Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?

security-4516173_1920

Własne lokum jest nierzadko oazą spokoju, do której chętnie wracamy po długim dniu pracy i urlopie poza granicami kraju. Dla wielu jest to główny dorobek, obarczony wieloma wydatkami i wyrzeczeniami. To z tą myślą powstało dedykowane ubezpieczenie mieszkania, będący polisą gwarantującą ochronę naszego domu. Przykładowo więc możemy zakupić ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych, które skutkują utratą nieruchomości lub częściową utratą majątku.

Zdając sobie sprawę z tego jak ważne jest odpowiednie wybranie ubezpieczenia, przygotowaliśmy trzy, najważniejsze kroki, których analiza pozwoli Ci wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Po pierwsze: sprawdź z czego składa się podstawowy pakiet

Każda polisa ma tzw. podstawową formę. Jest ona najtańszą opcją, będącą okrojoną wersją, którą można systematycznie rozbudowywać i modyfikować. Najczęściej ta podstawa chroni mury, a więc nieruchomość i elementy stałe, znajdujące się w domu (np. sprzęt AGD i instalacja).

Tak zwany katalog ryzyka jest różnorodny, w zależności od firmy i wybranej oferty. Warto jednak zaznaczyć, że najtańsza polisa zakłada tylko kilka zdarzeń, będących zaledwie ułamkiem możliwości i wydarzeń od których możemy ubezpieczyć nasze lokum. Wśród tych najpopularniejszych wymienia się: pożar, zalanie, gradobicie, huragan albo osuwanie się ziemi.

Najczęściej mechanizm budowania polisy jest prosty: im więcej wymienionego ryzyka, tym lepiej dla nas. Warto jednak pamiętać, że może się to przełożyć na wyższą cenę.

Krok drugi: ubezpiecz mieszkanie z rozszerzonym pakietem.

Rzadko kiedy pakiet podstawowy jest wystarczający i spełnia nasze oczekiwania. Niezwykle często musimy liczyć się z jego poszerzeniem, uwzględniając przy tym ruchomości domowe (nazywane inaczej mieniem ruchomym). Pod tym określeniem rozumie się całe wyposażenie mieszkania, w tym przedmioty znajdujące się w jego obszarze. Przykładem mienia są kosztowności takie jak gotówka czy biżuteria. Ponadto, warto rozważyć poszerzenie pakietu o: powódź (jeśli nie wystąpiła w pakiecie podstawowym) – szczególnie polecana lokalom na parterze; przepięcia wywołane uderzeniem pioruna; domowy assistance – czyli zespół usług podejmowanych przez specjalistów (np. hydraulika).

Krok trzeci: upewnij się, że możesz ubezpieczyć mieszkanie.

Ubezpieczenie mieszkaniowe może wykupić każdy – nawet osoba, niebędąca właścicielem lokum. Co więcej, polisę wybrać i wykupić może również osoba nie będąca zameldowana w docelowym miejscu – np. rodzic właściciela mieszkania.

Pamiętaj jednak, aby wskazać na dokumencie dane osoby, której majątek obejmujemy ochroną (a więc dane właściciela mieszkania). Ostatecznie odszkodowanie dostanie właśnie ta, konkretnie wskazana osoba.

Krok czwarty: poznaj cenę

Suma ubezpieczenia to maksymalna wysokość odszkodowania, jaką możemy uzyskać w przypadku ewentualnych zniszczeń. Najczęściej koszty podawane są indywidualnie – zarówno dla elementów stałych, jak i dla ruchomości. Łączna wycena powinna być rzetelna i jasna, tak aby ubezpieczyciel miał pełną informację o ewentualnej, możliwej pomocy. Jeśli więc wyceniliśmy nieruchomość na 300 tysięcy złotych, podczas gdy ta jest warta połowę tej sumy, możemy przepłacić za polisę, tworząc tzw. nadubezpieczenie. Odwrotna sytuacja nazywana jest niedoubezpieczeniem.

Warto podkreślić, że ceny różnią się w zależności od regionu. Tak oto ubezpieczenie mieszkania Warszawa może być dużo droższe niż ubezpieczenie kupowane w niewielkiej miejscowości w Polsce.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!