Kwota wolna od podatku – czym jest i ile wynosi w 2020 roku?

income-tax-491626_1920

Z nami rozliczenia podatkowe, w którym podsumowujemy swoje dochody i przychody, zebrane w poprzednim roku. Jedną z obowiązujących nas nomenklatur jest tzw. informacja o kwocie wolnej od podatku. Podczas rozliczeń, z duszą na ramieniu, liczymy nasz próg podatkowy i zsumujemy obowiązujące ulgi. Wtedy też bierzemy pod uwagę ową kwotę, licząc, że wpłynie ona na PIT37. Czym właściwie ta kwota jest? Co ona oznacza i czy ma ona realny wpływ na nasze rozliczenie? Sprawdź, czy podlegasz takiej kwocie i jaki ona ma wpływ na twój podatek.

Czym jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku obejmuje zarobki, które nie przekraczają pewnej, określonej odgórnie sumy wynagrodzenia, w przeliczeniu na ostatnie 12 miesięcy (czyli pełny rok). Co roku kwota ta może być różna i najczęściej obejmuje kilka tysięcy złotych. Kwota ta zwalnia nas od jakichkolwiek opłat, a powyżej tej kwoty wchodzimy w tzw. progi podatkowe.

Podatek od wynagrodzenia, odliczany jest w systemie comiesięcznym. Zwrot PIT następuje po rozliczeniu każdego z tych miesięcy, a więc kwota obejmuje sumę łączną. Kwota ta obowiązuje cię, jeśli:

 • nosisz miano osoby fizycznej, czyli takiej która pracuje umowę o pracę, o dzieło lub na zlecenie
 • rozliczasz się za pomocą PITów takich jak: PIT-36 i PIT-37
 • płacisz należności, które związane są ze skalą podatkową, obowiązującym w danym państwie

Kogo nie obowiązuje kwota wolna od podatku?

Analogicznie do podanych informacji, spróbujmy zrozumieć kogo nie obowiązuje taki sposób rozliczenia. Zgodnie z przepisami prawa, skala podatkowa, a tym samym kwota wolna od podatku, nie obowiązuje:

 • osób, opodatkowanych liniowo
 • osób które rozliczają się z fiskusem
 • osób których przychód związany jest ze sprzedażą, akcjami, udziałami i kapitałami
 • osób, których wynagrodzenie nie wynosi więcej niż 200 zł
 • osób, które otrzymują wynagrodzenie w zamian za akcje organów ścigania
 • osoby, których wynagrodzenie oparte jest na premii uznaniowej, przyznawanej za np. sprzedaż

Ile wynosi kwota wolna od podatku?

Obecnie, w 2020 roku, kwota wolna od podatku obowiązuje dochody nie przekraczające kwoty 8 tysięcy złotych. Co ciekawe, kwota ta została zwiększona i wynosi ponad 1000 zł więcej, niż w latach poprzednich. Jest to oczywiście wyjątkowo niewielka kwota i rzadko kiedy nie przekraczamy jej wartości. Dlatego też wprowadzono dalsze progi podatkowe:

 • kwota wolna od podatku obejmuje wynagrodzenie do 8 tysięcy złotych
 • osoby, które zarabiają więcej niż 8 tysięcy złotych, dostają kwotę zmniejszającą podatek, która obecnie wynosi 556, 02 zł
 • osoby zarabiające do 85 528 zł brutto obejmuje podatek 18% tej kwoty
 • osoby powyżej tej kwoty wchodzą w tzw. najwyższy próg podatkowy, wynoszącym 32% od kwoty

Jak stosuje się kwotę wolną od podatku?

Kwotę, która obniża nasz podatek, służy obniżenia kwoty podatku, która liczona jest od podstawy opodatkowania. Co ważne, należy ją zastosować jeszcze przed odjęciem wszelkich innych ulg podatkowych, taki jak np. odliczenia za internet, czy akcję krwiodawstwa. Rozliczając więc nasz PIT, najpierw ustalamy dochód roczny, następnie odliczamy ulgi i wyliczamy należny w danym roku podatek. Na tej podstawie jesteśmy w stanie ocenić jaki próg podatkowy nas obejmuje. W tym celu pomocne mogą okazać się kalkulatory online.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!