Kredyt odnawialny – zagrożenia czy szansa na szybką gotówkę?

income-tax-491626_1920

W przypadku nagłych, nieplanowanych wydatków, spirali długów oraz niewłaściwego zarządzania swoim budżetem domowym decydujemy się na zewnętrzne źródło pomocy finansowej. Jedną z możliwości jest tzw. kredyt w koncie, nazywany powszechnie kredytem odnawialnym. To dzięki niemu zaciągnąć możemy nagłą i sporą gotówkę, która idealnie nada się na na prywatne, większe wydatki. W całym procesie istnieje jednak ryzyko, które nazywane jest pułapką kredytową. Jak w nią nie wpaść, czym jest limit odnawialny i czy szansa na szybką gotówkę przewyższa istniejące zagrożenia?

Kredyt odnawialny – czyli jaki?

Kredyt odnawialny jest niejako powiązany z rachunkiem oszczędnościowo- rozliczeniowym i zaciągany może być w ramach usługi dodatkowej.

Co ważne, z punktu widzenia banku, zaciągając kredyt odnawialny nie musimy podawać celu, na jaki zostaną przekazane pieniądze. Oznacza to, że po zawzięciu zobowiązania możemy przeznaczyć kwotę na wakacje, niespodziewany remont lub naprawę samochodu. Wynika to z faktu, że kredyt odnawialny jest niejako powiązany z naszym kontem, a jedynym odgórnym nadzorem, który pełni bank, jest nakładanie limitu.

Kredyt odnawialny, co do zasady, można wykorzystywać kilkukrotnie, a forma spłaty powiązana jest z otrzymanymi płatnościami, wpływającymi na nasze konto. Taka forma spłaty powiązana jest również z niższym oprocentowaniem, co z pewnością docenią osoby szukające tańszej alternatywy.

Jak otrzymać kredyt odnawialny?

Zaciąganie kredytu odnawialnego jest dość proste i wymaga niewielkich działań ze strony zainteresowanego. W tym celu należy podpisać odpowiednia umowę z bankiem (chociaż kredyt odnawialny mbank nie wymaga spisania i podpisania takiego dokumentu) oraz uiścić zaświadczenie o otrzymywanych dochodach. Banki tworzą różne oferty i formy zaciągania zobowiązania, dlatego warto przeanalizować specyfikację każdej z nich. Na tej podstawie dowiadujemy się, że np. kredyt odnawialny pko upoważnia do zaciągnięcia nawet 100 tysięcy złotych. Na wypłatę pierwszych pieniędzy w ramach kredytu należy poczekać kilka dni.

Ile wynosi kredyt odnawialny?

Warto kredytu ustalana jest indywidualnie. Najczęściej maksymalna kwota jest 6-8- krotnością miesięcznych dochodów i wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Taka forma kredytu przyznawana jest na rok, a po upływie tego czasu bank przedłuża zapożyczenie w sposób automatyczny. Oznacza to, że nie musimy ponownie podpisywać umowy lub udawać się do placówki banku. Oczywiście, jeśli kredyt nie został terminowo spłacony, albo narusza regulamin sytuacja się komplikuje i bank może wytoczyć wobec nas odpowiednie pismo.

Jeśli chcemy zmienić zasady kredytu lub całkowicie z niego zrezygnować, powinniśmy poinformować o swojej decyzji bank. Ważne, aby doszło do tzw. rozwiązania umowy, a nie jedynie do zgłoszenia.

Pamiętaj! Korzystając z kredytu odnawialnego sam decydujesz o warunkach – poczynając od tego kiedy i w jaki sposób będziesz korzystał i spłacał swoje zadłużenie.

Kto może skorzystać z kredytu odnawialnego?

Po pierwsze – wszyscy klienci indywidualni, którzy posiadają polskie obywatelstwo i zamieszkują na stałe w Polsce.
Po drugie – klienci indywidualni i obywatele obcych państw, pracujący w siedzibie znajdującej się w Polsce lub otrzymujący polską emeryturę/rentę.
Pamiętaj również, że warunkiem koniecznym (zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku) jest posiadanie tzw. zdolności kredytowej.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!