Doradca podatkowy – egzamin i zarobki

turn-on-2933016_1920

Doradca podatkowy to jeden z najmłodszych zawodów w naszym kraju, mający swe początki w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jego rolą jest pomoc, korekta, a także (jak sama nazwa wskazuje) doradztwo w kwestii prawa podatkowego. Często mylony z prawnikami lub księgowymi, w ostateczności zajmuje się bardzo wąską i konkretną problematyką. Jak zdobyć najpotrzebniejsze kwalifikacje, na czym polega egzamin i w ostateczności – ile możemy zarobić na tym stanowisku?

Kim jest doradca podatkowy?

Poniekąd powyżej odpowiedzieliśmy na to pytanie, nie mniej jednak pod mianem “doradztwa w zakresie prawa podatkowego” kryje się wiele niejasności. Jako, że doradca podlega przepisom prawa i zasadom etyki, na liście jego obowiązków znajduje się min.

 1. Doradztwo w bieżących sprawach, dotyczących prawa podatkowego
 2. Tworzenie przeglądów podatkowych
 3.  Przygotowywanie dokumentacji w powierzonej sprawie
 4.  Stałe reprezentowanie klientów np. przed sądem.

Gdzie pracuje doradca podatkowy?

Doradcy najczęściej zatrudniani są w kancelariach prawnych, podatkowych lub wszelkich prywatnych firmach doradczych. Coraz częściej pełnią też odrębne stanowiska w przedsiębiorstwach, opiekując się wydatkami i finansami danej firmy. Jako, iż jest to coraz popularniejszych zawód, niemalże każda większa kancelaria oraz niejedna, duża i dobrze prosperująca firma potrzebuje tego typu specjalisty do swojego zespołu.

Doradca podatkowy egzamin

Aby zostać doradcą należy zdać egzamin zawodowy, potwierdzający zdobytą wiedzę oraz niezbędne kwalifikacje. Jest to konieczne głównie ze względu na ogromną odpowiedzialność, która wynika z pełnienia opisywanego stanowiska. Do egzaminu należy się przygotować starannie i należycie, mając na uwadze, że dopiero po jego zaliczeniu będziemy mogli rozpocząć swoją karierę. Aby uzyskać tytuł doradczy musisz zdać egzamin:

 • pisemny – złożony z części testowej i zadaniowej. Test ten polega na rozwiązaniu kazusu.
 • ustny – polegający na odpowiedzeniu na 10 losowych pytań, z wcześniej zaprezentowanego wykazu zagadnień.
  Ważne jest również, aby osoba przystępująca do egzaminu nie była wcześniej karana oraz posiadała wyższe wykształcenie (po licencjacie lub magistrze).

Doradca podatkowy zarobki

Przejdźmy zatem do jednego z bardziej interesujących zagadnień – do finansów. Na pytanie o to ile zarabia doradca należy odpowiedzieć: to zależy. Na otrzymywaną kwotę wpływ ma doświadczenie, referencje, wielkość firmy, dla której wykonywane jest doradztwo oraz zdobyte rekomendacje. Najlepsi w branży odnotowują zarobki rzędu nawet 80 tysięcy miesięcznie. Jest to oczywiście kwota wyjątkowa, przypadająca niewielkiej grupie specjalistów. Średnim i najczęściej pojawiającym się wynagrodzeniem jest bowiem 6 tysięcy złotych miesięcznie (brutto).

Bardzo często doradcy wprowadzają kwotę roboczej godziny, która wynosi odpowiednio 200 zł dla przedsiębiorstw i 100 zł dla osób prywatnych. Jest to jednak kwota uśredniona, a odstępstwa od tej wartości zdarzają się niezwykle często. Mając na uwadze pojedyncze składowe oferowanych usług, doradca tworzy szczegółowy cennik.

Dla przykładu:

 • Wystawienie opinii to koszt do 500 zł;
 • Porada w sprawach podatkowych to koszt do 400 zł;
 • Audyt podatkowy to koszt do nawet 3000 zł;
 • Reprezentacja przed organami podatkowymi to koszt najczęściej minimum 200 zł.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!