Jak będzie wyglądał rynek nieruchomości? Porównanie cen i prognozy

architecture-1836070_1920

Decyzja o “pójściu na swoje” często wiąże się z koniecznością kupienia swojego własnego, pierwszego mieszkania. Wraz z nią pojawiają się wątpliwości oraz pytania, dotyczące najbardziej opłacalnej inwestycji – w końcu wizja zadłużenia na kilkadziesiąt najbliższych lat wymaga starannie przemyślanych “za” oraz “przeciw”. Jest to szczególnie istotne, gdy obserwujemy zmiany na rynku nieruchomości, który w ostatnich latach gwałtownie się rozwinął. Wie o tym nie tylko przyszły właściciel swojego “M4”, ale także doświadczony inwestor, który planuje zakup mieszkań pod późniejszy wynajem.

Zmiany na rynku nieruchomości dotyczą zarówno małych, jak i dużych miast w Polsce, a rosnące ceny to wynik kilku czynników – społecznych i ekonomicznych. To właśnie owe czynniki tworzą pytania pokroju: czy warto inwestować w mieszkania? Kiedy najlepiej kupić swoje wymarzone mieszkanie i od czego właściwie zależą ceny nieruchomości?

Ceny mieszkań w Polsce

Popyt generuje podaż. Nic więc dziwnego, że od wielu lat zauważamy stopniowe, aczkolwiek znaczące zwiększenie cen na rynku nieruchomości. Wzrost wartości cen mieszkań jest szczególnie zauważalny w dużych miastach – Krakowie, Wrocławiu czy Warszawie. Popularność tychże miast na rynku europejskim powoduje napływ studentów spoza granic Polski. Wzrost cen za wynajem (nawet najmniejszych kawalerek) pociągnął za sobą dalsze wzrosty – od metra kwadratowego.

W ciągu ostatnich 2 lat średnia liczba mieszkańców w dużych miastach zwiększyła się średnio o 10%. Wraz z nią zwiększyły się ceny za lokale na rynku pierwotnym. Odnotowując konkretne podwyżki, zauważamy wzrosty sięgające nawet kilkunastu procent ( tu zdecydowanym faworytem jest stolica – ceny mieszkań Warszawa wzrosły w ostatnich latach do nawet 15%).

Co ciekawe, wzrost cen nie spowodował malejącego zainteresowania. Polacy coraz chętniej decydują się na zakup mieszkania, traktując to jako inwestycję np. pod wynajem. Przemawiają za tym również liczby, z których wynika, że w 2019 roku podpisaliśmy ponad 15% więcej umów na kredyty mieszkaniowe.

Na wzrost tych cen wpływa oczywiście zainteresowanie samym rynkiem nieruchomości, ale również: PKB na poziomie około 4%, niskie stopy procentowe i stopniowo rosnące wynagrodzenia, dające większą szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji ze strony banku.

Co dalej? Przewidywania na kolejne lata.

Oczywiście jednoznacznie ciężko jest określić jakie stawki i warunki staną się najpopularniejszymi. Biorąc pod uwagę warunki ekonomiczne i społeczne można wysnuć wniosek, że w kolejnych latach zainteresowanie nieruchomościami utrzyma się. Specjaliści sygnalizują jednak, że już niedługo czeka nas spowolnienie, a tempo rosnących cen nijako spadnie. Będzie to głównie wynik koniecznej walki o klienta. A tego, jak wiadomo, najłatwiej skusisz atrakcyjniejszymi cenami.

Po drugiej stronie barykady mamy głosy mówiące o jeszcze większym zainteresowaniu i wzroście. Dlaczego? W najbliższym czasie ruszy pełną parą rządowy program “Mieszkanie Plus”. Coraz więcej na rynku pracy spotykamy obywateli Ukrainy, którzy również nabywają prawa do nieruchomości. Te oba czynniki, często zapominane w raportach i analizach, przyczynić się mogą do jeszcze większego zainteresowania wynajmem oraz kupnem mieszkania.

Obserwowana chociażby prognoza długoterminowa Łódź wskazuje, że ostatnie 2-3 lata przyczyniły się do wzrostu cen o prawie 5%. Widząc tak duże liczby, ciężko jest uwierzyć, że ceny nijako zostaną “zamrożone”.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!