Jak sprawdzić historię pojazdu?

fiat-4298163_1920

Decydujesz się na zakup nowego auta – to poważny krok, wielkie wyzwanie finansowe i starannie podejmowana decyzja, która niesie za sobą analizę budżetu i wszelkie za i przeciw w podejmowaniu transakcji. Wśród najistotniejszych parametrów wymienia się przebieg, ilość poprzednich właścicieli, stan techniczny pojazdu i historię. To właśnie wspomniana historia pojazdu często decyduje o jakości naszego przyszłego auta. W jaki sposób ją poznać? Jakie elementy powinny być kluczowe?

Dlaczego historia pojazdu ma znaczenie?

Najprościej mówiąc – historia pojazdu to kalka tego, co działo się wcześniej z samochodem. Poczynając od właścicieli, po przebieg i użytkowanie. Analiza tych parametrów pozwoli nam nie tylko ocenić opłacalność transakcji

Najważniejsze elementy, na które każdy kupujący auto musi zwrócić uwagę:

  • numer VIN – tzw. numer nadwozia, będący unikalnym 17-znakowym numerem identyfikacyjnym pojazdu. Dzięki niemu możemy określić takie elementy jak: rok produkcji auta, typ nadwozia, rodzaj wyposażenia, z jakim pojazd opuścił fabrykę. Pamiętaj, aby otrzymać od sprzedającego numer VIN, zanim zatwierdzisz ostatecznie transakcję.
  • wyposażenie pojazdu – rzeczywiste wyposażenia pojazdu vs fabryczna konfiguracja, która pomóc może w określeniu, czy pojazd uległ wcześniej zanotowanemu wypadkowi. Ponadto pamiętaj, że kupując używany samochód powinieneś sprawdzić: kolor tapicerki, lakieru i szyb, zewnętrzne wykończenie samochodu, lusterka, liczbę poduszek powietrznych.
  • bazy skradzionych pojazdów – niezwykle istotny parametr, pozwalający określić legalności transakcji i pojazdu. Aktualne dokumenty to podstawowa gwarancja, że auto nie jest kradzione.
  • korekta licznika – cofanie licznika przebiegu to niezwykle popularny mechanizm, który wprowadza w błąd kupujących. Przyczyna takiego działania jest prosta – auta z dużym przebiegiem są tańsze i długo się sprzedają.

Jak sprawdzić historię pojazdu?

Obecnie istnieje możliwość sprawdzenia historii auta od 2014 roku, bez wychodzenia z domu. Wszystkie dane z tego okresu można przejrzeć w darmowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (tzw.CEPIK), której zadaniem jest gromadzenie informacje od wydziałów komunikacji, ubezpieczycieli, stacji kontroli, policji. Aby skorzystać z tej możliwości musisz udać się na dedykowana stronę www (link podajemy poniżej), a następnie wprowadzić dane, które znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym. Mowa o:

  • numerze rejestracyjnym
  • wspomnianym numerze VIN
  • dacie pierwszej rejestracji

Dzięki bazie CEPIK możemy dowiedzieć się o:

  • podstawowych danych technicznych pojazdu (w tym rodzaj silnika, zużycie paliwa, liczba miejsc w pojeździe itd.
  • osi czasu, czyli historii rejestracji, badań technicznych wraz z przebiegiem kilometrów, zmiany właściciela, aktualność polisy ubezpieczeniowej itd.
  • tzw. „danych zagranicznych”, czyli informacji zawartych w zewnętrznych bazach danych

Co ważne, sprawdzenie historii jest całkowicie darmowe i nie wymaga wstawania z naszej kanapy. Całkowity czas wypełnienia formularza za zapytaniem wynosi kilka minut. Jest to niezwykle ważny element, bowiem zmniejsza ryzyko oszustwa lub złamania prawa.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!