Udostępnij

Ile kosztuje budowa domu – inwestycja w przyszłość

koszty-budowy-domu-DA-Elida-800×500

Jedną z najtrudniejszych i najbardziej wiodących decyzji w życiu, jest zdecydowanie się na budowę domu. Pierwsze kroki potrafią przerazić i poważnie zniechęcić, ponieważ generują gradobicie pytań. Od czego zacząć? Co będzie potrzebne? Gdzie załatwić wszystkie kwestie formalne? I co ważniejsze: ile kosztuje budowa domu? Oczywiście, jego koszty ogólne zależą od wybranego metrażu, tego ile pięter zawiera i wielu innych czynników.

Dlatego dziś spróbujemy oszacować koszty ogólne, rozkładając dom na czynniki pierwsze- ściana po ścianie!

Zacznijmy od tego, że naszym celem jest przedstawienie kosztów domu, bez jego umeblowania. Ten aspekt jest mocno indywidualny i jego wycenienie nie byłoby możliwe. Zajmijmy się etapem, w którym dostaliśmy już zgodę na budowę, działka została przygotowana pod zabudowę, ekipa budowlana została już wybrana. Czas więc na rzeczy namacalne.

1. Pierwsze wydatki
Pierwsze pieniądze wydajemy na wybrany projekt (ok 2700 zł), opłacenie ekipy budowlanej, wypis z planu, plan zagospodarowania przestrzennego, adaptację projektów i mapkę do celów projektowych. Często pomijamy te, stosunkowo niewielkie, koszty w ogólnym rozrachunku, co oczywiście bywa mylące.

2. Fundamenty
Cena fundamentów zależy od tego czy dom posiada jedno, czy dwa piętra. Oczywiste jest iż im większa zabudowa, tym ceny fundamentów diametralnie rosną. Ponadto na cenę mają wpływ czynniki takie jak: wybrana technologia, koszty robocizny i wiele innych czynników, nie zawsze od nas zależnych. Kwota, która wydaje się być racjonalna to 30 tys za dom parterowy i 50 tys za dom piętrowy. Ostateczny kosztorys może jednak znacząco się różnić.

3. Materiały na budowę
Oszacowanie materiałów na budowę jest niemalże niemożliwe, bowiem ich ilość i cena zależy od firm, województwa, wielkości domu i narzędzi, na które się zdecydujemy. Koszty materiałów mogą wzrosnąć nawet 3-krotnie, jeśli nasz dom zostanie wzbogacony o kolejne piętro. Ważne jednak by wybierać na tym etapie jak najlepsze materiały, których wymiana będzie zminimalizowana do niemal zera. Co z tego, że teraz zaoszczędzimy, jeśli za kilka lat wygenerujemy kolejne koszta? Przykładowa cena za pręty to, 2,4zł za kilogram, a za bloczki ok 3zł za sztukę.

4. Stan surowy
Stan surowy to stan domu niewykończonego, bez niezbędnej instalacji. Te etap determinowany jest przez wielkość budynku, jego lokalizację itd. Stan surowy zamknięty różni się tym iż posiada już zamontowane okna i drzwi. Tutaj cena zależy od tego z czego zrobione są okna (drewniane vs plastikowe) oraz ile drzwi wewnętrznych potrzebujemy. Drzwi to koszt 300zł ( wejściowe kosztują czasami dziesięciokrotność tej kwoty), okna kosztują ok 600-1500 zł za sztukę. Stan surowy zamknięty domu o powierzchni około 100 mkw to koszt około 100 tys złotych.

5. Stan deweloperski
Cena stanu deweloperskiego zależy od tego, jaki standard wykończenia został przez nas wybrany. Im wyższy standard tym cena gwałtownie rośnie. Dom wielkości 100mkw może dodatkowo generować koszty pokroju 70 tysięcy, jak również 110 tysięcy. To na jaki wariant cenowy się zdecydujemy, zależy od naszych decyzji zakupowych i konkurencji na rynku.

6. Dach
Obecnie koszty dachówki różnią się między sobą, ze względu na ich kształt i kolor. Standardowa cena za dach dwuspadowy to koszt od 20 tysięcy złotych. Zasada jest więc dość prosta: im dach prostszy, bez dodatkowych spadków i uskoków, tym cena jest niższa i bardziej okazjonalna.

Podsumowanie: Cena za wybudowanie domu to składowa wielu, różnych, czasami niezależnych od siebie elementów. Wskazanie jednej konkretnej ceny jest niemalże niemożliwe. To jaki dom chcemy niesie za sobą wiele kolejnych decyzji i kosztów. Śmiało więc można założyć iż wybudowanie domu piętrowego, o łącznej powierzchni 121 metrów, z dachem dwuspadowym i wykończeniem pod stan deweloperski, może kosztować nawet powyżej 300 tysięcy złotych. Stan surowy zamknięty takiego domu generuje koszty około 228 tysięcy złotych, a kosztorys samych instalacji oscyluje w granicach 80 tysięcy złotych.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!