Jak korzystać z opcji e-pit?

QB7k9kqTURBXy8wYWQ2MGM0ZWJjZDkxMGIxYmExYmVhNDk5ZjQ2NGY4ZC5qcGVnkpUDGADNAm7NAV6TBc0DFM0BvIGhMAE

Rozwój technologii obowiązuje codzienne gadżety i przedmioty – począwszy od telewizji, telefonii, a skończywszy na komunikacji i transporcie. Nowości nie ominęły także Portalu Podatkowego, który zaoferował nam nowoczesne rozwiązania, ułatwiające coroczne rozliczenia. Ministerstwo Finansów wprowadziło nowy system w 2018 roku, chcąc usprawnić cały proces, minimalizując przy tym ryzyko błędów i korekt. Jak poprawnie korzystać z opcji e-pit i jakie właściwie możliwości daje ten nowy system?

Jak skorzystać z portalu podatkowego?

Nowa ustawa podatkowa stworzyła możliwość logowania się i tworzenia swoich internetowych rozliczeń PIT. Aby tego dokonać, będziemy musieli podać kilka najważniejszych danych osobowych. Jak tego dokonać?

  • wejdź na stronę www.podatki.gov.pl
  • wybierz opcję PIT
  •  wpisz swoje dane osobiste: PESEL lub NIP i datę urodzenia
  • Wpisać jedną z kwot przychodu jakie znalazły się w dokumencie, np. kwotę którą uzyskaliśmy od pracodawcy i która znajduje się w PIT 11

Możliwość skorzystania z e-pit jest łatwiejsza gdy posiadamy tzw. profil zaufany. Logowanie przy pomocy tego profilu wymaga podania jedynie loginu i hasła, które zostało ustalone podczas zakładania konta.

Co daje nam e-pit?

Najprościej mówiąc, e-pit ma za zadanie odciążyć nas z trudnego i nierzadko stresującego rozliczenia PIT pod koniec roku. Jest to system usprawniający cały proces, dzięki czemu obywatel Polski nie musi rozliczać się samodzielnie lub przy pomocy księgowych. Deklaracja od teraz tworzona jest przez Krajową Administrację Skarbową, która nie wymaga wpisywania i podawania samodzielnych danych i informacji, otrzymanych w PIT-11 od naszego pracodawcy. Jedynym elementem, który pozostaje po naszej stronie jest:

  • wybranie opcji „Wczytaj Twój e-PIT za 2018 rok”
  • zatwierdzenie i sprawdzenie wypełnionych PITów – należy to zrobić za każdym razem, bowiem system nadal może posiadać błędy. Jeśli nie potwierdzimy wypełnionego PITu w terminie, system automatycznie uzna, że wypełnienie jest właściwe i zgadzamy się z zawartymi w nim informacjami.

E-pit a termin zwrotu

Kolejną zaletą skorzystania z opcji e-pitu dużo szybsze przekazanie dokumentu do Urzędu Skarbowego. Obecnie, korzystając z wersji online okres oczekiwania na zwrot podatku skraca się do 45 dni. Oznacza to, że na zwrot czekamy dwukrotnie mniej niż osoby wypełniające PIT w sposób tradycyjny (tj. papierowy).

Ulgi w rozliczeniu e-pit

W rozliczeniu PIT możemy skorzystać i dodać odpowiednie dla nas ulgi podatkowe. Zanim to zrobimy warto zapoznać się z możliwościami, które nam przysługują.

Najpopularniejszymi ulgami są ulgi na dzieci, które dodajemy w odpowiedniej rubryce, a także ulgi dla krwiodawców, użytkowników internetu itp. Pamiętajmy również, że po podaniu ulgi podatkowej mamy także wpływ na wybór fundacji, na którą zostanie przekazany 1% naszego podatku. Jeśli nie wybierzemy stowarzyszenia samodzielnie, system przydzieli tą kwotę w sposób dowolny. Warto zatem znaleźć interesującą nas organizację lub osobę potrzebującą. Pozostałe kroki system wykona już za nas automatycznie.

Kroki końcowe, czyli co możesz zrobić z PITem?

  • Zatwierdzić. Jeśli dane i rozliczenie jest poprawne, możesz je zatwierdzić i przesłać do Urzędu Skarbowego. Jeśli tego dokonamy, przelew z ewentualnym zwrotem otrzymamy w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji.
  • Odrzucić. Ta opcja zarezerwowana jest dla osób, które nie chcą wypełnić gotowego formularza, wypełniając tym samym wersję papierową.
  • Brak akcji. Taka opcja powoduje, że utworzona deklaracja, w sposób automatyczny, zostanie przesłana do Urzędu Skarbowego 30 kwietnia (tj. w ostatnim dniu rozliczenia PIT).

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!