Gwarancja bankowa jak ją uzyskać i na czym polega?

analysis-coffee-communication-1493370

Polacy biorą kredyty – to fakt. Szacuje się, że co drugi Polak posiada kredyt lub pożyczkę, a najliczniejszą grupę stanowią ci aktywni zawodowo. Pomimo różnych obiekcji i niepewności wynikających ze współpracy z bankami, decydujemy się podpisać nierzadko wieloletnią umowę. Czy zatem czujemy się bezpieczni, jako pożyczkobiorcy? Czy gwarancja banku jest nam potrzebna i realnie pomaga w naszym budżecie domowym lub firmowym? No i właściwie… czym ona jest?

Co to jest gwarancja banku?

Jest to stosunkowo nowa ustawa, powstawała z 1997 roku. Pod mianem gwarancji mamy na myśli sytuację, w której bank (tzw. gwarant) zobowiązuje się, że po spełnieniu warunków kredytobiorcy (czyli w tym wypadku – nas), wykona świadczenie pieniężne na jego poczet. Odbywa się to bezpośrednio za pomocą przelewu z danego banku, lub przy pomocy pośredniczącej placówki.

Po co właściwie nam taka gwarancja i czy ma ona realne korzyści? Otóż tak, ma

Praktyka pokazuje, że jeśli dłużnik wykaże realne problemy z terminowym spłacaniem zobowiązań (np. rat), to instytucja przejmie cześciowo lub całościowo proces regulowania tejże kwoty. Oznacza to bowiem, że w przypadku poważnych problemów finansowych możemy liczyć na pomoc, która zminimalizuje ryzyko powstawania i piętrzenia się długu. Jest więc to, jak sama nazwa wskazuje, sposób zabezpieczenia i gwarancji, że zaciągnięta kwota zostanie uregulowana.

Ważne! Aby otrzymać gwarancję bankową, należy podpisać umowę. Rolę gwaranta może przejąć tylko bank. Wszelkie placówki, firmy lub osoby prywatne, które gwarantują taką usługę, najprawdopodobniej próbują wyłudzić od nas daną kwotę. Beneficjentem, czyli osobą kupującą gwarancję bankową, może być każdy. Zarówno my jako osoba fizyczna, ale także przedsiębiorca czy firma działająca na rynku zagranicznym.

Gwarancja bankowa koszt

Oczywiście działanie tego typu pociąga za sobą konsekwencje również dla nas. Usługa gwarancji nie jest bezpłatna i nie przysługuje każdemu. Kredytobiorca powiem musi uiścić prowizję na rzecz banku – czyli pewną kwotę, która będzie zabezpieczeniem i zapleczem, wykorzystywanym w sytuacji finansowych kłopotów. To ta prowizja ureguluje dług. Wielkość prowizji jest zależna od firmy, z którą zdecydujemy się współpracować. Najczęściej koszty wynoszą od 0,5% do nawet 1,5% całej zaciągniętej sumy. Jeśli więc mówimy o 100 tys złotych, musimy uiścić od 500 do 1500 zł.

Korzyści z gwarancji bankowej

Oprócz powyższej, podstawowej zalety podpisania takiej formy umowy, wyróżnić należy kilka innych wartości dodanych:

  • środki finansowe otrzymywane są szybko, bez konieczności rozpoczynania procesu sądowego
  • banki są stabilne finansowe, przez co gwarantują uzyskanie środków pieniężnych, bez względu na pozostałe czynniki
  • bez względu na czynniki, zdolność kredytowa nie jest naruszona

Kiedy stosować gwarancje bankowe?

Stosowanie gwarancji bankowej ma szerokie zastosowanie. Oczywiście, po pierwsze, służy regulacji kwoty za zakupione towary lub usługi. Ponadto, dotyczy transakcji, które wykonywane będą w

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!