Dotacje z urzędu pracy – jak założyć swój własny biznes?

human-3131802_1920

Założenie swojej własnej działalności jest marzeniem wielu z nas. Wizja budowania własnej marki, działanie na własny rachunek i niezależność kusi przyszłych przedsiębiorców. W realizacji swoich marzeń pomóc może dotacja na firmę. Pomysł ten ma wspierać przyszłych przedsiębiorców, przyczyniając się do zmniejszenia bezrobocia w kraju. W jaki sposób można skorzystać z dotacji? Jakie warunki trzeba spełnić i jaka kwota może zostać nam przyznana?

Na czym polegają dotacje z urzędu pracy?

Dotacja jest formą bezzwrotnej pomocy finansowej, która udzielana jest podmiotom, zakładającym własny biznes. Ten rodzaj wsparcia jest jednorazowy i nie wymaga zwrotu, co oznacza, że zaciągnięta pomoc nie wiąże się z np. naliczeniem odsetek. Jeśli nasz biznes upadnie (lub jeśli się rozwinie) nie będzie konieczności zwracania należności do Urzędu Pracy.

Co ważne, przed zgłoszeniem o dotację należy zapoznać się z warunkami, które wytyczna nam Urząd. Istotne jest również, aby po otrzymaniu gotówki nadal prowadzić swój biznes przez określony czas.

Co zrobić by otrzymać dofinansowanie z urzędu pracy?

  1.  musisz posiadać status osoby bezrobotnej. Status ten otrzymasz po prawidłowej rejestracji w Urzędzie Pracy.
  2.  osoba bezrobotna, która ubiega się o opisywaną dotację nie może mieć statusu studenta studiów stacjonarnych (tzw. dziennych). Dozwolony jest status studenta zaocznego.
  3. istnieje zapis zakazujący posiadania innej działalności gospodarczej przez ostatnie 12 miesięcy przed złożonym wnioskiem.
  4. osoba ubiegająca się o dofinansowanie nie może być karana przez co najmniej ostatnie 2 lata
  5.  od złożenia wniosku o rejestrację jako osoba bezrobotna upłynąć musi określony czas (różny w zależności od danego urzędu). Wynieść on może nawet 3 miesięce.

Urząd pracy dofinansowanie – dla kogo?

Możliwość dofinansowania nie jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Należy pamiętać iż głównym celem pomocy finansowej jest walka z bezrobociem, dlatego też otrzymasz wsparcie, jeśli:

  • jesteś zarejestrowany w Urzędzie Pracy jako bezrobotny
  • jesteś opiekunem osoby niepełnosprawnej, która nie pozostaje w zatrudnieniu i nie wykonuje należnej pracy o charakterze zarobkowym
  • jesteś absolwentem centrum integracji społecznej

Co zrobić, aby otrzymać wniosek?

Najważniejszym krokiem, przybliżającym nas do otrzymania dotacji jest poprawne uzupełnienie stosownego wniosku. Cała procedura trwa kilka miesięcy, co warto uwzględnić w swoim planie biznesowym. Dokładny czas uzależniony jest od pracy danego urzędu.

Tak długi okres weryfikacji wymaga dokładnego badania złożonego wniosku, zarówno pod kątem formalnym jak i merytorycznym czy zgodnym z prawem. Samo rozpatrzenie wniosku przez urząd trwa 30 dni.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez urząd należy doliczyć kilka- kilkanaście dni na podpisanie umowy urzędu z poręczycielami. Po wykonaniu tego kroku pieniądze trafią na konto docelowe.

Ile wynosi dotacja?

Wysokość dotacji jest różna, a jej wartość determinowana jest min. przez możliwości finansowe urzędów. Przyjęło się, że wartość maksymalna dotacji wynosi sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w danym sektorze prowadzonego przedsiębiorstwa. Nie mniej jednak wartość uzależniona jest od kwoty, którą posiada urząd na dany cel.

Dofinansowanie należy wykorzystać w terminie wskazanym w umowie. Jeśli po otrzymaniu dotacji nasza działalność nie będzie prowadzona przez przynajmniej 12 miesięcy, wnioskujący musi zwrócić całą kwotę, wraz z odsetkami. Termin spłaty wynosi 30 dni od dnia wezwania do zapłaty.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!