Jak korzystnie płacić za granicą? Sprawdzamy kartę złotową, walutową i gotówką

adventure-2548133_1920

Wakacje za granicą, podczas których wpadamy w wir zakupów. Wyjazd służbowy, podczas którego spędzamy wiele tygodni w nowym dla nas miejscu. Niespodziewany wyjazd, zmuszający nas do zakupu najważniejszych produktów. Przeprowadzka poza granice kraju, nakreślająca nam nowe miejsce i nowy sposób życia.

Wszystkie te sytuacje oprócz wielu wątpliwości, pytań i ekscytujących momentów, nakazują nam zrozumieć lub zapoznać się z procesem płatności. W tym aspekcie znajdujemy ofertę dotyczą kart złotych, walutowych, ale także rozważamy standardowe płatności gotówkowe. Która z tych opcji jest najbezpieczniejsze i najkorzystniejsza dla naszego portfela? Jak płacić za granica? Czy kartą Visa można płacić za granicą? Sprawdźmy!

Sposoby płatności za granicą

Obecnie, przebywając poza granicami Polski możemy płacić za transakcje na trzy sposoby:

  • kartą złotową
  • kartą wielowalutową
  • gotówką

Wybór sposobu płatności powinien być uzależniony od min. długości wyjazdu, lokalizacji docelowej, a także funduszy, które chcemy przeznaczyć na wakacje. Który zatem wybrać?

Płatność kartą złotową

Rodzaj płatności uznawany za najgorszy z możliwych wyborów, głównie ze względu na brak akceptacji tej formy płatności w większości lokali poza granicami kraju. Oznacza to, że nie zapłacimy nią za produkty kupowane na straganach i lokalnych targach. Dodatkowo każda transakcja związana jest z przewalutowaniem, co często okazuje się być nie opłacalnym sposobem. Przewalutowanie następuje niemalże zawsze po gorszym kursie niż ten, który zastaniemy w kantorze. Korzystanie z bankomatów przy pomocy karty złotej również jest problematyczne, głównie ze względu na wysokie spready walutowe i opłaty transakcji.

Łatwo więc wysnuć wniosek, iż karta złotowa jest dobrym wyborem w przypadku krótkich i nagłych wyjazdów. W przypadku wszystkich innych wyjazdów korzystanie z takiej karty powinno być ostatecznością.

Płatność kartą wielowalutową

Zdecydowanie najlepszy i najbardziej optymalny sposób płatności, zalecany na wyjazdach i wakacjach długoterminowych. Jej używanie nie różni się od karty, którą używamy w Polsce. Karta wykorzystuje waluty lokalne, a więc konieczne jest posiadanie rachunku walutowego. Opcja ta jest tak atrakcyjna, że wiele osób zakłada możliwość wybrania i otworzenia konta walutowego tylko na okres wyjazdu za granicę. Tym bardziej, że wydanie takiej karty to niewielki koszt, rozliczany albo w cyklu comiesięcznym albo w formie płatności jednorazowej, przy wydawaniu karty.

Warto zapytać swojego banku, czy istnieje możliwość jednej karty, które łączy ze sobą zarówno właściwości karty złotowej jak i wielowalutowej. Warto, bowiem karta wielowalutowa nie pociąga za sobą dodatkowych opłat, które mają znaczenie zwłaszcza na wakacjach.

Płatność gotówką

Najczęściej wybierana opcja, zwłaszcza w przypadku krótkich urlopów. Taka forma płatności pozwala na regulowanie i kontrolowanie wydatków, wydając tylko określoną, zawartą w portfelu kwotę. Gotówka jest najczęściej wybieraną opcją płatności również ze względu na wygodę. Dzięki niej nie musimy poszukiwać bankomatów, łącz internetowych miejsc akceptujących daną formę płatności. Dzięki takiej opcji jesteśmy w stanie negocjować i kontrolować zakup w kantorze, wybierając najlepszą i najbardziej okazjonalną cenę. Niewątpliwym minusem takiej formy płatności jest konieczność oszacowania (często błędnego) ile pieniędzy będzie faktycznie potrzebowali. Ponadto, w przypadku kradzieży, tracimy całą zawartą w portfelu gotówkę.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!