Jak podpisać i jak wypowiedzieć umowę najmu mieszkania?
![apartment-2094666_1920]()
Umowa najmu mieszkania to rodzaj umowy cywilnoprawnej, podpisywanej przez dwie strony: właściciela mieszkania i osoby, która podejmuje się wynajmowania lokalu. Jej poprawne i rzetelne skonstruowanie jest więc istotne dla dwóch stron – dając bezpieczeństwo osobie udostępniającej mieszkanie oraz pewność osobie, która lokal zamierza zamieszkiwać. Jak zatem poprawnie stworzyć taki dokument? Jak w przypadku rezygnacji wypowiedzieć umowę najmu, aby weszła ona w życie możliwie jak najszybciej? Oto kilka cennych porad i wzór, który posłużyć może za szablon.
Umowa najmu mieszkania wzór
Zacznijmy jednak od początku, czyli od stworzenia i prawidłowego podpisania dokumentu najmu. W tym celu, bez względu na to którą stroną jesteś, musisz wykonać 5 prostych kroków.
- Upewnij się, że osoba która zainteresowana jest mieszkaniem lub która umożliwia ci zamieszkanie, jest uczciwa i wiarygodna. Zweryfikuj jego personalia, poproś o dokument tożsamości. W przypadku trudności lub niepewności na tym etapie warto poprosić o pomoc pośrednika.
- W umowie dopilnuj aby znalazły się dane zarówno jednej, jak i drugiej strony. Oprócz imienia i nazwiska warto dodać numer PESEL, numer dowodu osobistego, dane kontaktowe. W przypadku wynajmowanego mieszkania poproś o dokument, który potwierdzi własność lokalu.
- Umieść w umowie czas wynajmu – zwykle jest on jasno określony, najczęściej obejmujący okres 12 miesięcy. Jest to element niezbędny dla dwóch stron. Po pierwsze – zyskujesz pewność, że nie zostaniesz wyrzucony z mieszkania z dnia na dzień. Po drugie – uzyskujesz pewność, że wynajmujący nie zrezygnuje w ciągu kilku dni. W umowie należy umieścić również koszty najmu.
- Dodatkowe punkty i informacje, takie jak np. obecność sprzętu w mieszkaniu, stopień zużycia przedmiotów, odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia, koszty napraw awarii. W tym elemencie warto zobaczyć czym jest umowa najmu mieszkania wzór.
- Podpisy dwóch stron
Wypowiedzenie umowy najmu wzór
Co jednak, gdy współpraca na polu lokator – wynajmujący nie przebiega po naszej myśli? Jak poprawnie stworzyć i wypowiedzieć umowę najmu, aby weszła ona w życie, zgodnie z polskim prawem?
Umowę najmu należy wypowiedzieć w formie pisemnej – a przyczyny takiej sytuacji mogą być skrajnie różne. Najczęściej jest to efekt nieterminowej spłaty czynszu lub trwałych uszkodzeń lokalu, które narażają na straty lub utratę zdrowia. W takim dokumencie zawrzeć należy:
- miejscowość i data sporządzenia dokumentu
- dane strony wypowiadającej umowę (najemcy lub wynajmującego),
- dane strony, której umowa jest wypowiadana (najemcy lub wynajmującego),
- podstawę wypowiedzenia – określoną np. artykułem z Kodeksu Cywilnego z pełnym uzasadnieniem podejmowanego czynu
- określenie przedmiotu najmu – czyli dokładny rodzaj lokalu, z adresem, którego dotyczy wypowiedzenie
- określenie terminu, z którym umowa przestaje obowiązywać – w tym punkcie możemy nakazać natychmiastowego zwolnienia lokalu lub zwolnienia po określonym czasie
- podpis strony wypowiadającej umowę.
Uwaga! Zanim wypowiesz umowę lokatorowi, który nie płaci czynszu terminowo, wyślij mu pismo z wezwaniem do zapłaty, dając określony termin. Taka forma dokumentu może być niezbędna przed ewentualnym, dalszym roszczeniem spłaty.