Kredyt kupiecki – na czym polega, jakie daje korzyści i kto może go wziąć?

208d836a-b7a9-4f02-b0ff-e6d398b71712-e1529496528622

Prowadzenie przedsiębiorstwa rządzi się swoimi prawami i obowiązkami. Zaciąganie zobowiązań finansowych zdecydowanie różni się od standardowych kredytów branych przez osoby prywatne, nie prowadzące własnej działalności. Banki, chcąc odpowiedzieć na jak największą rzeszę chętnej grupy odbiorców, proponują szereg nowych usług, rozwiązań i możliwości. Wprowadzone tzw. kredyty kupieckie pozostają wielokrotnie pominięte. W przypadku prowadzonego przedsiębiorstwa może to oznaczać sporą utratę dodatkowych możliwości. Czymże ten kredyt jest? Komu przysługuje i czym różni się od tradycyjnych nie-kupieckich kredytów?

Kredyt kupiecki definicja

Zamiennie używa się określeń typu handlowy lub towarowy. Jest to specjalnie przygotowana, swoista wręcz forma rozliczeń, podejmowana przez przedsiębiorców. Osoba pierwsza, będąca stronę kupującego zyskuje towar, a osoba drug, będąca dystrybutorem – szybszą i dochodową sprzedaż. Tego typu transakcja niesie jednak za sobą spore ryzyko. Głównie przez zbyt pochopnie przydzielane kredyty kupieckie, które powstrzymują płynność finansową.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której nasza restauracja zaczyna odczuwać braki finansowe. Zamówiony towar na określoną kwotę zdecydowanie przerasta nasze możliwości finansowe. Krótko mówiąc – nie jesteśmy w stanie za niego zapłacić.Zaciągnięcie w tej sytuacji kredytu kupieckiego polega na odroczeniu ( odłożeniu w czasie) terminu spłaty. Transakcja więc zachodzi pomiędzy właścicielem restauracji a dostawcą, bez udziału instytucji bankowych.

Zaliczka wypłacana przez realizacją dostawy także jest swoistym rodzajem kredytu kupieckiego, nazywanym częściej kredytem odbiorcy. Taka forma zapłaty to rodzaj gwarancji i zabezpieczania między przedsiębiorcami.

A zatem mamy istnieją dwie formy dostarczania i brania kredytów kupieckich: w formie kredytu dostawcy oraz w formie kredytu odbiorcy (czyli w postaci wyżej wymienionej zaliczki)

Dlaczego warto wziąć kredyt kupiecki?

W przypadku tradycyjnych kredytów brane jest pod uwagę wiele czynników – stopę procentową, raty i terminy. W tym przypadku wszystko to dzieje się bez udziału banku, a często szybsza spłata zaległości może zakończyć się rabatem i stworzeniem trwałej relacji biznesowej. Oczywiście, jak wszystko co w dużej mierze opiera się na zaufaniu – ryzyko jest naprawdę spore. O ile poszerzenie kontrahentów i stworzenie solidnej grupy stałych i zaufanych klientów jest ważne, o tyle często na tym etapie przedsiębiorstwa spotykają się z próbami oszustwa. Dlatego też wprowadzono ubezpieczenie. W momencie gdy nie otrzymamy całej kwoty wynikającej z faktury – ubezpieczyciel potrąci 10-20 procent tzw. udziału własnego.

Inną metodą zabezpieczenia jest tzw. skonto – czyli rabat. Polega ona na tym że sprzedający obniża cenę za natychmiastową zapłatę. Jednocześnie klient samodzielnie może określić, ile zapłaci i w jakim terminie.

Ponadto – kredyt kupiecki często udzielana jest bezpłatnie, nie posiada ukrytych drobnych kosztów oraz małych druczków. Papierologia jest zdecydowanie mniejsza, głównie eliminując skomplikowaną ścieżkę bankową i finansową.

Kredyt kupiecki wzór

Oczywiście wzór umowy najlepiej pobrać ze sprawdzonych źródeł. Po ich pobraniu pozostanie nam tylko samodzielnie uzupełnić niezbędnymi danymi. Jeśli zaś decydujemy się taki wzór sporządzić samodzielnie,pamiętajmy o zawarciu takich elementów jak:

  • maksymalny okres kredytowania w dniach
  • okres skonta, czyli liczba dni od daty sprzedaży, za który odsetki nie są naliczane do dnia naliczania odsetek
    dane obu stron
  • okres spłaty – najczęściej 30 dni – ale jest to kwestia ustalana indywidualnie i nie narzucana przepisami odgórnie

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!