Kredyt refinansowy – co to jest i kiedy warto z niego skorzystać?

background-board-chart-data-590041

Czy wiesz że możliwe jest przeniesienie kredytu do innego banku? Możliwość ta w nomenklaturze bankowej nazywana jest refinansowaniem, co wbrew pozorom nie jest tożsame z konsolidacją czy restrukturyzacją. Wśród zalet takiego rozwiązania wymienia się szansę na zdobycie atrakcyjniejszego i bardziej opłacalnego kredytu. Czy to jedyna wartość, którą zyskujemy dzięki zmianie banku? Na czym polega ta różnica i co możemy zyskać, korzystając z takiej formy kredytu?

Refinansowanie kredytu – co to znaczy?

Kredyt refinansowy to kredyt przeniesiony z jednej instytucji finansowej do drugiej. Bank, z którym podpisywana jest nowa umowa (a więc nowy bank) spłaca należność wobec pierwszego banku, zwalniając tym samym z obowiązku i umowy swojego klienta. Ten z kolei otrzymuje nową, odświeżoną formę kredytu, dostając m.in nowy scenariusz splat, nową umowę i nowe (często dużo lepsze) warunki.

Już po tym opisie widać, że refinansowanie nie jest tożsame z konsolidacją. Ta druga polega na skupieniu wielu należności w jedną (np. kilku pożyczek w jedno zapożyczenie). Restrukturyzacja z kolei, z którą często mylone jest refinansowania polega na renegocjacji warunków, ustalając nowe zasady spłacania i zapożyczania. Refinansowane kredyty polegają więc na spłacanie jednego zobowiązania, ustalając nowe zasady. Co ważne – refinansowanie kredytu hipotecznego polega na zmianie jednego kredytu hipotecznego na drugi kredyt hipoteczny, a samochodowego – na samochodowy.

Kto może skorzystać z refinansowania?

Z takiej formy kredytu skorzystać mogą osoby posiadające np. kredyt hipoteczny, których celem jest zyskanie nowego zobowiązania, o zupełnie odświeżonych i lepszych warunkach. W grupie docelowej można więc wymienić wszystkich, którzy nie są zadowoleni z obecnej formy umowy z bankiem.

Na co zwrócić uwagę?

Oczywiście decydując się na refinansowanie powinniśmy zastanowić się nad nowym, docelowym bankiem, dokładnie analizując swoje potrzeby, oczekiwania i możliwości finansowe. Pochopna decyzja może okazać się nieskuteczna, tak jak w przypadku pierwszego kredytu.

Wybierając ofertę pamiętaj, że ostatecznie atrakcyjność kredytu refinansowego nie zależy tylko od niższej ceny nowego kredytu, ale także od obecności i wartości wszystkich dodatkowych opłat. Zwróć zatem uwagę na:

  • Prowizję nowego banku,
  • Opłaty za wcześniejszą spłatę przenoszonego kredytu,
  • Wymagane opłaty (np. sądowe, związane ze zmianą hipoteki w księdze wieczystej),
  • Opłaty związane z zabezpieczeniem nowego kredytu.
  • Na podstawie tych danych stwórz listę najlepszych i najatrakcyjniejszych ofert, a następnie skontaktuj się z konsultantem lub przedstawicielem banku.

Kiedy warto z niego skorzystać?

Aby refinansowanie przyniosło nam jak najwięcej korzyści powinniśmy z niego skorzystać w czasach bardzo wysokich stóp procentowych, co skutkuje niższym kosztem spłaty zobowiązania (czasem o nawet kilkanaście tysięcy złotych).
Skorzystaj z tej opcji również wtedy, gdy posiadasz stabilną i atrakcyjną sytuację finansową. Zmiana banku wiąże się z potrzebą ponownego wnioskowania kredytowego, a bank sprawdza zarówno historię kredytową, jak i poziom zarobków, obecność wkładu własnego i oczywiście poprawność wniesienia wniosków. Zanim więc złożyć odpowiednie dokumenty upewnij się, że zmiana jest realna, możliwa do przeprowadzenia i faktycznie dla ciebie opłacalna.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!