Jak prawidłowo sporządzić testament?

journal-2850091_1280

Testament to jeden z ważniejszych dokumentów, którego przygotowanie leży w naszej roli i poniekąd – w naszym obowiązku. Wielokrotnie podejmujemy się napisania jego w sposób samodzielny, nie zdając sobie sprawy, że testament powinien zawierać kilka najważniejszych punktów. To one świadczą o poprawnym wykonaniu dokumentu i to one są podstawą do tego, aby testament wszedł w życie i realizację.

Kto zatem może sporządzić testament? Jak zrobić to poprawnie? Gdzie szukać pomocy i czy warto korzystać z gotowych wzorów, będących pomocą w poprawnym przygotowaniu dokumentu?

Kto może sporządzić testament?

Kodeks cywilny zaznacza, że testament jest ważny wtedy, gdy sporządzony został przez osobę z pełną zdolność prawną, która jest także twórcą zapisanych w nim słów. Oznacza to, że testament jest dokumentem osobistym, bez możności wykonywania go lub odwoływania go przez wskazanego pełnomocnika. Taki zapis wskazuje, że testament pisany przez więcej niż jedną osobę (np. na skutek pracy zbiorowej) będzie nieważny i nie zostanie zrealizowany w sposób, wskazany w dokumencie.

Rodzaje testamentów

Testament jest dokumentem tworzonym na wypadek śmierci. Wszelkie zapisy i wnioski mogą zostać zrealizowane dopiero po śmierci twórcy. Bywa jednak tak, że dokument nie może zostać stworzony w sposób pisemny, a oprócz klasycznego, w naszym mniemaniu, dokumentu, możemy stworzyć także inne, istotne w kontekście przepisywania naszego majątku. W tym celu wyróżnia się:

  • testament zwykły – będący klasycznym i najczęstszym testamentem, tworzonym przez konkretną, jedną osobę. Jego stworzenie możliwe jest w każdym momencie życia, a realizacja zapisanych próśb realizowana jest po śmierci
  • testament odręczny – pisany, jak sama nazwa wskazuje, pismem odręcznym. Co ważne, taki dokument musi posiadać czytelny podpis i dokładną datę powstania. Taki podział jest ważny, bowiem pozwala na realizację życzeń niekoniecznie zapisanych na papierze. Historia zna przypadki testamentów wypisanych np. na murach. Co istotne – testament odręczny to nie dokument napisany na maszynie, a następnie podpisany odręcznym imieniem i nazwiskiem.
  • testament ustny – sporządzony w przypadku niemożności własnoręcznego spisania dokumentu. Powstaje on na skutek obecności trzech świadków. Co ważne, testament taki musi zostać spisany na papierze przez osobę upoważnioną, a następnie podpisany przez obecnych na spotkaniu świadków.
  • testament notarialny – sporządzony w formie aktu notarialnego, oczywiście również przez upoważnionego notariusza

Testament wzór

Stworzenie testamentu może być trudne i zbyt czasochłonne. Dlatego też szacuje się że zaledwie 13% Polaków sporządza testament w przeciągu swoich pierwszych, 50 lat życia. W takim dokumencie musimy pamiętać o kilku, najważniejszych punktach. Po pierwsze – o naszych danych, potwierdzonych za pomocą podpisu i daty. Po drugie – musi zawierać treść z dokładną rozpiską naszych życzeń i postanowień pośmiertnych.

Każdy testament posiada swój własny schemat i przygotowany jest według indywidualnych wytycznych. W celu sporządzenia testamentu zwykłego, zachęcamy do zapoznania się wzoru, dostępnego poniżej.

Testament – darmowy wzór do pobrania doc/pdf

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!