Jak wynająć mieszkanie. 5 rzeczy których NIE powinieneś robić!

apartment-2094666_1920 15.40.47

Wynajem mieszkania jest idealną alternatywą do jego sprzedaży. Dzięki niemu nie tylko pozostawiamy sobie możliwość późniejszej przeprowadzki, ale także dajemy ciepły dom osobom, których nie stać na własny kąt.

Wynajem jednak owiany jest wieloma mitami, które sugerują, że niewłaściwie sporządzona umowa, albo nieodpowiednie podejście do tematu przysporzyć nielada problemów prawnych lub finansowych – zarówno dla właściciela, jak i lokatora lokum. Mając na uwadze te sytuacje sporządziliśmy listę 5 rzeczy, których nie powinieneś robić podczas wynajmowania wybranego przez siebie”M4”.

Jak wynająć mieszkanie?

Zanim przejdziemy do listy 5 zakazanych rzeczy, na które musisz uważać odpowiedzmy na pytanie jak wynająć swoje pierwsze mieszkanie. Obecnie na rynku znajduje się mnóstwo portali lub serwisów, które oferują bazy dostępnych mieszkań pod wynajem. Jeśli chcesz mieszkanie wynająć od kogoś – znajdź interesującą cię ofertę i skonsultuj się z właścicielem. Zanim to zrobisz zweryfikuj ogłoszenie, upewnij się że oferta jest aktualna i bezpieczna. Na spotkanie z właścicielem pójdź z osobą towarzyszącą i listą trapiących cię pytań. Jeśli jesteś właścicielem lokalu – zrób odpowiednie zdjęcia i przygotuj atrakcyjny opis. Umieść ogłoszenie w wybranym agregatorze ogłoszeń i… czekaj na najbliższe zgłoszenia. Obecnie znajdziesz zarówno darmowe, jak i bezpłatne serwisy, które wrzucą i podpromują twoje ogłoszenie.

1) Nie działaj bez umowy

Aż trudno uwierzyć, ale wynajem mieszkań nadal stoi na “dobrym słowie”, a nie na prawnej umowie, która zabezpiecza dwie strony. Umowa jest niezwykle ważna, bowiem określa warunki współpracy i wynajmu przez najbliższy czas. To w niej umieścisz warunki odstąpienia, odpowiedzialność za sprzęt pozostawiony w lokalu, a także dane właściciela. Jeśli dojdzie do złamania prawa, albo przyjdzie kolejność działań sądowych, umowa jest solidnym filarem dociekania do swoich praw i ustalonych wcześniej warunków.

2) Nie naruszaj prywatności najemcy

Oddając lokal w ręce nowego najemcy, pamiętaj aby nie naruszać jego prywatności. Owszem, nadal pozostajesz właścicielem lokalu, ale nie możesz odwiedzać go bez świadomości nowych lokatorów. Wchodzenie do mieszkania pod ich nieobecność, korzystanie ze sprzętu lub przeszukiwania rzeczy jest niezgodne z prawem i podlega karze lub może być powodem rozwiązania umowy. O ile zachęcamy do posiadania dodatkowego klucza (również w ramach bezpieczeństwa), o tyle stanowczo nie zachęcamy do naruszania prywatności i roszczenia sobie prawa do rzeczy, które znajdują się w mieszkaniu.

3) Nie unikaj rozmów dotyczących napraw

Kwestia napraw np. zepsutego sprzętu jest jednym z bardziej spornych kwestii pomiędzy najemcą i właścicielem. Dokładnie warunki opisują przepisy art. 6a-6f ustawy o ochronie praw lokatorów, ale pierwszeństwo przed nimi mają ustalenia zawarte w umowie. Jeśli więc oczekujesz indywidualnej naprawy na koszt lokatorów – umieść ten zapis w umowie. Jeśli nie chcesz brać odpowiedzialności za uszkodzony sprzęt – poproś o dopisek do podpisywanej umowy.

Gdy w umowie nie zostaną wyszczególnione pojedyncze przepisy pamiętaj, że w obowiązku najemcy pozostają min:

  • utrzymanie lokalu we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym;
  • ochrona przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku (również do użytku zewnętrznego, np. windy)
  • naprawy i konserwacja podłóg, posadzek i wykładzin;
  • naprawy i konserwacja drzwi i okien;

W przypadku właściciela wśród obowiązków wymienia się:

  • wymianę tynków,
  • wymianę grzejników,
  • naprawę instalacji wodociągowej, gazowej, wodociągowej etc.

4)Podatek od wynajmu mieszkania?

Według polskiego prawa – prywatny wynajem możesz opodatkować na dwa sposoby. Pierwszy – na zasadach ogólnych według danej skalu podatkowej i drugi, za pomocą tzw. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka owego ryczałtu wynosi 8.5% w 2019 roku, pod warunkiem, że roczne przychody z najmu nie przekroczą 100 tysięcy złotych.

5) Nie wypowiadaj umowy w formie ustnej… lub bez okresy wypowiedzenia

Wypowiedzenie umowy należy dostarczyć w formie pisemnej – np. przy pomocy listu. Dzięki temu uwieczniamy dane postanowienie i minimalizujemy ryzyko niezrozumienia czy dalszego naliczenia czynszu. W umowie warto również założyć tzw. okres wypowiedzenia, który jest ochroną dla zarówno jednej, jak i drugiej strony. Okres wypowiedzenia nie obejmuje sytuacji, w której lokator umyślnie niszczy sprzęt lub lokal, albo gdy właściciel narusza prywatność lub łamie zapisy umowy.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!