Jak działa i jak zrobić biokominek?

pexels-mikhail-nilov-6530539

Świadomość ekologiczna w Polsce rośnie na siłach, a przekonanie o niekończących się zasobach planety powoli upada. Coraz chętniej i częściej poszukujemy ekologicznych alternatyw, które mają doprowadzić do wspierania Ziemi i całego, otaczającego nas środowiska.

Wśród tych możliwości jest biokominek, który pali się przy pomocy paliwa, a nie poprzez spalanie węgla lub drewna. Alternatywa ta jest dużo bezpieczniejsza dla powietrza oraz okolicznej fauny i flory, przez co coraz chętniej i częściej pojawia się w naszych domach. Jak dokładnie działa biokominek wolnostojący? Jak go wykonać w swoich czterech ścianach i co dzięki niemu zyskasz?

Co to jest biokominek wolnostojący?

Biokominek jest atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych kominków. W przeciwieństwie do tych drugich – wersja BIO odchodzi od klasycznych palenisk, a jej forma umożliwia montaż w każdym domu lub mieszkaniu (głównie dlatego że nie wymagają odprowadzania dymu na zewnątrz). Opcja ta jest więc doskonała dla miłośników wieczornego przesiadywania przed kominkiem, którzy jednocześnie mają spore ograniczenia związane z przestrzenią lub miejscem zamieszkania. Co ważne – kominki BIO nie wymagają także pozwolenia na montaż.

Ze względu na swoją formę montuje się je najczęściej w salonach, w przestrzeniach otwartych (lub półotwartych), a także w holach czy dużych łazienkach.

Jak działa biokominek?

Jak już wspominaliśmy biokominek działa na paliwo, które dostarczane jest w formie płynnej lub żelowej. Paliwo w ten sposób spala się do pary wodnej, spełniając wszelkie wymogi ekologiczne (większość z nich produkowana jest wyłącznie z ekologicznych surowców roślinnych).

Co ważne wykorzystywane paliwo może mieć właściwości… prozdrowotne, np. nawilżając powietrze wewnątrz danego pomieszczenia.

Tak stworzony i “zasilany” kominek nie wydziela dymu, nie generuje popiołu, ułatwia zachowanie czynności i sprawa zdecydowanie mniej problemów, co jego standardowy odpowiednik. Czas spalania bioetanolu uzależniony jest od wielkości płomienia, ale można uznać, że 1l płynu spala się w ciągu około 5-6 godzin. W ostateczności jest więc to bardzo wydajny i efektywny sposób palenia, który można łączyć z olejkami do aromaterapii. Mieszanka ta dostarcza nie tylko ciepłego blasku, ale także pięknego zapachu, który koi, relaksuje i pomaga zasnąć.

Uwaga! Biokominek, podobnie jak kominek klasyczny, potrzebuje do spalania tlenu. Wybierając więc taką formę grzania, upewnij się, że wnętrze jest odpowiednio napowietrzone, a dostęp do okna umożliwia regularną wymianę powietrza.

Rodzaje kominków

Popularność biokominków jest na tyle duża, że przyczyniła się do powstania wielu, nowych modeli. Obecnie na rynku znajdą się wersje ozdobne, estetyczne, masywne i minimalistyczne – dostosowane do różnych wymagań i aranżacji wnętrza. Wśród tych najczęściej wymienianych podziałów mowa o:

 • biokominkach do zabudowy – lub inaczej biokominek narożny, ,
 • biokominkach wolnostojących,
 • biokominkach wiszących.

Obecnie najpopularniejsza jest wersja pierwsza, która tworzy w pomieszczeniu niezwykle ciepły i przytulny klimat. We wnętrzach małych, albo stylizowanych na nurt loftowy pięknie wyglądają kominki narożne, które dzięki prostej konstrukcji nie przytłaczają aranżacji i jednocześnie spełniają swoje docelowe zadanie. W bardziej tradycyjnych wnętrzach warto rozważyć biokominek w salonie, nazywany horyzontalnym – czyli otwieranym od frontu przy pomocy drzwiczek.

Jak zrobić biokominek?

Jeśli chcesz stworzyć swój własny, prosty biokominek, będziesz potrzebować kilku narzędzi:

 • metalowej siatki
 • pudełka do wykorzystywania jako podstawa (z metalu),
 • koronki do knota,
 • metalowego zbiornika do paliwa,
 • szklanej tafli,
 • uszczelniacza silikonowego,
 • kamyczków do ozdoby,
 • nóź do szkła i nożyczki.

Z narzędzi, które musisz przygotować nóż do szkła, nożyczki.

Krok 1: Weź do ręki pudełko. Określ wymiary przyszłej konstrukcji – zmierz każdą ze ścian. Następnie połóż szklaną taflę na wygodnej, bezpiecznej i płaskiej powierzchni. Przetrzyj ją z kurzu, umyj i odtłuść.

Krok 2: Zaplanuj linię cięcia. Pomóc ci w tym może linijka, którą dociśniesz do arkusza lub przykleisz taśmą samoprzylepną. Weź nóź do szkła i stopniowo wdróż zaplanowane cięcia. Docelowo linia przeciętego szkła powinna przylegać do krawędzi podstawy w taki sposób, aby ta pokrywała się z linią cięcia.

Krok 3: Delikatnie stuknij w miejsce cięcia, tak aby szkło się odłamało. Powtórz tą czynność czterokrotnie.

Krok 4: Sklej części uszczelniaczem. Zrób to dokładnie i nie żałuj produktu. Docelowo krawędzie powinny być stabilnie połączone i trwałe. Pozostaw złożoną konstrukcję do wyschnięcia – najlepiej na jeden dzień.

Krok 5: Pora na podstawę kominka, która zostanie wykonana z metalowego pudełka, które będzie odpowiadać wielkości szklanej gabloty. W tym celu zamontuj gablotę na metalowej podstawie i dodaj zbiornik, w którym docelowo znajdzie się paliwo.

Krok 6: Z przygotowanego sznurka stwórz knot, który zostanie opuszczony do zbiornika z paliwem. Na koniec ozdób całą konstrukcję kamyczkami, ułożonymi wokół sklejonego kominka. Gotowe!

Jak zabudować biokominek?

Aby zbudować poprawnie swój kominek musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim odpowiedni, bezpieczny materiał. W tym celu rekomenduje się wykorzystanie ceramiki, cegły lub kamienia. Jeśli chcesz obniżyć ponoszone koszty – rozważ zakup płyt kartonowo-gipsowych. Bez względu na wykorzystany materiał pamiętaj, że docelowo zostanie od obłożony elementami dekoracyjnymi lub drewnem. Upewnij się więc że konstrukcja jest bezpieczna i nie zatli ognia w całym mieszkaniu.

Jeśli brakuje ci wiedzy i sprzętu do wykonywania zabudowy we własnym zakresie – skorzystaj z pomocy profesjonalnych firm, które pozwalają zamontować biokominek w sposób estetyczny i zgodny z normami bezpieczeństwa. Pamiętaj jednocześnie, że biokominek nie wymaga dostępu do kina, a więc ta konstrukcja i ewentualny montaż jest dużo prostszy i mniej wymagający.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!