Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.
Wyszukaj kredyt
Ranking kredytów
Spis treści
Wprowadzone przez Jednolity System Segregacji Odpadów (tzw. JSSO) zasady są dość jasne. Opierają się one na jednej, głównej zasadzie, która mówi, aby oddzielać surowce od odpadów, które nadają się do powtórnego przetworzenia. Głównym celem takich działań jest recykling i wsparcie środowiskowe. Pomimo tej ogólnej zasady nadal jednak pojawiają się pytania dotyczące prawidłowej segregacji. Gdzie umieścić metale i tworzywa sztuczne, a gdzie papier i szkło? Jak zapamiętać, który kosz na śmieci segregacja i co w przypadku produktów złożonych z kilku materiałów?
Segregacja śmieci nie musi być skomplikowana, jeśli zapamiętamy kilka, podstawowych zasad.
Po pierwsze: segregacja śmieci kolory ułatwia cały proces, a dopasowanie koloru do materiału rozwiązuje większość problemów związanych z recyklingiem.
Aby lepiej zrozumieć powyższą klasyfikację, posłużmy się kilkoma przykładami. Tak oto klasyczny karton po mleku to tworzywo sztuczne, słoik po sosie to szkło (nawet jeśli nie jest umyty), a obierki z warzyw to odpady BIO.
Po drugie – warto śledzić wszelkie zmiany w tym obszarze, ponieważ zwiększona świadomość środowiskowa przyczyniła się do nowych ustaw i obostrzeń, które zostały wprowadzone w ciągu ostatniego roku.
Jednocześnie pamiętaj, żeby nie wrzucać:
Do tych pojemników nie wrzucaj:
Do szklanego pojemnika nie wrzucaj:
Warto nadmienić, że niektóre gminy zapewniają osobne pojemniki na szkło bezbarwne i kolorowe. Upewnij się, czy taki podział nie funkcjonuje na twoim osiedlu.
Do pojemników BIO nie wrzucaj:
W przypadku pojemnika z odpadami zmieszanymi – wrzucaj do niego wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem tzw. odpadów niebezpiecznych.
Pamięta bowiem, że segregacja śmieci niebezpiecznych powinna przebiegać w sposób rozsądny i zgodny z odgórnymi wytycznymi. Dlatego też zużyte baterie, akumulatory, czy lekarstwa nie powinniśmy wyrzucać do śmieci zmieszanych. W celu bezpieczeństwa najlepiej oddać je do specjalnie wyznaczonych punktów (np. w sklepach), a także do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, które organizuje dana gmina.