Jak złożyć reklamację w banku?

book-bindings-composition-desk-891059

Reklamacja, według praw konsumenta, jest nieodzownym prawem, które zostaje na nas nałożone i z którego w każdej chwili możemy skorzystać. Opcja ta dotyczy również reklamowania usług bankowych. Jak ją stworzyć? Na co zwrócić uwagę? Co zrobić, gdy okres rozpatrzenia się przedłuża? W ramach odpowiedzi na te pytania przygotowany został wzór reklamacji oraz najważniejsze podpowiedzi, które pozwolą przygotować poprawny plik.

Co podać w reklamacji do banku?

Decydując się na złożenie reklamacji pisemnej, musimy zawrzeć w niej kilka najważniejszych, składowych elementów. Uwzględnienie ich w treści z pewnością pozwoli usprawnić proces, a tym samym otrzymać ostateczną decyzję. Wśród tych elementów wyróżnia się zatem:

 • dane osobowe, które pozwolą zidentyfikować nas, jako konsumentów i klientów banku. W tym elemencie musisz wspomnieć o swoim imieniu, nazwisko, PESELu lub NIPie, jeżeli reklamacja składana jest przez firmę, a nie osobę prywatną.
 • dane kontaktowe, które pozwolą na szybką korespondencję – poczynając od numeru telefonu, po email czy adres zamieszkania
 • dane, które pozwolą zidentyfikować źródło składanej reklamacji – numer konta, numer umowy
 • treść reklamacji, będąca głównym źródłem informacji. Należy w niej ująć: powód reklamacji, zastrzeżenia, warunki i oczekiwania, które niesie za sobą owa reklamacja.
 • warto w reklamacji wskazać najoptymalniejszą dla nas drogę komunikacji i odpowiedzi na złożony wniosek.

Reklamacja wzór, czyli jak napisać reklamację do banku?

Reklamacja złożona do banku może dotyczyć każdego obszaru, a co za tym idzie – wiążącej nas umowy. Taka forma jest rodzajem skargi, która jest podstawą do zmiany lub wypowiedzenia dotychczas świadczonych usług. Jeśli więc nie jesteśmy zadowoleni z przebiegu usługi, doświadczamy szeregu nieprawidłowości, to jak najbardziej może dojść do reklamacji.

Reklamacja powinna być dosadna, krótka i jasno przedstawiając problem. Ważne jest, aby zawrzeć w niej nasze racje, oczekiwania i niespełnione obietnice. Nie trzeba do tego pomocy prawnika lub rzecznika – taki dokument jesteśmy w stanie napisać samodzielnie.

Pamiętaj, aby we wniosku, jasno wskazać co jest powodem naszej reklamacji. W tym elemencie skarga może dotyczyć zarówno sposobu naliczenia opłat, jakości świadczonych usług, niewywiązania się z deklaracji lub umowy, błędów, na skutek których staliśmy się ofiarami.

Jak złożyć deklarację w banku?

Dokument można składać w różnoraki sposób, wśród nich wyróżnia się min:

 • klasyczną formę pisemną, składaną w placówce naszego banku
 • drogą pisemną, wysyłaną za pomocą poczty polskiej
 • podczas rozmowy telefonicznej, która jest nagrywana
 • za pomocą elektroniki, w tym bankowości elektronicznej
 • za pomocą formularza, dostępnego na stronie internetowej naszej placówki
 • faksem

Reklamacja do banku – darmowy wzór do pobrania doc/pdf

Rozpatrzenie reklamacji

Czas oczekiwania na odpowiedź, według prawa polskiego, wynosi 30 dni. Zdarza się jednak, że proces ten jest przedłużony o kolejne 30 dni. Odpowiedź na reklamację następuje za pomocą listu, smsu, wiadomości tekstowej przesłanej na adres email, a także po rozmowie telefonicznej. Odpowiedź, oprócz zatwierdzenia lub odmówienia, zawierać także musi uzasadnienie decyzji, informację na temat podmiotu (wraz ze wskazaniem elementów umowy), imię i nazwisko osoby, która odpowiada za decyzję

W przypadku opóźnienia, mamy prawa wymagać zarówno podania przyczyny owego spóźnienia, jak i podania konkretnego, nowego terminu realizacji reklamacji.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!