Leasing – sprawdź jak działa!

Leasing-samochodu-osobowego-800×453

“Branie w leasing” – każdy z nas słyszał takie stwierdzenie, spotkał się z nim w reklamie, w banku, w firmie. Tylko o co właściwie chodzi? Czym jest ten leasing i dlaczego warto cokolwiek w nim brać? Co znaczy słowo leasing i czy ma jakiś odpowiednik w słowniki polskim?

Co to jest leasing?

Ciężko znaleźć odpowiedni zamiennik na słowo “leasing”, ponieważ zostało ono zapożyczone i zakotwiczone w codziennej mowie. Polega on na dokonaniu i podpisaniu swoistej umowy cywilnoprawnej, w której występują dwa podmioty: leasingobiorca i leasingodawca. Ten pierwszy pełni rolę korzystającą z umowy, a ten drugi staje się stroną finansującą umowę. Jej intencją jest stworzenie prawa do korzystania z rzeczy na określony czas, oczywiście w ramach ratalnych opłat. Dla przykładu – firma X płaci Panu Janowi za możliwość korzystania z jego sprzętu komputerowego, w ramach comiesięcznej, z góry określonej opłaty.

Rodzaje leasingu

Wyróżniamy 4 podstawowe rodzaje leasingu, na który możemy się zdecydować:
1. pośredni – w podpisywaniu leasingu występuje pośrednik
2. bezpośredni – w podpisywaniu leasingu nie występuje pośrednik (bezpośrednio z producentem)
3. operacyjny – dawany na dłuższy czas, a rata to koszt przychodów uzyskanych przez firmę
4. finansowy – najbliższy tradycyjnemu kredytowi

Co można leasingować?

Głównie pojazdy – zarówno specjalistyczne, stosowane głównie w budownictwie i tzw. robotach drogowych lub miejskich, ale także tradycyjne auta. Leasing często obejmuje też zagadnienia związane z produkcją, a więc maszyny, taśmy itd. Kiedyś ( dziś rzadziej) w leasing brało się także tradycyjny sprzęt biurowy – począwszy od laptopów, na drukarkach i faksach kończąc. Zamiast tego decydujemy się na nieruchomości, lokale i urządzenia domowe, w tym meble, sprzęty codziennego użytku itd.

Jaki okres leasingu?

Okres leasing, co oczywiste, zależy od jego rodzaju i ustaleń dokonywanych przed ostatecznymi decyzjami wprowadzającymi. Leasing operacyjny zakłada najczęściej 2 letni okres dla samochodów osobowych i dwukrotnie dłuższy dla narzędzi i przyrządów produkcyjnych. Rzadko kiedy leasing trwa dłużej niż 5 lat. Pamiętajmy iż im dłużej zdecydujemy się coś leasingować, tym tańsze (mniejsze) raty spłacane będą nas obowiązywać. Nie mniej jednak łączny koszt spłaty będzie większy niż jego pierwotna cena.

Przyjrzyjmy się ofertą prezentowanych przez 4 najbardziej popularne banki w kraju:

  • Getin Leasing – procedury są maksymalnie uproszczone, dzięki czemu decyzja kredytowa zapada w niecałe 24h ( a więc dobę). Opłata wstępna wynosi 0%. Jak głoszą informacje na stronie, co około 1.5 minuty przygotowywana jest nowa, indywidualnie dobrana oferta leasingu, uwzględniająca min. atrakcyjne warunki ubezpieczenia.
  • Idea leasing – oferuje różne promocje, w tym finansowanie maszyn rolniczych. Zdobywcy nagrody Orderu Finansowego 2017 roku, proponujący portfel produktów takich jak min: pożyczki, kredyty samochodowe, leasingi na kilometr itd.
  • PKO leasing – korzystne finansowanie pojazdów dostawczych i osobowych, nawet o wartości do 120 tys złotych. Oferują leasing na maszyny rolnicze czy sprzęt medyczny.
  • Raiffeisen leasing – połączył swoje siły z PKO leasing, tworząc od 2017 współpracę wspierającą małe i średnie przedsiębiorstwa

Plusy i minusy leasingu

Jak to mawiają – “nie ma ideałów” i wszystko ma swoje wady i zalety. Dlatego też, w ramach podsumowania, przyjrzyjmy się poszczególnym cechom leasingu.

  • zalety: wzięcie leasingu nie wpływa w żaden sposób na zdolność kredytową firmy lub przedsiębiorstwa ( co ma miejsce w przypadku brania kredytu). Ponadto dokumentacja dotycząca leasingu jest dużo łatwiejsza, szybsza i mniej formalna, dzięki czemu jego wzięcie nie wymaga takiego nakładu czasu i pracy. Szczególnie atrakcyjne warunki leasingu odczujemy, gdy zdecydujemy się wziąć w leasing samochód.
  • wady; największą wadą leasingu jest fakt iż wypowiedzenie umowy lub jej skrócenie zaciera się o niemożliwe. Z leasingu korzystają raczej większe firmy, niekoniecznie małe przedsiębiorstwa lokalne.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!