Jak pójść na urlop? Wniosek urlopowy wzór

holiday-2880261_1920

Urlop – długo wyczekiwany, wymarzony, pozwalający odetchnąć po długich dniach sumiennej pracy. Obecnie w polskim Kodeksie Pracy obowiązuje nas odpowiednio 20 lub 26 dni urlopowych, które musimy wykorzystać w ciągu jednego, pełnego roku kalendarzowego.Co ważne – niemalże każdy pracodawca ma obowiązek opracować plan urlopowy, który tworzony jest na podstawie złożonych wniosków. Jak poprawnie wypełnić taki wniosek, aby z powodzeniem pójść na swój urlop? Czy istnieje odgórny wzór, którego powinniśmy się trzymać i czy termin składania wniosku ma znaczenie w kontekście zgody na urlop?

Plan urlopów kontra brak planu urlopów

Na wstępie wspomnieliśmy o planie urlopowym, który być może jest w twoim zakładzie. Słowo “być może” nie jest przypadkowe, bowiem obecnie napotykamy dwie sytuację – pierwszą, która zakłada obecność planu urlopowego i drugą, która z planu zrezygnowała.

Jest to istotne z punktu widzenia składania wniosku, bowiem w przypadku obowiązującego planu urlopowego czas na złożenie wniosku jest ściśle określony. Najczęściej zakłady pracy sporządzają plan urlopowy w pierwszym kwartale roku. Dokumenty musisz więc złożyć z wyprzedzeniem, jeszcze przed ulożeniem planu urlopowego przez twojego pracodawcę.Jeśli nie zrobisz tego na czas, firma może utrudnić ci wzięcie urlopu w późniejszym terminie. Dlatego też dokładnie przeanalizuj swój rok i zastanów się jaki miesiąc będzie idealnym na urlopowanie.

Jaka jest forma wniosku urlopowego?

Wniosek musi być złożony na piśmie, co jasno reguluje obecny Kodeks Pracy. Co istotne, ów Kodeks nie narzuca szczegółowych uregulowań, dotyczących np. zapisów, znajdujących się we wniosku. Idąc z duchem czasu, pod pojęciem pisma, mamy na myśli też maile. Oznacza to, że dokument nie musi być składany do rąk własnych w formie papierowej. Jest to szczególnie wygodne, jeśli będziemy składać wniosek przy pomocy formularzy dostępnych online lub przy użyciu programów ku temu dedykowanych.

Przykład wniosku urlopowego

W związku z powyższym, mając na uwadze, że forma wniosku nie jest odgórnie narzucona, przygotowaliśmy propozycję takiego pisma. Może on posłużyć za przykład, szablon lub gotowy wzór. W ramach jest wypełnienia najważniejsze jest, aby zawrzeć:

  • nasze dane osobowe, w tym imię, nazwisko i zajmowane stanowisko
  • dane firmy, w której pracujemy i która orzeka o naszym urlopie (nazwa, adres itd.)
  • liczbę dni, którą chcemy otrzymać
  • zakres dat, obejmujących nasz urlop
  • rok, za który przysługuje nam wolny dzień (jeśli mamy zaległy i niewykorzystany urlop za rok 2018 warto go wybrać w pierwszej kolejności)
  • zaznaczenie o jakim urlopie mowa (na żądanie, wypoczynkowy itd.)
  • podpis zarówno nasz, jak i naszego pracodawcy – warto również zostawić miejsce na datę
  • treść wniosku powinna być zwięzła i konkretna, a sam dokument nie musi zawierać uzasadnienia wnioskowania o urlop (np. ze wskazaniem przyczyny jego wzięcia)

Po umieszczeniu miejscowości i daty w prawym, górnym rogu, a następnie imienia, nazwiska i stanowiska w lewym rogu, wniosek może wyglądać następująco:

Wniosek o urlop wypoczynkowy

Zwracam się z prośbą o udzielenie mi urlopu wypoczynkowego przysługującego za rok 2019, w liczbie dni 3 w terminie od 21.10.2019 do 23.10.2019.

Z poważaniem, Jan Kowalski

Poniżej powinien pojawić się podpis oraz puste miejsce na potwierdzenie urlopu przez naszego pracodawcę. Wiele wniosków posiada również formatkę brzmiącą: Wyrażam zgodę/nie wyrażam zgody na udzielenie urlopu w terminie w ramach niniejszego wniosku.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!