Jak zrobić kompostownik? Wszystko o czym musisz pamiętać

pexels-greta-hoffman-7728736

Pielęgnowanie ogrodu jest czasochłonne, trudne, wymaga wiedzy i znajomości w zakresie roślin i ekologii. Wśród elementów i kroków, które wspierają prace w ogrodzie, coraz częściej wymieniany jest tzw. kompostownik, który gromadzi liście, gałęzie i odpady, do ponownego wykorzystania. Tworzony w ten sposób naturalny nawóz wspiera nasze działania, przez co zasadzone rośliny mają szansę wzrostu i rozkwitu.

Kompostownik ogrodowy bardzo chętnie wykorzystuje się w domkach jednorodzinnych, na działkach i niedaleko altanek. Jako stworzenie wymaga jednak znajomości przepisów, a także pewnych, ekologicznych sztuczek. W jaki sposób zrobić kompostownik domowy, aby zyskać piękny rozrost roślin? W jaki sposób można go zbudować i które materiały wykorzystywać, jeśli zależy Ci na trwałości i skuteczności?

Co to jest kompostownik?

Kompostownik przyjmuje najczęściej formę pojemnika, w którym zachodzi tzw. kompostowanie (czyli rozkładanie substancji organicznej przez mikroorganizmy). W wyniku tego zjawiska otrzymywany jest kompost, który można wykorzystywać do nawożenia określonych roślin i plonów.

Obecnie spotkać możemy trzy, różne kompostowniki:

  1. otwarty, który składa się z belek, tworzących docelowy kształt, z jednoczesnym pominięciem dna. Jest to zdecydowanie najłatwiejsza w budowie forma, która sprowadza się do zbicia czterech ścian. Po wkopaniu narożników otrzymujemy niepełną skrzynię, w której możemy składować liście, odpady i gałęzie.

Alternatywą dla desek są otwarte kompostowniki wykonane z plastiku lub metalu.

  1. zamknięte – najczęściej plastikowe – które zapewniają sprawniejsze i optymalniejsze warunki do rozkładu biomasy. Można też zastosować gotowy otwarty kompostownik plastikowy lub metalowy., które zapewnia prawidłową termoizolację (tzw. termokompostownik).
  2. rotacyjne – najczęściej w postaci zamkniętej, obrotowej beczki z plastiku lub metalu, która obraca się wraz z kompostownikiem. Rotacja ta zapewnia lepsze wymieszanie i napowietrzanie tworzącej się biomasy.

Po co ci kompostownik?

W dużym skrócie: kompostownik pomaga i ułatwia utrzymywać porządek w Twoim ogrodzie lub na Twojej działce. W tym niepozornym miejscu możesz składować i przechowywać resztki roślinne – liście, gałęzie, plony – a także pozbywać się niektórych odpadów kuchennych. W ostateczności więc zyskujesz uniwersalny, ekologiczny nawóz, który bazuje wyłącznie na przemianie materii organicznej.

Uwaga! Aby otrzymać idealny nawóz ułóż dokładnie odpady, a następnie przykryj je pokrywą, przez która nie będzie uciekać ciepło. Jeśli chcesz połączyć pokrywę z tylną ścianką kompostownika – użyj zawiasów, które przykręca się przy pomocą wkrętarki i wkrętów.

Pamiętaj również, aby nie wyrzucać tam resztek mięsa, ryb, plastikowych i szklanych elementów, a także dużych, ciężkich kawałków drewna lub zadrukowanego papieru (gazet lub książek). Docelowo najlepiej sprawdzą się gałęzie, liście, odpady związane ze starymi roślinami, owocami i warzywami.

Ile kosztuje kompostownik?

Najprostszy, najmniej skomplikowany i najtańszy kompostownik kosztować może mniej niż 50 zł. Bardziej złożony, wykorzystujący trwałe lub nowe elementy wynieść może nawet czterokrotność ten sumy.

Najdroższy w tym zestawieniu jest kompostownik obrotowy, którego kwota wynosi od 400 do 600 zł.

Jak zrobić kompostownik?

Chcesz stworzyć kompostownik z palet? Do zbudowania podstawowej, prostej konstrukcji będziesz potrzebować:

  • palików o długości około 120 cm (ewentualnie większe, jeśli chcesz stworzyć większy kompostownik),
  • deski – nowe lub stare, uzyskane z palet,
  • siatkę
  • folię perforowaną,
  • młotek,
  • gwoździe,
  • zszywacz.

Mając tak przygotowany sprzęt musisz wykonać kilka, prostych, opisanych poniżej kroków. Pamiętaj, aby uzbroić się w cierpliwość, przygotować sobie odpowiednie miejsce do pracy i każdą czynność wykonywać powoli.

Krok 1: Wybierz docelowe miejsce, w którym będzie znajdował się kompostownik. Zaznacz jego krawędzie, np. przy pomocy patyczków lub kamieni. Pamiętaj, aby był on odsunięty od centralnej części ogrodu. Zwróć także uwagę, aby nie miały do niego dostępu dzieci lub zwierzęta hodowane. Jeśli kompostownik jest w dole – najpierw wyrównaj powierzchnię, minimalizując w ten sposób ryzyko zalania.

Krok 2: Wkop w zaznaczonych rogach paliki.

Krok 3: Oczyść i odśwież deski, wytrzyj je, jeśli to konieczne. Następnie zaimpregnuj je odpowiednim preparatem, który ochroni przed wilgocią i zmienną temperaturą.

Krok 4: Przytnij deski na odpowiednią, docelową długość.

Krok 5: Obuduj ścianki kompostownika, mocujące je gwoździami do palików. Pozostaw między deskami szparę, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza.

Krok 6: Przy pomocy zszywacza lub gwoździ przyczep do desek siatkę i folię. Upewnij się, że na całej wysokości znajdują się otwory, przez które dociera powietrze i światło. Krok ten nie jest konieczny, ale pozwala utrzymywać odpowiednią temperaturę, a tym samym – gwarantuje szybsze powstanie kompostownika.

Jak zrobić kompostownik w Minecraft?

Popularność i ogromne znaczenie kompostownika spowodowało, że jego konstrukcję można zrobić również… w popularnej grze Minecraft. Jeśli więc jesteś miłośnikiem tej gry i pragniesz stworzyć kompostownik Minecraft poniżej przedstawiamy krótką instrukcję.

Kompostownik w grze uzyskasz dzięki crafting table, który ułożyć z trzech desek na kształt litery “U”. Tak powstały pojemnik możesz umieścić wewnątrz wioski lub połączysz z komparatorem.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!