Księga wieczysta – wszystko,co należy o niej wiedzieć

documents-3816835_1920

Księga wieczysta to jeden z najważniejszych dokumentów, stanowiących o twoim mieszkaniu lub domu. To w niej znajdziemy najważniejszy opis stanu prawnego danej nieruchomości. Mając to na uwadze, spróbujmy zrozumieć co dokładnie się w niej znajduje, czym jest księga wieczysta po adresie i czym się różni od księga wieczysta po numerze działki. Więcej informacji o księgach wieczystych przeczytasz poniżej.

Co to jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to dokument, który dostępny jest dla każdego. Jego zadaniem jest opisać stan prawny danej, pojedynczej nieruchomości. Oznacza to, że jeżeli jesteśmy właścicielem kilku mieszkań, każdy z nich posiada swoją własną księgę. W środku księgi znajdują się takie informacje jak: dane właściciela, adres nieruchomości, powierzchnie mieszkania, a także przeznaczenie i hipotekę.

Jej istotność jest wysoka, dlatego apeluje się o zaglądanie do niej zanim podpiszemy umowę przedwstępną lub umowę kupna. Jest to swoisty rodzaj zapewnienia, że transakcja jest bezpieczna i nasze działania są zgodne z prawem.

Co powie ci księga wieczysta?

W księdze znajdują się cztery rozdziały, które poddawane są konkretnym informacjom. Co ciekawe, każda księga budowana jest w sposób analogiczny, bez względu na rodzaj opisywanej nieruchomości.

  1. informacje o nieruchomości – czyli dokładne oznaczenie nieruchomości, w tym adres, powierzchnię, liczbę pomieszczeń. To w tym dziale znajdują się też przepisy mówiące o prawie, jakie przysługuje nam, przyszłym właścicielom działki czy mieszkania
  2. informacje o właścicielu – czyli wszystkie dane dotyczące obecnego właściciela nieruchomości
  3.  informacje o prawach i roszczeniach – czyli informacje o obciążeniach obciążających nieruchomość. Jest to szczególnie ważny dział, na który powinny zwracać uwagę osoby nabywające daną nieruchomość
  4.  informacje o hipotekach

Sprawdzanie księgi wieczystej jest więc niezbędnym krokiem, zapewniającym o bezpieczeństwie dokonywanej transakcji. To w niej sprawdzimy czy lokal, który nas interesuje faktycznie zawiera opisywany metraż i adres. To ona też zapewnia nas, że lokal nie ma dodatkowych obciążeń, które zostaną na nas nałożone po zakupie. Najprościej mówiąc – unikniemy w ten sposób konieczności spłacania zobowiązań nałożonych na obecnego właściciela. Ponadto, jeśli właścicieli lokalu jest kilka, a pomiędzy nimi trwa konflikt, musimy się liczyć z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Jak założyć księgę wieczystą?

Księga wieczysta założona może być zarówno poprzez pomoc notariusza, najczęściej podcza zakładania aktu notarialnego zakupionego mieszkania lub podczas spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu (a więc gdy księga na dany lokal jeszcze nigdy nie powstała).
Warto jednak pamiętać, iż założenie księgi wieczystej wiąże się z dodatkowymi opłatami.

  • opłata sądowa w wysokości 60 zł,
  • wpis prawa własności 200 zł,
  • taksa notarialna około 200 zł + VAT,
  • odpis aktu notarialnego 6 zł + VAT za każdą stronę wydanego odpisu.

Kolejnym sposobem jest założenie księgi osobiście w siedzibie sądu właściwego, obejmującym rejonem daną nieruchomość. Aby tego dokonać potrzebować będziesz:

  • wniosek o założenie księgi wieczystej,
  • wniosek o wpis w księdze wieczystej.

Księga wieczysta online

Elektroniczna księga wieczysta jest odpowiedzią na nowoczesne technologie, które usprawniają procesy. Z tego też względu mamy dostęp do księg wieczystej za pośrednicytwem strony internetowej, niwelując przy tym konieczność odwiedzania konkretnych placówek. Aby przejrzeć informacje o danym lokalu należy odwiedzić stronę Ministerstywa Sprawiedliwości – https://ekw.ms.gov.pl/.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!