Euribor – co to jest i dla kogo ma największe znaczenie?

accounting-analytics-balance-209224

Szacuje się, że ponad 70% Polaków zaciągnęło w swoim życiu przynajmniej raz pożyczkę lub kredyt. Co ciekawsze, zaczynamy już po 24 roku życia, czyli na starcie swojej kariery, zaraz po skończonych studiach, rozpoczynając dorosłe i samodzielne życie. Spłacanie zobowiązania czy zaciągniętych rat jest jednym z trudniejszych wyzwań, które połączone jest z podejmowaniem decyzji kredytowych. Pomimo tego, że większość z nas uważa kredyt za coś naturalnego – nadal nie darzymy tego rozwiązania szczególnym zaufaniem. Nic dziwnego, skoro większość terminologii jest dla nas niezrozumiała. Wśród ważnych pojęć pojawia się min. Euribor, występujący często w temacie zaciągania kredytu. Co to jest, dla kogo ma to znaczenie i czy powinniśmy się tego tematu podejmować? Czy różni się od LIBOR i który z nich jest dla nas wartościowym miernikiem?

Co to jest Euribor?

Euro Interbank Offered Rate, tak należy rozwinąć ten tajemniczo brzmiący skrót. Oznacza on referencyjną stopę oprocentowania kredytu w strefie euro. Aby ją wyznaczyć, należy ustalić średnią arytmetyczną oprocentowania, które wyliczane jest przez banki uczestniczące. Tym działaniem nie musimy zajmować się indywidualnie, bowiem czynności podejmuje Europejska Federacja Bankowa. Każdego dnia roboczego otrzymujemy wyniki takiego obliczenia, a pieczę nad tymi obliczeniami podejmuje Komitet Sterujący.
Podsumowując więc: Euribor istnieje w każdym kredycie i jest jego nieodzowną częścią. To on decyduje o oprocentowaniu kredytu lub lokat, prowadzonych w walutach euro. W przypadku innych walur (np. frank szwajcarski, jeny japońskie czy funty brytyjskie) mamy do czynienia z tzw. LIBOR.

Co ciekawe, on również stanowi podstawę do wyliczenia oprocentowania dla kredytów walutowych, zaciąganych w euro. W pozostałych częściach świata obowiązuje również SHIBOR i TIBOR, które skupiają się bardziej na rynku lokalnym, niż na działaniu na arenie międzynarodowej.

W jaki sposób liczony jest Euribor?

Wskaźnik opierany jest na zebranych danych, od prawie 60 banków, uczestniczących w panelu. Każdy z nich przedstawia swoją wysokość oprocentowania. Następnie, z zebranych liczb, odrzuca się 15% wyników skrajnych, a pozostałe poddawane są średniej arytmetycznej. W całych obliczeniach, banki prezentują również swoją marżę, która ma charakter stały i obowiązuje obie strony umową kredytową.

Oznaczenia Euribor

Często, analizując Euribor dla swojego kredytu, spotykamy się z niecodziennymi i niezrozumiałymi oznaczeniami. Wśród nich znajdują się min. takie symbole jak: 1M, 1Y, SW czy 2W. Każdy z nich pełni pełne założenie.

  • Y/M – liczba lat lub miesięcy dla których rozróżnia się Euribor. Litera “M” oznacza miesiące, a “Y” lata kredytu
  • SW – oznaczenie mówiące o kredycie na tydzień, naliczanym po dwóch dniach od daty transakcji.
  • 2W – podobnie jak powyżej – kredyt na 2 tygodnie, naliczanym po dwóch dniach od daty transakcji

Widząc więc oznakowanie: EURIBOR3M, wiemy o tym, iż kredyt został rozłożony na 3 miesiące rat. Oznacza to, iż aktualizacja stopy procentowej odbywa się cyklicznie, co jakiś czas, przez cały czas spłacania zaciągniętego przez nas kredytu. Jest to niezwykle popularny rodzaj kredytu, propagowany częściej niż np. 2Y czy 6M.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!