Kontrowersyjna energia jądrowa – przyszłość czy zagrożenie?

nuclear-power-plant-3545244_1920

Od wielu lat temat energii jądrowej powraca na tapet. Po premierze serialu “Czarnobyl” z 2019 roku, na ustach wszystkich ponownie pojawiła się perspektywa budowy elektrowni jądrowej. Kontrowersja z nią związana to wynik licznych wad i zalet, które dzielą społeczeństwo na dwa, skrajne obozy.

Czym jest energia jądrowa i jakie są największe wady i zalety tego rozwiązania? Czy obecnie znaleziono kompromis, który pozwoli zachować bezpieczeństwo z działaniami proekologicznymi?

Czym jest energia jądrowa?

Najprościej mówiąc energia jądrowa jest energią wynikają z reakcji przemian jądrowych. Jej celem jest stanowienie rozwiązania w dywersyfikacji środków energetycznych w danym kraju, z jednoczesną emisją dwutlenku węgla. Kontrowersje wynikają głównie z poważnego ryzyka, które związane jest z budową i funkcjonowaniem elektrowni.

Skrajne opinie są jednymi z powodów, dla których w Polsce nie jest rozwinięty ten typ energetyki. Temat wybudowania pierwszej elektrowni powraca jak bumerang od lat osiemdziesiątych, wprowadzając jednocześnie dedykowany program nuklearny. Protesty obywateli zakończyły budowę elektrowni w Żarnowcu, nie zakańczając przy tym dyskusji i spekulacji o dalszych, wszczętych działaniach.

Jak działa elektrownia atomowa?

W reaktorze jądrowej w wyniku rozszczepienia jąder atomowych wydzielane jest ciepło. Ciepło to przepływa do wytwornicy pary, gdzie oddaje część ciepła wrzącej wodzie z obiegu wtórnego o niższym ciśnienie. Następnie powraca do reaktora.

Wytworzona para wodna w obiegu wtórnych przechodzi przez systemy osuszające zanim trafi do turbiny. W rezultacie osuszona para łączy się z generatorem.

Energetyka jądrowa – zalety i wady

Wspomniane już kontrowersje to wynik skrajnych zalet i wad. Ich solidność i słuszność podzieliła społeczeństwo na przeciwników i zwolenników takiego rozwiązania.

Wśród zalet wymienia się:

  • energia atomowa niesie za sobą stosunkowo niewielkie koszta. Ostatecznie są one znacznie niższe niż w przypadku energii elektrycznej produkowanej na węgiel czy ropę. Rozwój energii jądrowej byłby dźwignią do rozwoju gospodarczego kraju, a zastosowane wysokie technologie mógłby określić kierunek nowych badaniach i nowych wniosków naukowych.
  • energie jądrowe są ekonomiczne ze względu na produkcję większej ilości energii. Szacunkowo: 1 tona węgla pozwala wytworzyć około 1 gram uranu.
  • produkcja energii z centrali jądrowej jest mniej kosztowna niż w przypadku elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi.
  • proces produkcji energetyki jądrowej obniża poziom dwutlenku węgla, zmniejszając przy tym emisję gazów i wpływając tym samym na jakość naszego środowiska. Jest to doskonały, solidny bodziec do walki z ociepleniem klimatu i wymieraniem wielu gatunków fauny i flory.

Wśród wad mówi się o:

  • sam system może okazać się niebezpieczny. Pomimo wielu alarmów i systemów zabezpieczających nie jesteśmy w stanie zapewnić 100% bezpieczeństwa. Historia zna przypadki wybuchu elektrowni – np. na Ukrainie czy w Japonii.
  • odpady jądrowe, które często są promieniotwórcze – a tym samym szkodliwe i niebezpieczne dla środowiska. Przemysł jądrowy często przetrzymuje odpady po ziemią, jednak do dziś nie ma jednoznacznych badań, potwierdzających bezpieczeństwo dla tej stosowanej metody.
  • Budowa elektrowni wymaga czynności zaradczych i jest niezwykle kosztowna.
  • Inwestycje w filii są obciążeniem z punktu widzenia finansowym,
  • Wiele przeciwników wierzy, że część odpadów jądrowych można wykorzystać w celach wojskowych.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!