealny moment do tego, aby wykupić jego usługi. W końcu powodem najczęściej jest twoje zakłopotanie, niepewność co do decyzji i trudności, których podjęcie jest zbyt ryzykowne. Kiedy jeszcze warto wziąć pod uwagę taką formą pomocy?

 • gdy tematy finansowe (w tym kredytobrania czy inwestowania) są dla nas zbyt kłopotliwe i są poza obszarem naszych zainteresowań. Jeśli więc terminologia związana z branżą jest zbyt trudna, a część informacji przytłacza nas na wstępie, dobrze jest zasięgnąć opinii specjalisty w swoim fachu
 • gdy planujemy rozpocząć swoje działania na giełdzie
 • gdy zaciągamy swój pierwszy kredyt,
 • gdy istnieje spora szansa otrzymania pożyczki lub kredytu u kilku firm; warto wtedy zasięgnąć pomocy w wyborze oferty najlepszej i najkorzystniejszej na tle obszernej konkurencji
 • w przypadku zainteresowania funduszami inwestycyjnymi
 • gdy planujemy ulokować większą kwotę na jakiś konkretny cel
 • w przypadku zakupu nieruchomości, zwłaszcza na warunkach innych niż “standardowe”

Jak wybrać dobrego doradcę?

Kluczem do sukcesu jest wybranie doradcy z doświadczeniem, wiedzą i realną chęcią pomocy. Tylko specjalista, który faktycznie nam pomoże, spełni swoje zadanie i może realnie przyczynić się do najlepszej, finansowej decyzji. W wyborze takiego specjalisty pomóc mogą:

 • rekomendacje naszych znajomych, którzy korzystali z usług poszczególnych firm czy osób prywatnych
 • opinie zapisane i odnotowane w internecie – zarówno na fanpage’u jak i na forum tematycznym danej branży
 • poszukaj w branży osób prywatnych, które podejmą się twojego problemu w sposób indywidualny. Duże firmy nie zawsze są jedynym rozwiązaniem w tej kwestii
 • sprawdź doświadczenie – zarówno na stronie jak i w bezpośrednim kontakcie
 • nie decyduj się od razu – daj sobie czas, sprawdź konkurencyjne oferty, wymień kilka maili lub telefonów. Im większy przekrój możliwości, tym większa szansa świadomej i najlepszej decyzji.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!